رشد تحقیقات با سرعت برق و باد
کد خبر: 917523
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003qgl
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
رشد 54 برابری تحقیقات برق و الکترونیک در دانشگاه‌های ایران
اطلاعات پایگاه استنادی  (WOS) نشان می‌دهد که مدارک ثبت شده و تولید علم پژوهشگران کشور در فاصله زمانی ۱۳۷۶تا ۱۳۹۶ یعنی در ۲۰ سال اخیر دائم در حال افزایش بوده و به طور متوسط دارای رشد ۲۱ درصدی است.
ابراهيم مشيريان
اطلاعات پایگاه استنادی (Web of Science (WOS نشان می‌دهد که مدارک ثبت شده و تولید علم پژوهشگران کشور در فاصله زمانی ۱۳۷۶تا ۱۳۹۶ (۲۰۱۷-۱۹۹۷) یعنی در ۲۰ سال اخیر دائم در حال افزایش بوده و به طور متوسط دارای رشد ۲۱ درصدی است.
این در حالی است که میزان رشد متوسط سالانه در دنیا برابر با ۱/۴ و برای کشور‌های اسلامی برابر با ۱۳ است. بر همین اساس ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون در میان کل کشور‌های دنیا رتبه ۱۶ و در میان کشور‌های اسلامی جایگاه اول را دارد. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان رشد تولیدات علمی در حوزه‌های موضوعی مختلف متفاوت بوده است. در این میان حوزه مهندسی برق و الکترونیک دارای رشد ۱۸/۲۲ درصد بوده و بالاترین میزان مشارکت تولید علمی کشور در حوزه برق و الکترونیک با بیش از ۳/۹ درصد از کل تولیدات علمی کشور بوده که این میزان بیش از یک و نیم برابر متوسط تولید علم جهان در همین حوزه است. سهم دانشگاه‌های برتر کشور در تولید علم در حوزه مهندسی برق و الکترونیک به ترتیب دانشگاه صنعتی شریف ۳/۱۲ درصد، دانشگاه تهران ۵/۱۱ درصد، صنعتی امیرکبیر ۹/۱۰ درصد، علم و صنعت ۶/۸ درصد و خواجه نصیرالدین طوسی ۳/۵ درصد است.

رشد ۵۰ برابری
در بازه زمانی ۲۰۱۷- ۱۹۹۷ در جهان به طور کلی بیش از ۴۰ میلیون مدرک در (Web of Science (WOS ثبت شده که ۶۲ درصد در رشته مهندسی برق و الکترونیک برابر با ۱/۶ درصد کل مدارک ثبت شده خواهد بود.
حوزه‌های موضوعی برتر دیگر در دنیا عبارت است از مهندسی مواد، بیوشیمی، شیمی و فیزیک کاربردی که سهم تمام این حوزه‌ها از کل تولیدات علمی زیر ۴ درصد است. بررسی‌ها نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران مجموعاً در سال ۱۳۷۶ تنها ۹۸۰ مدرک در پایگاه WOS ثبت کرده بود که این میزان به بیش از ۵۱ هزار مدرک در سال ۹۶ رسیده است که افزایش بیش از ۵۰ برابری را نشان می‌دهد.

رشدی ۴ برابر رشد جهانی
بر این اساس، ایران در ۲۰ سال اخیر (۱۳۹۶- ۱۳۷۶) متوسط رشد سالانه ۲۲ درصدی در تحقیقات ثبت شده دانشگاهی را داشته است. همچنین مجموع تولید علم کشور برابر با ۳۷۶ هزار و ۱۸۶ مدرک بوده که از این میزان ۳۵ هزار و ۱۰۴ مدرک در حوزه مهندسی برق و الکترونیک بوده است؛ بنابراین ۳/۹ درصد از کل تولید علم کشور در این حوزه است.
در حوزه مهندسی برق و الکترونیک در سال ۱۳۷۶ تنها ۷۴ مدرک توسط پژوهشگران کشور ثبت شده بود که این میزان به بیش از ۴ هزار مدرک در سال ۹۶ رسیده و این امر افزایش ۵۴ برابری را نشان می‌دهد و از این رو رشد متوسط رشد سالانه در این حوزه موضوعی در ۲۰ سال اخیر برابر با ۱۸/۲۲ درصد بوده است که بیش از ۴ برابر متوسط رشد سالانه دنیا در همین حوزه موضوعی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار