دامداران: خرید شیر‌خام از سوی کارخانجات افزایش یافته است
کد خبر: 926101
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003sv7
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۵
۲۵ هزار تن شیر‌خشک وارداتی در گمرک در انتظار تخصیص ارز دولتی
در پی چراغ سبز وزیر صنعت مبنی بر تخصیص ارز دولتی برای واردات شیر خشک؛ شنیده‌ها حاکی از آنست که یکی از کارخانجات لبنی حدود ۲۵ هزار تن شیر خشک را وارد کرده و در انتظار تخصیص ارز دولتی است تا از گمرک جنوب ترخیص کند. این در حالیست که دامداران با رد کمبود شیر و شیر‌خشک صنعتی در کشور می‌گویند که خرید کارخانجات نسبت به گذشته افزایش یافته و هیچ کمبودی وجود ندارد.

پس از ابلاغ نامه غیر‌قانونی محمد شریعتمداری در ابتدای شهریور به گمرکات مبنی بر ممنوعیت صادرات شیر‌خشک؛ نامه دیگری خطاب به رئیس کل بانک مرکزی ارسال شد تا واردات شیر‌خشک صنعتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام گیرد. صدور این نامه‌های پی‌درپی از سوی وزیر صنعت؛ از لابی و فشار کارخانجات لبنی بر این وزارتخانه حکایت دارد و برخلاف ماده یک قانون انتزاع و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که به‌رغم درخواست وزیر جهادکشاورزی و شکایت دامداران به دیوان عدالت اداری؛ نه‌تن‌ها نامه‌های ارسالی از سوی شریعتمداری لغو نشده، بلکه یکی از کار‌خانجات لبنی ۲۵ هزار تن شیر‌خشک صنعتی را وارد کرده و در انتظار تخصیص ارز دولتی است. در این خصوص دبیر کمیته شیر خراسان‌رضوی در گفت‌و‌گو با «جوان» ضمن تأکید بر عدم کمبود شیر و شیرخشک صنعتی در کشور می‌گوید: خرید شیر کارخانجات نسبت به گذشته افزایش یافته و کارخانجات هر چقدر شیر می‌خواهند از دامداران مطالبه کنند تا شیر مورد نیازشان تأمین شود. آرش فرزاد‌نیا می‌افزاید: در حال حاضر با تدابیری که وزارت جهاد در یک ماه اخیر اتخاذ کرده؛ قیمت شیر با توجه به عرضه و تقاضا در بازار در رنج معمولی قرار گرفته و برای اولین‌بار در این سال‌ها قیمت خرید شیر به قیمت تمام شده آن نزدیک شده است. همچنین در بخش نهاده‌های دامی نیز هر چند که قیمت‌ها چندین برابر گذشته گران شده، اما تنش قیمتی در ذرت، جو و سویا در یک ماه اخیر نداشتیم، اما در حوزه دیگر اقلام علوفه‌ای، دارو و درمان، تأسیسات و تجهیزات تنش قیمتی وجود دارد و قیمت‌ها ساعتی تغییر می‌کند. وی در خصوص خرید شیر حمایتی از سوی تعاون روستایی می‌گوید: سازمان تعاون روستایی در زمانی که شیر دامداران روی دستشان می‌ماند، وارد بازار شده و با خرید تضمینی شیرخام به دامداران کمک می‌کند. در شرایط فعلی که عرضه و تقاضا مناسب است نیازی به ورود این سازمان نیست و مدیریت جدید این سازمان طلب دامداران را تسویه کرده است. دبیر خانه شیر خراسان‌رضوی با اشاره به نامه‌های غیرقانونی وزیر صنعت و بازرگانی می‌گوید: صادرات شیرخشک ارزآوری بسیار خوبی برای کشور داشت که به صورت غیر‌قانونی متوقف شد و به‌رغم ممنوعیت واردات شیر‌خشک صنعتی، شریعتمداری به طور موقت دستور واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی را صادر کرده است که اگر در شرایط فعلی این اتفاق بیفتد، دامداران ورشکست شده و نابود می‌شوند. وی با طرح این سؤال که کدام سوپر‌مارکت یا فروشگاهی با کمبود شیر و لبنیات مواجه شده که وزیر صنعت دستور واردات با ارز دولتی را صادر کرده است؟ می‌افزاید: به جای اینکه ارز دولتی به کالا‌های اساسی و نهاده‌های مورد‌نیاز به ویژه در بخش دارو تخصیص یابد، بدون بررسی وضعیت بازار دستور توقف صادرات و واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی صادر می‌شود و تمام این اقدامات هیچ نتیجه‌ای جز هدر دادن ارز کشور و زیان به بیت‌المال ندارد.

واردات با ارز دولتی به صرفه‌تر است

فرزاد‌نیا با اشاره به قیمت جهانی شیر‌خشک می‌گوید: قیمت جهانی شیر خشک صنعتی بدون چربی حدود ۲ تا ۰۴/۲ دلار است که اگر با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شود، قیمت تمام شده آن برای وارد‌کننده حدود ۱۴۰۰ تا ۱۴۵۰ تومان است که ارزان‌تر از شیر‌خام داخلی می‌باشد، اما اگر این شیر واردات با ارز ثانویه (۸ هزار تومانی) یا ارز آزاد وارد شود، مقرون به صرفه و اقتصادی نیست. وی با تأکید بر اینکه دامداران در سراسر کشور آمادگی تأمین شیر‌خام مورد‌نیاز کارخانجات لبنی را دارند، می‌گوید: ما دامداران از دولت تقاضا داریم که ضمن لغو دو نامه غیر‌قانونی وزیر صنعت و تجارت، دامداران را در تولید شیر تا رسیدن به خودکفایی یاری کنند و وزیر جهاد‌کشاورزی نیز مصرانه ممنوعیت واردات شیر‌خشک را پیگیری کرده و از هرگونه سوءاستفاده در تخصیص ارز دولتی جلوگیری کند. این فعال بازار شیر‌خام ضمن تأکید بر نبود مشکل در تأمین شیر‌خام و شیر‌خشک صنعتی در کشور می‌افزاید: برخی به دنبال سوءاستفاده از نرخ مابه‌التفاوت ارز دولتی و ارز آزاد هستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار