کد خبر: 938815
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
با توجه به قرارگیری در آستانه شب یلدا، بازار تنقلات، میوه و شیرینی با رفت و آمد بیشتری روبروست.
جوان‌آنلاین: با توجه به قرارگیری در آستانه شب یلدا؛ بازار تنقلات، میوه، شیرینی و گل فروشی ها حسابی داغ است.

بررسی های میدانی نشان می دهد که قیمت آجیل و خشکبار، میوه و گل نسبت به مدت مشابه سال قبل با نوساناتی روبروست که بعضا در برخی موارد این افزایش قیمت به صد در صد می رسد.

آخرین قیمت ها از سطح بازار آجیل و خشکبار نشان می دهد که قیمت هر کیلو پسته اکبری ۲۰۰ تا ۲۸۰ هزار، پسته فندقی ۱۸۰ تا ۲۴۰ هزار، بادام هندی ۲۲۰ تا ۳۱۰ هزار، تخمه ژاپنی ۳۵ تا ۶۰ هزار، تخمه کدو گوشتی ۲۵ تا ۵۰ هزار، فندق ۸۰ تا ۱۳۰ هزار، بادام ۹۰ تا ۱۷۰ هزار، تخمه آفتابگردان ۲۰ تا ۳۵ هزار، آجیل چهار مغز ۱۸۰ تا ۲۵۰ هزار، آجیل شیرین ۹۰ تا ۱۸۰ هزار و برگه زرد آلو ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان است.

همچنین قیمت هر کیلو انار در سطح بازار ۹ تا ۱۵ هزار، خرمالو ۸ تا ۱۳ هزار، ازگیل ۱۲ تا ۲۰ هزار، هندوانه ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار، پرتقال جنوب ۸ تا ۱۲ هزار و ۵۰۰، موز ۱۲ تا ۱۵ هزار، پرتقال شمال ۴ تا ۷ هزار، سیب لبنانی زرد ۴ تا ۱۳ هزار، سیب لبنانی قرمز ۴ تا ۱۲ هزار، کدو حلوایی ۳ تا ۶ هزار و چغندر قند ۲ تا ۵ هزار تومان است.

ایزدی یکی از بازنشستگان تامین اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، می گوید: قیمت میوه و خشکبار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ درصد رشد داشته، در حالیکه حقوق بنده تنها ۱۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: با توجه به رشد چشمگیر قیمت ها، بنده چگونه می توانم آجیل، شیرینی و میوه مورد نیاز خانوار را برای امشب خریداری کنم.

قاسمی یک کارگر ساختمانی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، می گوید: بنده با حقوق یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، چطور می توانم از پس این هزینه های سنگین بر بیایم، چرا از مسئولان دولتی کسی پاسخگو نیست؟ قیمت آجیل و خشکبار و میوه که داخلی است چرا باید نسبت به سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش داشته باشد؟ مگر در آمد ما قشر ضعیف و محروم جامعه چند درصد بالا رفته است؟

فلاح یکی از کارمندان آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، گفت: با وجود تورم بالا و افزایش لحظه ای قیمت ها، چطور می توانم اقلام مورد نیاز شب یلدا را برای خانواده خود تهیه کنم.

وی افزود: بی شک بسیاری از آحاد جامعه توان خریداری اقلام آجیل و خشکبار، ماهی و ... را ندارند که بتوانند این شب و سنت دیرینه را در کنار خانواده خود سپری کنند.

رضایی به عنوان فردی که اولین شب یلدای زندگی مشترک خود را آغاز کرده است،در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، می گوید: بنده برای تزئین میوه با تعداد محدودی گل مبلغی بالغ بر ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کرده ام، ضمن آنکه قیمت آجیل و شکلات تزئین شده در شیرینی فروشی ها کمتر از ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان نیست.

با یک حساب سر انگشتی در می یابیم که یک خانواده ۴ نفره برای خرید آجیل و خشکبار، شیرینی و شکلات، سبزی پلو با ماهی غذای مخصوص این شب و برخی اقلام میوه پرتقاضا از جمله هندوانه، کدو حلوایی، ازگیل، خرمالو و ... به میزان کم حداقل باید ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه کند که این مبلغ با در آمد ناچیز خانوار تناسبی ندارد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت بازار اقلام پرتقاضای شب یلدا با خبر شویم:

ثبات قیمت شیرینی در شب یلدا
علی بهره‌مند رئیس اتحادیه صنف قنادان تهران در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه قیمت شیرینی برای شب یلدا تغییری نخواهد داشت، اظهار کرد: هم اکنون نرخ هر کیلو شیرینی‌تر ۲۶ هزار، گل محمدی ۲۱ هزار، زبان و پاپیون ۲۱ هزار و ۵۰۰، برنجی ۲۱ هزار و ۵۰۰ و یزدی ۱۵ هزار تومان است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نرخ مصوبی برای کیک و مابقی شیرینی‌ها وجود ندارد، افزود: قیمت مابقی اقلام برحسب متریال به کار رفته متفاوت است و نرخ مصوبی برای آن وجود ندارد.

بهره‌مند ادامه داد: شیرینی فروشی‌ها در حال آماده شدن برای شب یلدا هستند و هیچ گونه افزایش قیمتی در بازار نداریم.

رئیس اتحادیه قنادان تهران از اُفت ۳۰ درصدی تقاضا برای خرید شیرینی در بازار خبر داد و گفت: علی رغم افزایش قیمت مواد اولیه به سبب کاهش قدرت خرید خانوار و پیشگیری از کاهش روز افزون تقاضا نه تنها برای شب یلدا بلکه برای شب عید تغییری در قیمت‌ها نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد: افراد در صورت مشاهده تخلف مغازه‌ها می‌توانند با اتحادیه به شماره ۶۶۹۴۴۴۹۹ تماس بگیرند تا در اسرع وقت به شکایت آن‌ها رسیدگی شود.
 
عرضه انار و هندوانه به میزان کافی است

اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه انار، هندوانه و خرمالو وجود ندارد، اظهار کرد: هم اکنون عرضه انار، خرمالو، ازگیل و هندوانه در بازار کافی است و جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر نوسان قیمت در بازار وجود ندارد.

وی، نرخ هر کیلو انار در میدان مرکزی میوه و تره بار را ۴ تا ۱۱ هزار تومان اعلام کرد و افزود:این میوه باید با حداکثر سود ۳۵ درصدی در مغازه‌های سطح شهر عرضه شود.

کارگر، قیمت هر کیلو هندوانه انباری در میدان را ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومان، هندوانه دزفولی را ۸۰۰ تا یک هزار و میناب را یک هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی، قیمت سیب قرمز در میدان مرکزی را ۳ تا ۹ هزار تومان اعلام کرد و افزود: همچنین قیمت هر کیلو سیب زرد ۴ تا ۹ هزار، پرتقال جنوب ۵ تا ۹ هزار، پرتقال شمال یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار، نارنگی یافا ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰، نارنگی انشو ۳ تا ۶ هزار، ازگیل ۹ تا ۱۷ هزار، موز ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار، خرمالو شمال ۳ تا ۵ هزار، خرمالو کن ۵ تا ۱۰ هزار، کیوی ۳ تا ۸ هزار، گریپ فروت تو سرخ ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰، خیار بوته‌ای یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ و خیار گلخانه ۲ هزار تا ۴ هزار تومان است.

وی ادامه داد: علی رغم پیش بینی افزایش قیمت میوه‌های پرتقاضا در آستانه شب یلدا، اما قیمت‌ها از تعادل نسبی در میدان مرکزی میوه و تره بار برخوردار است.

کارگر در پایان تصریح کرد: با توجه به فراوانی میوه در میدان مرکزی میوه و تره بار پیش بینی می‌شود که ازدیاد تقاضا در شب یلدا تاثیر چندانی بر نوسان قیمت‌ها نداشته باشد.
 
افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت گل در بازار

اکبر شاهرخی رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، از افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی نرخ گل در بازار خبر داد و گفت: افزایش تقاضا در بازار گل دلیل اصلی نوسان ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت به شمار می‌رود، در حالیکه به سبب رکود حاکم بر بازار، مغازه‌ها افزایشی نداشته اند.

وی با اشاره به اینکه قیمت سبد، برگ‌های تزئینی، رمان و پارچه نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است، افزود: قیمت برخی ملزومات همچون اسفنج، سبد، رمان و... به دلیل عدم واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.

شاهرخی، نرخ هر شاخه گل رز را ۱۰ تا ۱۲ هزار، گل مریم ۴ تا ۷ هزار، لیلیوم ۳۰ تا ۳۵ هزار، میخک مینیاتور ۴ تا ۵ هزار و هر عدد گل ارکیده در هر شاخه را ۵ هزار تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه ادامه داد: با توجه به رکود حاکم بر بازار، بسیاری از گل فروشی‌ها گفته اند که برنامه‌ای برای افزایش قیمت گل در شب یلدا ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نرخ مصوبی برای تزئین گل، آجیل و هدیه برای گل فروشی‌ها وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به تفاوت نرخ سبد، برگ‌های تزئینی و ... تزئین براساس متریال به کار رفته از مشتریان اخذ می‌شود و نرخ مصوبی وجود ندارد.
تقاضای چندانی در بازار آجیل و خشکبار وجود ندارد/نرخ هر کیلو بادام هندی در عمده فروشی‌ها ۲۴۰ هزار تومان

محمد ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، از کاهش ۳۵ درصدی قیمت اقلام آجیل و خشکبار در بازار خبر داد و گفت: با توجه به کاهش نرخ ارز، قیمت آجیل و خشکبار نسبت به دو هفته اخیر ۳۵ درصد ارزان شده است که با استمرار اُفت قیمت دلار، روند نزولی قیمت آجیل و خشکبار ادامه خواهد یافت.

وی از اُفت چشمگیر تقاضا در بازار آجیل و خشکبار خبر داد و افزود: با وجود نوسان محسوس قیمت آجیل و خشکبار طی چند ماه اخیر، کاهش ۳۵ درصدی قیمت نمی‌تواند تاثیر چندانی بر افزایش تقاضا داشته باشد.

ارزانی ممقانی، نرخ هر کیلو آجیل شور در عمده فروشی‌ها را از ۷۰ تا ۱۷۰ هزار، آجیل شیرین ۶۰ تا ۱۴۰ هزار، انجیر ۵۰ تا ۱۴۰ هزار، برگه زردآلو ۱۸ تا ۳۰ هزار، برگه قیسی ۲۵ تا ۳۵ هزار، فندق ۵۵ تا ۶۵ هزار، پسته اکبری ۱۶۰ تا ۲۲۰ هزار، پسته فندقی ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار، تخمه ژاپنی ۲۰ تا ۳۵ هزار، تخمه آفتابگردان ایرانی ۱۵ تا ۲۰ هزار، تخمه آفتابگردان خارجی ۱۸ تا ۲۵ هزار، تخمه کدو گوشتی ۳۵ تا ۴۲ هزار و بادام هندی را ۱۶۰ تا ۲۴۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این اقلام باید در خرده فروشی‌ها با احتساب کرایه حمل و نقل و حداکثر ۱۲ درصد سود عرضه شود.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد در پایان تصریح کرد: باتوجه به کاهش نرخ ارز پیش بینی می‌شود که قیمت آجیل و خشکبار برای شب یلدا نوسانی نداشته باشد.
افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت ماهی از ابتدای سال جاری/قیمت مرغ در شب یلدا گران نمی‌شود

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، درباره آخرین تحولات بازار مرغ و ماهی در شب یلدا اظهار کرد: با توجه به افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت ماهی از ابتدای سال جاری و کاهش تقاضا، پیش بینی می‌شود که قیمت ماهی در شب یلدا نوسان خاصی نداشته باشد.

وی افزود: هم اکنون قیمت هر کیلو شیرجنوب ۶۰ هزار، کپور ۲۰ هزار، قزل آلا ۳۰ هزار، شیر نیزه‌ای ۵۵ هزار، تیلاپیا ۳۷ هزار، سفید پرورشی ۲۵ هزار، سارم ۲۴ هزار، سرخو ۷۰ هزار، سنگسر شهری ۴۵ هزار، سنگسر طلایی ۴۵ هزار، آزاد دزفولی ۱۳ هزار، هامور جنوب ۶۰ هزار، حلوای سیاه ۶۲ هزار، شوریده بندر ۶۵ هزار، راشگو جنوب ۹۵ هزار و سالمون نروژ ۱۲۵ هزار تومان است.

یوسف خانی، نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری را ۸ هزار و ۹۰۰، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۱۲ هزار، توزیع درب واحد‌های صنفی ۱۲ هزار و ۲۰۰ و خرده فروشی را ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی، نرخ هر کیلو ران مرغ با کمر را ۱۲ هزار و ۲۰۰ و ران مرغ بدون کمر را برابر با قیمت مرغ ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: همچنین قیمت هر کیلوگرم سینه با کتف ۲۰ هزار، سینه بدون کتف ۲۱ هزار و فیله مرغ ۲۴ هزار تومان است.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به وضعیت کنونی بازار، پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ برای شب یلدا نوسانی نخواهد داشت.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۸
0
0
چطور بدبختی که حقوقش 2...3تومنه می‌تونه انار12هزار تومن واجیل فلان قیمت و...بخوره..حقوقی که امروزتماما صرف پرداخت قبوض آب و برق و گاز و تلفن میشه و خیلی هنر کنیم تا8...9هرماه بیشترجواب نمیده.یه عده فقط بابک استکان چای این شب راسپری میکنم درحالیکه آقایان درخوشی ونعمت غرقندبغاین قیمتها ولی پولی مردم چطور میشه شب یلداراجشن گرفت؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار