روبات احساساتی با پوست حساس ساخته شد
کد خبر: 920844
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003rYK
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۵
پژوهشگران گونه‌ای روبات ساختند که می‌تواند احساسات گوناگون را با تغییراتی در سطح خروجی خود نشان دهد. پوست روبات از شبکه‌ای از واحد‌های بافتی تشکیل شده است که شکل آن‌ها با توجه به احساسات روبات تغییر می‌کند.
ترجمه: علی طالبی
پژوهشگران گونه‌ای روبات ساختند که می‌تواند احساسات گوناگون را با تغییراتی در سطح خروجی خود نشان دهد. پوست روبات از شبکه‌ای از واحد‌های بافتی تشکیل شده است که شکل آن‌ها با توجه به احساسات روبات تغییر می‌کند.
بیک چرمن و گروهش در مورد این روبات می‌گویند: ایده اصلی و طراحی روبات‌های غیرکلامی این است که این روبات‌ها احساسات را توسط پوست نشان می‌دهند. حتی در این مورد روبات‌ها توسط کلمات انسان‌ها را درک و احساس می‌کنند. در واقع روبات‌های انسان‌نما از طریق یکسری سنسور‌ها می‌توانند با انسان از نظر احساسات و گفتار ارتباط برقرار کنند.
این روبات زمانی که با انسان است، سعی در یادگیری دارد و مجهز به میکروفن و دوربین است؛ در اطراف خانه حرکت و با ساکنان صحبت می‌کند، ضمن اینکه تُن صدا را به منظور درک احساسات کاربر تجزیه و تحلیل می‌نماید.
دانشمندان در حال ساخت روبات‌هایی هستند که قادر به راه رفتن و صحبت کردن همانند ما باشند، اما اکنون یک مؤلفه انسانی غیرمنتظره دیگر نیز به آن‌ها اضافه شده است؛ قابلیت احساس درد، بنابراین چنانچه روبات‌ها روزی قصد سرنگونی بشریت را داشته باشند، این قابلیت، شانسی برای مقابله با آن‌ها برای ما به ارمغان خواهد آورد.
پژوهشگران فناوری بر این باورند که چنین روبات‌هایی می‌توانند خود و نیز اپراتور‌هایشان را از خطر وقوع حوادث و آسیب‌های در پی آن در امان نگه دارند.
پیش از این محققان روباتی را ساخته بودند که از یک بازوی روباتیک مجهز به سنسور انگشتی، قادر به تشخیص فشار و درجه حرارت بود و درد را احساس می‌کرد. همچنین با تولید پوست الکترونیکی روی اندام مصنوعی، امکان درک احساس و درد را برای کاربر فراهم کرده بودند. این پوست مصنوعی با استفاده از حسگر‌های الکترونیکی، عصب‌های موجود در بدن را شبیه‌سازی می‌کرد و در نهایت امکان درک احساس فشار و درد را در هر بخش از اندام مصنوعی با دقت بسیار بالا در اختیار کاربر می‌گذاشت.
این اولین بار بود که محققان امکان انتقال احساس فشار و درد را از طریق اندام‌های مصنوعی فراهم می‌کردند. این فناوری پوست مصنوعی به قدری حساس بود که حتی قادر بود اشیای تیز را تشخیص دهد.
منبع:ساینس دیلی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار