بهره‌برداری از تجهیزات تفریحی بدون مجوز، غیرقانونی است
کد خبر: 922832
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003s4O
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳
رئیس نظارت بر اجرای استاندارد کردستان عنوان کرد
رئیس نظارت بر اجرای استاندارد کردستان گفت: تمام تجهيزات تفريحي مشمول مقررات استاندارد اجباری بايد در تمامی شهربازي‌های روباز و سرپوشيده، زمين‌هاي بازي، مهدهاي كودك و پيش‌دبستانی‌ها دارای مجوز استاندارد معتبر باشند چرا که بهره‌برداری از تجهيزات تفريحی بدون اين مجوز، غيرقانونی است.

شهناز حسن‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار جوان در سنندج اظهار کرد: به منظور استانداردسازی تجهیزات شهربازی‌ها می‌بایست شرکت‌های بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران، بازرسی لازم را انجام داده که در صورت عدم انطباق با استانداردهای مربوطه پس از اصلاح و استانداردسازی مجدداً بازرسی و در صورت منطبق بودن با استانداردها برای تجهیز مورد نظر گواهینامه ایمنی سالانه صادر شود.

وی در ادامه افزو: اعتبارگواهینامه صادر شده توسط شرکت بازرسی یکساله بوده که علاوه بر آن هر سه ماه یکبار نیز باید بازرسی ادواری انجام شود و در صورت عدم انجام بازرسی ادواری سه ماهه گواهی ایمنی از درجه اعتبار ساقط می‌شود.

به گفته این مقاو مسوول، در صورت عدم دریافت گواهینامه استاندارد معتبر و یا غیرقابل استفاده بودن تجهیز بازی لازم است اقدامات مقتضی برای خارج نمودن تجهیزات فاقد مجوز توسط مالکین و بهره‌برداران از دسترس کاربران صورت گیرد.

حسن‌زاده تصریح کرد: در راستای حفظ سلامت شهروندان استان کردستان، سازمان ملی استاندارد ایران در سال 96 بودجه‌ای را در راستای بازرسی تجهیزات تفریحی زمین‌های بازی تحت نظارت شهرداری‌ها و مهدهای کودک استان کردستان اختصاص داد که پس از هماهنگی با شهرداری‌ها و اداره کل بهزیستی استان لیست تمامی تجهیزات بازی سطح استان در اختیار شرکت بازرسی قرارداده شد و تعداد 347 تجهیز در 102 زمین بازی بازرسی شد. 

به گفته وی، از این تعداد 40 درصد تجهیزات قابل اصلاح و استانداردسازی تشخیص داده و اعلام شد که 60 درصد مابقی باید جمع‌آوری شود.

وی از بازرسی تعداد 453 تجهیز در بیش از 100 مهدکودک سطح استان بصورت کامل خبر داد و گفت: از این تعداد 70 درصد خارج از دامنه استاندارد اجباری بوده و 30 درصد تجهیزات بدون استاندارد و قابلیت اصلاح دارد.

رئیس نظارت بر اجرای استاندارد کردستان اذعان کرد: پس از دریافت گزارش شرکت بازرسی کننده، بلافاصله نتیجه بازرسی در قالب جدول و بصورت مصور به تمامی شهرداری‌ها و اداره کل بهزیستی استان کردستان ارسال شد.

حسن‌زاده عنوان کرد: از ابتدای سال 97 تاکنون تعداد 219 بازرسی از تعداد 212 شهربازی استان توسط این اداره کل بازرسی بعمل آمده است.

وی ادامه داد: در استان در حال حاضر از تعداد 236 مکان بازی ثبت شده در سامانه سیستم نظارت بر تجهیزات تفریحی 193 مکان روباز و 43 مکان سرپوشیده است.

رئیس نظارت بر اجرای استاندارد کردستان با بیان اینکه موارد ذیل باید توسط والدین اکیدا مد نظر قرار گرفته و بهره‌برداران تدابیر لازم بمنظور جلوگیری از حوادث ناگوار را معمول نمایند، گفت: تمامی تجهیزات فعال شهربازی‌ها باید دارای مجوز استاندارد معتبر بوده و بهره‌برداری از تجهیزات شهربازی بدون این مجوز غیرقانونی است.

وی همچنین گفت: در کنار تمامی تجهیزات تفریحی تصویری از مجوز و گواهینامه صادر شده برای آن تجهیز به صورت بزرگ و خوانا نصب شود تا کاربران بتوانند از بهره‌برداری ایمن از آن وسیله اطمینان حاصل نمایند.

این مسوول اذعان کرد: باید شماره تلفن 1517 برای طرح شکایت مردمی با اداره کل استاندارد بر روی وسایل بازی در اختیار کاربران قرار گیرد.

حسن‌زاده اعلام کرد: در خصوص تجهیزاتی که ساعات کاری طولانی دارند، لازم است در راستای جلوگیری از خستگی تجهیز کارکرد وسیله دارای استراحت باشد و به طور مداوم بهره‌برداری نشود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار