نرخ سود چند بانک ۲۳ درصد شد
کد خبر: 927684
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003tKe
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۵
جولان بانک‌های خصوصی در رقابت سودی
برخی از بانک‌های خصوصی که در سنوات قبل هم سردمدار افزایش نرخ سود بوده‌اند، بار دیگر نرخ‌های سود را برای جذب مشتری بالا برده‌اند، آن هم بدون کسب اجازه از بانک مرکزی.
برخی از بانک‌های خصوصی که در سنوات قبل هم سردمدار افزایش نرخ سود بوده‌اند، بار دیگر نرخ‌های سود را برای جذب مشتری بالا برده‌اند، آن هم بدون کسب اجازه از بانک مرکزی.
به گزارش تسنیم، افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی در برخی از بانک‌های خصوصی، هرچند موضوع جدیدی نیست، ولی تکرار آن هم در شرایطی که بانک مرکزی با جدیت اعلام کرده، هیچ اجازه‌ای به بانک‌ها برای افزایش نرخ سود نداده است از اهمیت برخوردار می‌شود.
تعدادی از بانک‌های خصوصی که نامشان هم برای بانک مرکزی و هم برای مردم آشناست، در روز‌های اخیر بار دیگر نرخ سود سپرده‌های خود را افزایش داده‌اند و به مشتریان اعلام کرده‌اند که با سپرده‌گذاری در این بانک سود ۲۳ درصدی دریافت می‌کنند.
مشتریان یکی از این بانک‌ها باید حداقل ۱۵ میلیون تومان در شعب سپرده‌گذاری کنند و بعد از آن هرماه می‌توانند سود ۲۳ درصدی خود را دریافت و برداشت کنند. این سپرده‌ها اسماً یک‌ساله باز می‌شود، ولی مشتری می‌تواند مانند روز شمار از آن برداشت کند.
پرداخت سود‌های بالای ۲۳ درصد در حالی در تعدادی از بانک‌های خصوصی انجام می‌شود که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده‌های یکساله ۱۵ درصد و سپرده‌های کوتاه‌مدت ۱۰ درصد تعیین شده‌است و بانک‌ها ملزم به اجرای این مصوبه سودی هستند.
در ماه‌های قبل که بانک‌های خصوصی نرخ سود را افزایش داده بودند، برخی از رسانه‌ها اعلام کردند که افزایش نرخ سود با مجوز رئیس کل بانک مرکزی به بانک‌ها انجام شده است، ولی عبدالناصر همتی فوراً این خبر را تکذیب و تأکید کرد، هیچ اجازه‌ای برای افزایش نرخ سود از سوی بانک مرکزی داده نشده است.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر دستور بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت: بانک مرکزی در زمینه افزایش نرخ سود که ۲۳ درصد شده، هیچ دستوری ارائه و ابلاغ نکرده و فقط ما تأکید کردیم که تمدید یک‌ماهه قراردادها، منحصر به سپرده‌های ۲ تا ۱۱ شهریور‌۹۶ بود، اما معلوم نیست چرا این خبر اعلام شد؛ قطعاً یک‌سری از خبر‌سازی در این حوزه منافعی در زمینه نرخ سود دارند که این صحبت را می‌کنند.
رقابت سودی بانک‌های خصوصی درحالی بار دیگر شدت گرفته است و بازار سودی نظام بانکی را به‌هم ریخته که بانک مرکزی بار‌ها به بانک‌ها هشدار داده بود نباید از مصوبه شورای پول و اعتبار تخطی کرده و سود‌ها را بالا ببرند.
تخلف بانک‌ها از مصوبه سودی شورای پول و اعتبار بعد از تشدید تلاطم‌های ارزی در بازار آغاز شد و زمانی شدت گرفت که بانک مرکزی در بسته مدیریت بازار ارز مجوز انتشار اوراق گواهی ۲۰ درصدی را برای دوره چندروزه به بانک‌ها داد.
۲۸‌بهمن سال قبل، بسته سیاستی بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز در قالب سه طرح به‌اجرا در آمد که در مهم‌ترین آن انتشار اوراق گواهی سپرده با سود ۲۰‌درصد قرار دارد.
این اوراق در عمل تفاوتی با حساب سپرده ۱۵‌درصد نداشته و حتی سود آن ۵ درصد هم بالاتر بود. بانک مرکزی این نرخ را برای ایجاد جذابیت و کشاندن نقدینگی به‌سمت شبکه بانکی تعیین کرده بود تا بتواند تا حدی بازار ارز را کنترل کند.
گفتنی است، بانک مرکزی در زمان ابلاغ مصوبه سودی شورای پول و اعتبار به نظام بانکی بر اجرای سود‌های مصوب از ۱۱‌شهریور‌سال‌۹۶ تأکید کرد و حتی در اطلاعیه‌ای از مردم خواست که تخلف‌های بانک‌ها در این زمینه را به این بانک گزارش دهند.
بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود: در سال‌های اخیر، زمینه لازم برای تحقق کاهش نرخ سود بانکی فراهم شده است؛ چراکه نرخ تورم، کنترل و در آستانه تک‌رقمی قرار گرفته است و مؤسسات غیرمجاز فعال در بازار غیرمتشکل پولی نیز که همواره عامل اخلال در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی بودند، به‌واسطه اقدام‌ها و تدابیر بانک مرکزی و سایر نهاد‌های نظارتی تعیین تکلیف شدند.
از هموطنان محترم نیز تقاضا می‌شود در این مسیر یار و همراه بانک مرکزی بوده و هرگونه تخلف بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را در اجرای بخشنامه مربوط به نرخ سود، از طریق شماره تماس ۲۹۹۵۴۸۵۵- ۰۲۱ به بانک مرکزی اعلام کنند. بدیهی است بازرسان بانک مرکزی نیز به‌صورت نظام‌یافته و مؤثر نسبت به نظارت بر اجرای دقیق بخشنامه اخیر اهتمام لازم را خواهند داشت.
با توجه به تشدید تخلف‌های سودی بانک‌های خصوصی باید دید که آیا بانک مرکزی به گزارش‌های دریافتی در این حوزه واکنش نشان داده و بازرسان این بانک گزارش تخلفات را به هیئت انتظامی بانک‌ها ارجاع داده‌اند یا خیر.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار