طعمه فیشینگ
کد خبر: 941783
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003x03
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹
تلنگری بر حواسمان

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان، ستوانیکم مهرداد رنجبر، کارشناس ارشد حقوق- پلیس فتای اصفهان می گوید در حوزه کارهای روزمره ام دهها اتفاق ریز و درشت ،تلخ و شیرین رخ می دهد یکی از ان وقایع این است .
امروز هم مثل همیشه زودتر از اینکه هوار روشن شود از خواب بيدار شدم و از روي عادت دستم رفت به سمت گوشي تلفن همراهم تا هم ساعت و هم پيامک‌هاي احتمالي شب گذشته را چک کنم.
در کنار پيامک‌هاي مزاحم تبليغاتي که اين روزها تعدادشان زيادتر هم شده، پيامکي از بانک دريافت کرده بودم که ظاهراً برداشت از حساب بود.با دیدن تعداد پرشمار ارقامی که در پيامک ارسال شده از بانک آمده بود، برق از چشمانم پرید . همه 5 ميليون تومانی که برای هزينه شيمي درماني مادرم نگهداشته بودم از حسابم برداشت شده بود.
نمی دانستم چه کاری باید انجام دهم ، دنيا روی سرم خراب شده بودم . به سرعت خودم را به بانکی که در آن حساب داشتم رسانده و مستقيم رفتم سراغ رئيس شعبه، موضوع را با او درميان گذاشتم. پيش خودم گفتم شايد پيامک اشتباه براي من آمده باشد. اما رئيس شعبه بعد از چک کردن حسابم در سیستم بانک ، گفت: ديشب اين مبلغ به صورت خريد اينترنتي از حساب شما کسر شده و توصيه کرد که خیلی زود به پليس فتا مراجعه کنم.
با 110 تماس گرفتم و با راهنمايي آنها خودم را به ساختمان پليس فتا اصفهان رساندم. افسر سايبري پليس حرف‌هايم را به دقت شنيد و بعد یک لیوان آب دستم داد و گفت، نگران نباش ما هرچه توان داشته باشیم برای حل شدن مشکلت انجام می دهیم با این حرف افسر پلیس کمی آرام شدم .
او پرسيد يکي دو روز گذشته شما خريد اينترنتي داشتي؟ کمي که فکر کردم يادم آمد که ديروز غروب با ورود به یک سایت تبلیغاتی شارژ اينترنتي خريده بودم. همين که گفتم شارژ اينترنتي! افسر پليس، سري تکان داد و گفت: شما طعمه فيشينگ شديد!گفتم فيشينگ دیگر چیست!؟
او برایم توضیح دادکه "فیشینگ" اصطلاحی در جرایم سایبری است که در آن مجرمان مانند درگاه جعلی بانکی  را به مانند تور ماهیگیری در فضای مجازی طراحی و پهن کرده و با تبلیغات فریبنده افراد ساده را به طرف این درگاه می کشانند.
وقتی که فرد وارد این درگاه شده و اطلاعات حساب بانکی خود را در آن وارد می کند، این اطلاعات برای فرد مجرم ارسال می شود و او می تواند با در اختیار داشتن این اطلاعات موجودی حساب بانکی  فرد مذکور را مشاهده و بعد نیز به راحتی برداشت کند.
او گفت: بله شما هم مانند ديگر شهروندان که روزانه به بهانه‌هاي مختلف ، فريب سايت‌های تبلیغاتی مجرمان سایبری را خورده و از درگاه‌هاي جعلي طراحي شده اقدام به خريد اينترنتي مي‌کنند، به بهانه خريد شارژ ارزان قيمت مورد سؤاستفاده قرار گرفته اید و تمامي اطلاعات حساب بانکي شما به دست مجرمان افتاده است.
بعد از اتمام رسيدگي پرونده وقتی خواستم از ساختمان پليس فتا خارج شوم، افسر پلیس سايبري يادآور شد، در زمان خريد شارژ از اينترنت بايد درگاه بانکي داراي پروتکل امنيتي :https باشد و قبل از آدرس اينترنتي درگاه مذکور، تصوير قفل را مشاهده کنیم و همچنين تاکيد کرد در زمان وارد کردن اطلاعات بانکي حتما از صفحه کليد مجازي تعبيه شده در درگاه بانکي استفاده کنیم و هنگامي که کليد کد امنيتي را زدیم بايد کد تغيير کند اگر انجام نشد بدانیم که صفحه سایت جعلي و به اصطلاح فيشينگ است.
هشدارهايي که بارها و بارها از سوي پليس فتا اطلاع رساني شده اما بي توجهي من به این توصیه ها باعث شده بود که خرید شارژ اینترنت ارزان قیمت براي من 5 ميليون تومان آب بخورد، تا ياد بگيريم چگونه در فضاي مجازي خريد کنم.

برچسب ها: تلنگری ، بر ، حواسمان
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار