به جای افزایش قیمت بلیت، هزینه‌های ریلی با ارز دولتی جبران شود
کد خبر: 926054
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003suM
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۸
رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی:
رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی گفت: افزایش قیمت بلیت قطار برای اقشار مردم قابل قبول نیست، بنابراین باید در شرایط اقتصادی فعلی، حمایت‌های دولت از محل اختصاص ارز دولتی باشد.
جوان آنلاين: محمد رجبی امروز در میزگرد تغییرات نرخ ارز و اثرات آن بر حمل و نقل ریلی مسافری اظهار داشت:ایران به عنوان کشوری پهناور که شرایط جغرافیای متفاوتی دارد و یک قطار که از شهری به شهر دیگر حرکت می‌کند با شرایط آب و هوایی و جوی متفاوتی مواجه است، به عنوان مثال در برخی از روز‌های سال در قطار تهران- بندرعباس ابتدا سیستم گرمایش قطار فعال می‌شود و پس از آن باید سیستم سرمایش فراهم شود، بنابراین واگن با مشخصات خاص می‌طلبد.

وی با بیان اینکه ضرورت دارد از ناوگان ریلی حمایت شود، اظهار داشت: امروز میانگین عمر ناوگان در بخش مسافری ریلی به ۲۹ سال رسیده است.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی افزایش هزینه ناوگان ریلی پس از نوسان ارزی را از چالش‌ها برشمرد و گفت: در برنامه‌های توسعه پنج ساله، نگاه ویژه‌ای به بخش ریلی شده است، اما این توسعه در دولت‌ها بیشتر متوجه زیرساخت‌ها شده است و در بخش ناوگان توجه چندانی وجود ندارد.

رجبی ادامه داد: حدود ۱۱ شرکت ریلی شامل ۸ شرکت سفیرریل، رجا و فدک در حال حاضر هزینه‌های نگهداری ناوگان را از محل منابع خود انجام می‌دهند که این منابع فقط از محل تعرفه بلیت است.

وی با بیان اینکه وابستگی ارزی در بخش ناوگان ریلی زیاد است، بیان کرد: در برخی قطعات که در داخل تولید نمی‌شود، وابستگی ارزی داریم، از سوی دیگر در برخی قطعات تولید داخل هم بابت مواد اولیه یا قطعات کوچک‌تر، وابستگی ارزی وجود دارد.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی بیان کرد: در دو سال گذشته برخی از قطعات ترمز قطار‌ها از کشور آلمان وارد شد، امروز به سمت سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت حرکت کرده‌ایم و باید از نظر ایمنی همه استاندارد‌ها رعایت شود.

رجبی افزود: پس از نوسانات ارزی نامه‌ای به وزیر صنعت معدن و تجارت نوشته‌ایم تا به ما کمک کند تا شرکت‌های ریلی مسافری بیش از این دچار مشکل نشوند.

وی اظهار داشت: سهم ارزبری واگن‌های قدیمی ۱۵ تا ۲۵ درصد، خودکشش‌ها ۴۵ درصد و واگن‌های های‌تک بیش از ۴۵ درصد است و البته در واگن‌های نو از نظر قطعات مصرفی و تعمیرات، وابستگی ارزی وجود دارد.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی گفت: در حال حاضر وابستگی ارزی ناوگان ریلی مسافری در بخش آلات ناقله، پایین‌شاسی، ترمز، چرخ‌ها، موتور و گیربکس (در خودکشش‌ها) است، تعمیرات گیربکس خودکشش‌ها با احتساب هزینه رفت و برگشت به آلمان حدود ۱۱۰ تا ۱۵۰ هزار یورو است.

وی با بیان اینکه در حوزه کیفیت سوخت هم مشکل داریم، اضافه کرد: متاسفانه گازوئیل در کشور ما استاندارد لازم را ندارد، میزان گوگرد در گازوئیل بالاست و همین امر موجب می‌شود، هزینه تعمیراتی موتور و سیلندر ما افزایش یابد.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی با بیان اینکه نوسانات ارزی بر فیلتر، واشر و حتی روغن تولید داخل هم اثر گذاشته است، گفت: متاسفانه شرکت‌های تولیدی لباس هم در مناقصه لباس فرم رئیس قطار شرکت نکردند و اعلام کردند که قیمت نخ و پارچه دو برابر شده است و برای آن‌ها صرفه ندارد.

رجبی ادامه داد: ما پیش از این ارز مبادله‌ای به قیمت دلار ۳ هزار تومانی می‌گرفتیم، حتی امروز دلار ۴۲۰۰ تومانی هم برای ما گران است و باید برای نگه داشتن این صنعت فکری شود.

وی ادامه داد: تا امروز از قطعات موجود در انبار‌ها استفاده می‌کردیم، اما از این پس باید وزارت صنعت به داد ما برسد و مباحث مربوط به تامین ارز ما با دلار ۴۲۰۰ تومانی انجام شود.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی تاکید کرد: برای سر پا نگه داشتن ناوگان مسافری ریلی و افزایش استقبال عمومی از حمل و نقل عمومی ریلی ضرورت دارد، ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومان به ناوگان ریلی اختصاص یابد.

رجبی با بیان اینکه در ازای هر کیلومتر- صندلی ۶ سنت ارزبری در ناوگان ریلی وجود دارد، اضافه کرد: مشتری‌های قطار قشر متوسط جامعه، کارگران، دانشجویان و کارمندان هستند و افزایش قیمت بلیت برای اقشار مردم قابل قبول نیست، زیرا امکان تامین آن را ندارند، بنابراین باید حمایت‌های دولت از محل اختصاص ارز دولتی باشد.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی گفت: قیمت تمام شده سیر هر واحد واگن حومه‌ای با احتساب ارز ۴۲۰۰ تومانی در هرکیلومتر ۲۵۰ تومان و در ۲۰ کیلومتر ۵ هزار تومان است که ما امروز قیمت ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان از هر مسافر دریافت می‌کنیم.

رجبی با بیان اینکه قیمت واگن‌های مسافری افزایش بسزایی یافته است، گفت: البته شرکت رجا پیش از این قراردادی با واگن‌پارس داشت که در سه ماه آینده در قالب دو بسته ۸ تایی، واگن با قیمت قبلی از واگن پارس تحویل رجا می‌شود.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار