سفره توبه و طاعت در ماه ذی القعده
کد خبر: 917516
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003qge
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۳
مراقبات ماه ذى القعده الحرام
براى بدست آوردن طاعت خدا در این ماه قبل از هر چیزى از تمام مسائلى که قبلا گرفتار آن بودى توبه کن؛ توبه‌اى صادقانه.
به گزارش جوان آنلاین، ماه ذی القعده اولین ماه، از ماه‌های حرام است. در خصوص این ماه توصیه‌های بسیاری از عرفا و علما نقل گردیده است. یکی از برجسته ترین اعمال این ماه که رهبر انقلاب نیز بر آن تاکید فرموده‌اند نماز توبه روزهای یکشنبه می‌باشد که در کتاب ارزشمند المراقبات اثر جاودان و پر برکت عالم جلیل القدر مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی(ره) نقل شده است. در ادامه بخشی از کتاب المراقبات که در آن به اعمال این ماه و چگونگی کیفیت نماز توبه روز یکشنبه پرداخته شده است، از نظر می‌گذرد:
 
احترام این ماه

این ماه اولین ماه از ماه‌هاى حرام است که جنگ با کفار در آن ماه‌ها حرام مى‌باشد؛ و انسان از این مطلب حکم جنگیدن و مخالفت با خدا را مى‌فهمد. بنابراین، اى نفس! بکوش در این ماه‌ها دل و بدنت را بیشتر از سایر ماه‌ها حفظ نموده، کارى بر خلاف احکام الهى انجام نداده و حتى از بلایا و مصیبت‌هایى که ناشى از قضاى اوست راضى باشى. چون این، ماه حرامى است که احترام آن، بخاطر این که خداى متعال جنگیدن با کفار را در آن ممنوع نموده، بیش از سایر ماه‌هاست. بنابراین باید با طاعت از خدا و بالا بردن رضایت خود از او احترام این ماه را حفظ نمایى. زیرا خداوند بسیار شکرگزار بوده و با رضایت خود از تو، از رضایت تو از او، تشکر مى‌نماید؛ و اگر از شرافت رضایت او اطلاع داشتى، در راه بدست آوردن آن از بذل جان هم دریغ نمى کردى.

توبه‌اى منقول از پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم)

براى بدست آوردن طاعت خدا در این ماه قبل از هر چیزى از تمام مسائلى که قبلا گرفتار آن بودى توبه کن؛ توبه‌اى صادقانه. از رسول خدا(ص) روایت شده است که در روز یکشنبه ماه ذى القعده فرمود: «مردم! کدامیک از شما مى‌خواهید توبه کنید؟» راوى مى گوید: «گفتیم رسول خدا! همه ما مى‌خواهیم توبه کنیم.» حضرت فرمودند: «غسل کرده، وضو گرفته و چهار رکعت نماز به جا آورید. در هر رکعت یک بار "فاتحه الکتاب"، سه بار "قل هو الله احد" و یک بار "معوذتین" (منظور: قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق) بخوانید. آنگاه هفتاد بار استغفار نموده و در پایان "لا حول و لا قوه الا بالله" بگویید. سپس بگویید: "یا عزیز! یا غفار! اغفر لى ذنوبى و ذنوب جمیع المؤمنین و المؤمنات فانه لا یغفر الذنوب الا اءنت" (یعنی: اى عزیز! اى بخشاینده! گناهان من و گناهان تمام مردان و زنان مؤمن را ببخش که جز تو کسى گناهان را نمى‌بخشد.)» آنگاه فرمود: «بنده اى از امت من چنین عملى را انجام نمى‌دهد، مگر این که از آسمان به او ندا مى‌رسد: بنده خدا! عمل را از نو شروع کن که توبه تو قبول، و گناهانت بخشیده شد. فرشته دیگر از زیر عرش ندا مى‌کند: اى بنده! مبارک باد بر تو و بر خانواده و خاندانت. منادى دیگرى صدا مى زند: در روز قیامت، دشمنانت را از تو راضى مى‌نمایند. فرشته دیگرى ندا مى‌کند: اى بنده! با ایمان از دنیا مى‌روى. دینت از تو گرفته نشده و قبر تو وسیع و نورانى خواهد شد. منادى دیگرى صدا مى‌زند: پدر و مادر تو و خاندانت بخشیده شده و در دنیا و آخرت خوش رزق خواهى بود. جبرئیل ندا مى‌کند: من با فرشته مرگ پیش تو آمده و به او دستور مى‌دهم که با تو خوش رفتار بوده، به خاطر مرگ آسیبى به تو نرسانیده و به نرمى روح را از بدنت خارج نماید.» گفتیم: «رسول خدا! اگر کسى در زمان دیگرى چنین بگوید چطور؟» فرمودند: «چیزهایى را که گفتم براى او نیز خواهد بود. جبرئیل این مطالب را در شب معراج به من گفت.»
 
فضیلت توبه و استغار

امام باقر (علیه السلام) فرمودند: ((خداوند از توبه بنده خود بیش از شخصى که در شب دراز و بسیار تاریک مرکب سوارى و آذوقه خود را گم کرده و سپس پیدا کند، خوشحال مى شود.» همچنین از امیرالمؤمنین(ع) روایت شده است به شخصى که در حضور حضرت گفت "استغفر الله" فرمودند: «مادرت به عزایت بنشیند. می‌دانى استغفار چیست؟ استغفار درجه بلند مرتبگان بوده و شش شرط دارد: اول- پشیمانى از گذشته. دوم- تصمیم بگیرى که هیچگاه آن را انجام ندهى. سوم- حقوق تمام مخلوقات را ادا کرده تا جایى که خداوند را سبک بار دیدار نمایى. چهارم- تمام واجباتى را که ضایع کرده‌اى جبران نمایى. پنجم- گوشتى را که از مال حرام روئیده با اندوه ذوب کرده تا پوست به استخوان بچسبد و گوشت جدیدى بوجود آید. ششم- رنج فرمان بردارى را به جسم بچشانى، همانگونه که شیرینى گناه را به آن چشانیده‌اى. و در این هنگام بگو استغفر الله.»

روزه ماه‌هاى حرام

درباره خصوصیات ماه‌هاى حرام از شیخ مفید (علیه الرحمه) روایت شده است که رسول خدا(ص) فرمودند: «کسى که سه روز از ماه حرام، پنجشنبه، جمعه، و شنبه را روزه بگیرد خداوند عبادت یک سال را براى او مى نویسد.» و در روایت دیگرى آمده است: «عبادت نهصد سال که روزهاى آن را با روزه و شب‌هایش را در عبادت گذرانده است.» براى او نوشته مى‌شود. این روایت با روایتى که درباره روزه سه روز در هر ماه، دو پنجشنبه و یک چهارشنبه وارد شده، منافاتى ندارد و اگر دو پنجشنبه و یک چهارشنبه و جمعه را روزه بگیرد، بعید نیست که براى عمل به هر دو روایت کافى باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار