دست‌های خونین آمریکایی
کد خبر: 914898
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003q0Q
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
فهرست جنایت‌های آمریکا در سراسر جهان (از ۱۶۶۰ تا ۱۹۰۰ میلادی)
جنگ افروزی‌ها و نسل کشی‌های آمریکا علیه بشریت سال‌هاست که در جریان است این در حالیست که ایالات متحده آمریکا طی دهه‌های اخیر همواره خود را منادی و حامی حقوق بشر در جامعه جهانی جلوه داده است.
به گزارش جوان آنلاین، ایالات متحده آمریکا طی دهه‌های اخیر همواره خود را منادی و حامی حقوق بشر در جامعه جهانی جلوه داده و سیاست‌های به ظاهر زیبای داخل آمریکا را بهترین ساختار و سیاست موجود برای حمایت از ملت‌ها نشان داده است. جنایت‌های آمریکا علیه بشریت بر کسی پوشیده نیست و از ابتدای ورود به آن قاره با کشتار سرخ پوستان جنایات خود را آغاز نموده است در ادامه به کارنامه سیاه ایالات متحده در خصوص جنایات جنگی، نقض حقوق شهروندی داخلی آمریکا و سایر جنایات آن در سراسر جهان میپردازیم. هرچند جنگ افروزی‌ها و نسل کشی‌های آمریکا علیه بشریت پایانی ندارد.
 
دست‌های خونین آمریکایی

۱۷۷۴-۱۶۶۱: از سال ۱۶۶۱ تا ۱۷۷۴ حدود یک میلیون برده زنده از آفریقا وارد ایالت متحده‌ی آمریکا می‌کردند و بیش از ۹ میلیون برده در راه رسیدن به آمریکا جان باختند. درآمد تاجران برده از این کار طبق قیمت‌های مرسوم اواسط قرن هجده حدود ۲ میلیارد دلار یا بیشتر برآورد شد که در آن زمان رقمی نجومی به شمار می‌رفت.

۱۶۶۲: جنگ‌های آمریکا با اولین حمله به سرخپوستان در شهر جیمزتاون در سال ۱۶۶۲ آغاز می‌شود که به دنبالش جنگ با سرخپوستان آلگوکین طی سال‌های ۱۶۳۵ و ۱۶۳۶ در انگلیس جدید و جنگ سال‌های ۱۶۷۵ و ۱۶۷۶ که منجر به ویرانی نیمی از شهر‌های ماساچوست شد را در پی داشت. دیگر جنگ‌ها و حملاتش به سرخپوستان تا سال ۱۹۰۰ ادامه داشت. درمجموع آمریکایی‌ها حدود ۱۰۰ میلیون سرخ پوست را به قتل رساندند که این آمار به طور قطع به ما این اجازه را می‌دهد که این واقعه را نسل کشی‌ای بنامیم که خیلی فجیع‌تر و بزرگتر از کشتار یهودیان توسط هیتلر (حدود ۶-۴ میلیون نفر) می‌باشد.

۱۶۷۳-۱۶۸۹: از سال ۱۶۸۹ تا ۱۷۶۳ چهار جنگ بزرگ امپریالیستی با مشارکت انگلیس و مستعمرات آمریکای شمالی و همچنین امپراتوری‌های فرانسه، اسپانیا و هلند صورت گرفت. از سال ۱۶۴۱ تا ۱۷۵۹ حدود ۴۰ شورش و ۱۸ درگیری داخلی به وقوع پیوست که ۵ تای آن‌ها به قیام منجر شدند. در سال ۱۷۷۶ جنگ برسر استقلال آغاز شد و که در سال ۱۷۸۳ به پایان رسید. جنگ دوم علیه انگلستان در سال‌های ۱۸۱۲ تا ۱۸۱۵ پایه‌های استقلال را محکم‌تر کرد و درحالی که جنگ با سرخ پوستان از سال ۱۶۲۲ تا ۱۹۰۰ منجر با افزایش میلیون‌ها هکتار زمین خاتمه یافت.

۱۷۹۲: آمریکایی‌ها سرخپوستان کنتاکی را به قتل می‌رساندند.

۱۷۹۶: آمریکایی‌ها سرخپوستان تنسی را می‌کشتند.

۱۷۹۷: کم رنگ کردن روابط با فرانسه پس از اینکه کشتی جنگی دلاور (Delaware) ایالت متحده‌ی آمریکا به کشتی مسافربری کرویابل (Croyable) حمله می‌کند؛ درگیری‌های دریایی تا سال ۱۸۰۰ ادامه یافت.

۱۸۰۰: قیام بردگان به رهبری گابریل پروسر در ویرجینیا. حدود ۱۰۰۰ نفر از جمله خود گابریل را به دارآویختند درصورتی که بردگان حتی یک نفر را هم به قتل نرسانیده بودند.

۱۸۰۳: آمریکایی‌ها سرخ پوستان اوهایو را به قتل می‌رساندند.

۱۸۰۳: لوئیزیانا: در سال ۱۸۰۰ اسپانیا طی معاهده‌ای مخفیانه لوئیزیانای سابق که تا قبل از سال ۱۷۶۳ مستعمره‌ی فرانسه بود را به فرانسه پس داد؛ و در ازای این پادشاه اسپانیا، چارلز چهارم، از ناپلئون تعهد گرفت که دامادش را امپراطور ایتالیا کند. اما سربازان اسپانیایی نتوانستند لوئیزینا را اشغال کنند چرا که آمریکایی‌ها زودتر از آن‌ها آنجا را تصرف کرده بودند.

۱۸۱۵-۱۸۰۵: آمریکا اولین جنگ خود در آفریقا در سواحل مدیترانه را آغاز کرد. طی این سال‌ها تجار آمریکایی تجارت قابل توجهی با امپراطوری عثمانی داشته‌اند به گونه‌ای تریاک را به قیمت ۳ دلار به ازای هر پوند می‌خریدند و آن را به قیمت ۱۰- ۷ دلار در بندر گوانژو چین می‌فروختند. میزان زیادی تریاک نیز توسط آمریکایی‌ها در هند و اندونزی هم فروخته می‌شد. در ده‌های اول قرن نوزده ایالت متحده‌ی آمریکا به حقوق و امتیازات مشابهی که رقیبان قدرتمند اروپاییش از جمله بریتانیای کبیر، روسیه و فرانسه در تجارت در حوزه‌ی امپراطوری عثمانی داشتند دست یافت؛ و در نتیجه‌ی این آمریکا و بریتانیا وارد جنگ برای کنترل بازار‌های تریاک در حوزه‌ی مدیترانه‌ی شرقی شدند. در نتیجه‌ی یک سری جنگ‌ها تا سال ۱۸۱۵ ایالت متحده‌ی آمریکا توافق نامه‌هایی اجباری به کشور‌های آفریقای شمالی تحمیل کرد و بازرگانان خود را با جریانات نقدینگی هنگفتی تامین کرد. بعد‌ها در دهه‌ی ۱۹۳۰ آمریکا تلاش کرد که از امپراطوری ناپلی مالکیت خود در منطقه‌ای اصلی سیراکوس را بدست بیاورند. اگرچه این آزار و اذیت‌ها ناموفق بود.

۱۸۰۶: تلاش آمریکا برای حمله به ریوگراند، که جزء خاک اسپانیا بود. پس از با شکست روبه رو شدن مداخله فرمانده‌ی آمریکایی‌ها کاپیتان پایک توسط اسپانیایی‌ها دستگیر شد.

۱۸۱۰: فرماندار لوئیزیانا به فرمان رئیس جمهور آمریکا به فلوریدای غربی که متعلق به اسپانیا بود، یوورش برد. اسپانیایی‌ها بدون هیچ درگیری عقب نشینی کردند و این منطقه به آمریکا واگذار شد.

۱۸۱۱: قیام بردگان به رهبری چارلز (به برده‌ها اغلب فامیلی نمی‌دادند همانطور که روی سگ‌ها فامیل نمی‌گذاشتند.) ۵۰۰ برده به سوی نیواورلان رهسپار شدند در حالی که در راهشان برادران نگون بخت خود را آزاد می‌کردند. نیرو‌های آمریکایی تقریبا تمام شرکت کنندگان در قیام را در دم کشتند و یا اینکه بعد‌ها دارشان زدند.

۱۸۱۴-۱۸۱۲: جنگ با انگلیس، حمله به کانادا. یکی از اعضای مجلس نمایندگان، فیلیکس گراندی، گفت: ” من بی صبرانه منتظرم که نه تنها فلوریدا را به جنوب، که کانادای شمالی و جنوبی را نیز به شمال ایالتمان ملحق کنم. ” سناتور دیگر به نام گارپر به او یادآور شد که: “خالق هستی مرز ما را در جنوب خلیج مکزیک و در شمال منطقه‌ی همیشه سرد قطب درنظر گرفت. ” خیلی سریع ناوگان بزرگ انگلیسی یانکی‌ها را مجبور به ترک کانادا کرد. در سال ۱۸۱۴ انگلستان حتی موفق به نابود ساختن بسیاری از ساختمان‌های دولتی در واشنگتن شد.

۱۸۱۲: رئیس جمهور آمریکا، مدیسون، به ژنرال جورج ماتیوس دستور داد که بخشی از فلوریدای اسپانیا – جزیره‌ی آملیا و بعضی از سرزمین‌های دیگر را اشغال کند. برای اجرای این دستور متیوس چنان بی رحمی قابل وصفی از خود نشان داد که در پی اش رئیس جمهور آمریکا سعی کرد دست از این کار بکشد.

۱۸۱۳: نیرو‌های آمریکایی بدون درگیری خلیج اسپانیایی موبایل تصرف می‌کنند و سربازان اسپانیایی خود را تسلیم می‌کنند.

۱۸۱۴: حمله‌ی ژنرال آمریکایی اندرو جکسون به فلوریدای اسپانیا حمله می‌کند، جایی که او پنساکولا را اشغال کرده بود.

۱۸۱۶: حمله‌ی نیرو‌های آمریکایی به قلعه‌ی نیکولز در فلوریدای اسپانیا. قلعه متعلق به اسپانیایی‌ها نبود بلکه متعلق به بردگان فراری و سرخپوستان سمینول بود که حدود ۲۷۰ نفرشان نیز به قتل رسیدند.

۱۸۱۹-۱۸۱۷: ایالت متحده‌ی آمریکا وارد مذاکراتی پیرامون خرید فلوریدای شرقی با اسپانیای تضعیف شده بخاطر از دست دادن یک سری مستعمرات، می‌شود. ششم ژانویه ۱۸۱۸ ژنرال اندرو جکسون، مالک مزارع بزرگ، طی نامه‌ای به رئیس جمهوری آمریکا، مورنو، طرح اشغال فلوریدا را پیشنهاد می‌دهد و قول می‌دهد که ظرف ۶۰ روز این طرح را عملی خواهد کرد. اما خیلی زود ارتش آمریکا به رهبری ژنرال جکسون از مرز‌های جنوبی ایالت متحده‌ی آمریکا عبورکردند و فلوریدا را تصرف کردند درحالی که هنوز مذاکرات با اسپانیا تمام نشده بود و جوابی از سوی اسپانیا درمورد پیشنهاد داده شده دریافت نکرده بودند. دلیل حمله‌ی ارتش آمریکا به فلوریدا تعقیب قبیله‌ی سرخپوست سمینول بود که به بردگان سیاه پوستی فراری از مزارع پناه داده بودند. ژنرال جکسون دو رهبر قبایل سرخپوست سمینول و کریک را با آویزان کردن پرچم انگلیسی در قایق آمریکایی فریب داد و بعد از آن به طرز وحشیانه‌ای اعدامشان کرد. دلیل اصلی تهاجم آمریکا تمایل و تلاش کشاورزان جنوب آمریکا برای تصاحب مزارع فلوریدا بود که ژانویه ۱۸۱۹ در جلسه‌ی کنگره پس از گزارش کمیسیون نظامی جانسون در عملیات نظامی در فلوریدا افشا شد.

۱۸۲۴: حمله‌ی دویست آمریکایی به رهبری دیوید پورتر در شهر فوجاردوی پورتوریکو.
علت: اهانت به افسران آمریکایی توسط یک نفر در این شهر
و به همین خاطر مقامات شهر مجبور شدند بخاطر رفتار زشت مردم شهرشان عذرخواهی کنند.

۱۸۲۴: مستقر کردن نیرو‌های آمریکایی در کوبا، جایی که قبلا مستعمره‌ی اسپانیا بود.

۱۸۳۱: قیام بردگان به رهبری نات ترنر کشیش در ویرجینیا. ۸۰ برده اربابان خود و اعضای خانواده شان (حدود ۶۰ نفر) را به قتل رساندند. اربابان به منظو سرکوب قیام بردگان حدود صد‌ها برده‌ی بیگناه را در مناطق اطراف به قتل رساندند.

۱۸۳۳: حمله به آرژانتین که در آن زمان درگیر ناآرامی‌های داخلی بود.
آمریکا با بهره گیری از موقعیت سیاسی بی ثبات مکزیک تمام تلاش خود را به کار گرفت تا تگزاس را از مکزیک جدا کند و در نهایت در سال ۱۸۳۵ موفق به این کار شد.

۱۸۳۵: حمله به پرو که در آن زمان درگیر ناآرامی‌های داخلی بود.

۱۸۳۶: حمله‌ی مجدد به پرو.

۱۸۴۰: حمله‌ی آمریکایی‌ها به فیجی که ویرانی و نابودی چندین روستا را به دنبال داشت.

۱۸۴۱: ویران کردن تعداد زیادی روستا در جزیره‌ی دروموند (آن زمان آپولو نام اشت) پس از کشته شدن یک آمریکایی.

۱۸۴۲: حمله‌ی یک افسر آمریکایی به نام جونز به همراه ارتشش به مکزیک درحالی که آمریکا و مکزیک در آن زمان درگیر جنگ نبودند.

۱۸۴۳: حمله‌ی آمریکا به چین.

۱۸۴۴: حمله‌ی مجدد به چین، سرکوب قیام ضد امپریالیستی.

۱۸۴۶: آمریکا طی حمله‌های متعدد و جنگ‌های بسیار با ایالت‌های مکزیک، کالیفرنیا، تگزاس و مکزیک آن‌ها را مجبور به تسلیم شدن میکند تا جایی که تگزاس و کالیفرنیا به ایالت متحده‌ی آمریکا ملحق می‌شوند و مکزیک هم حدود ۵۰۰۰۰۰ مایل مربع از خاکش را به قیمت ۱۵ میلیون دلار به آمریکا می‌فروشد.

۱۸۴۶: تجاوز و حمله به گرانادای جدید (کلمبیا).

۱۸۴۹: نزدیک شدن ناوگان آمریکایی به جزیره‌ی اسمیرنا به منظور وادار کردن مقامات اتریشی به آزاد کردن یک آمریکایی بازداشت شده.

۱۸۴۹: گلوله باران کردن هندوچینا.

۱۸۵۱: یورش نیرو‌های آمریکایی به جزیره‌ی یوهانا به منظور مجازات مقامات محلی بخاطر بازداشت کاپیتان کشتی آمریکایی.

۱۸۵۲: حمله‌ی آمریکا به آرژانتین که درگیر ناآرامی‌های داخلی بود.

۱۸۵۲: معاهده‌های آنسئی: معاهده‌های ناعادلانه و نابرابرآمریکا و دیگر قدرت‌ها با ژاپن در سال‌های ۱۸۵۸-۱۸۵۴ که به انزوای بیش از دو قرنه‌ی ژاپن از جهان خاتمه داد. همواره با تهدید ژاپن به حمله‌ی نظامی او را وادار به قبول این معاهدات ناعادلانه کردند.

۱۸۵۶-۱۸۵۳: حمله‌ی آمریکا و چین به انگلیس.

۱۸۵۳: حمله به آرژانتین و نیکاراگوئه، درحالی که این کشور‌ها درگیر شورش‌های داخلی بودند.

۱۸۵۳: نزدیک شدن کشتی جنگی آمریکایی به ژاپن به منظور وادار کردن این کشور به گشودن بنادرش برای تجارت بین المللی.

۱۸۵۴: به خاک و خون کشیدن شهر سان جوان دل نورت (گریتونا) نیکاراگوئه توسط آمریکای‌ها به منظور انتقام گرفتن از تحقیر یک آمریکایی.

۱۸۵۵: حمله‌ی تعدادی آمریکایی به رهبری واکر به نیکاراگوئه.

۱۸۵۵: حمله‌ی آمریکایی‌ها به فیجی و اروگوئه.

۱۸۵۶: حمله به پاناما.

۱۸۵۷: دو حمله به نیکاراگوئه.

۱۸۵۸: مداخله در فیجی که مجازات و تنبیه بخاطر قتل دو آمریکایی در آنجا صورت گرفته بود.

۱۸۵۸: حمله به اروگوئه.

۱۸۵۹: حمله به قلعه‌ی ژاپنی تاکو.

۱۸۵۹: حمله به آنگولا که درگیر ناآرامی‌های داخلی بود.

۱۸۶۰: حمله به پاناما.

۱۸۶۵-۱۸۶۱: جنگ داخلی: میسیسیپی، فلوریدا، آلاباما، جورجیا، لوئیزیانا، تگزاس، ویرجینیا، تنسی و کارولینای شمالی از ایالت‌های دیگر جدا شدند و اعلام استقلال کردند. جنگ داخلی بیشتر بر سر کسب امتیازات بیشتر و شرایط بهتر تجارت با انگلیس بود.

۱۸۶۲: اخراج تمامی یهودیان از تنسی و مصادره‌ی اموالشان.

۱۸۶۳: اعزام هیئت دادرسی به شیومونوسکی ژاپن جایی که به پرچم آمریکا توهین کرده بودند.

۱۸۶۴: لشکرکشی به ژاپن به منظور فراهم کردن شرایط سودمند‌تر تجاری.

۱۸۶۵: حمله‌ی اروگوئه به پاراگوئه تحت حمایت‌های نامحدود نظامی ایالت متحده‌ی آمریکا، انگلیس و فرانسه و به قتل رساندن ۸۵% جمعیت این کشور ثروتمند در آن زمان. به طوری که ابن کشور تا کنون نتوانسته است تبعات این جنگ را جبران کند.

۱۸۶۵: لشکرکشی به پاناما در دوران کودتا.

۱۸۶۶: حمله‌ی غیرمنتظره و ناگهانی به مکزیک.

۱۸۶۶: اعزام هیئت دادرسی به چین بخاطر حمله به کنسولگری آمریکا.

۱۸۶۷: اعزام هیئت دادرسی به چین بخاطر به قتل رساندن چندین ملوان آمریکایی.

۱۸۶۷: حمله به جزایر مدوی.

۱۸۶۸: حملات چند جانبه به ژاپن زمانی که این کشور درگیر جنگ داخلی بود.

۱۸۶۸: حمله به اروگوئه و کلمبیا.

۱۸۷۴: لشکرکشی به چین و هاوایی.

۱۸۷۶: حمله به مکزیک.

۱۸۷۸: حمله به جزایر ساموآ.

۱۸۸۲: حمله به مصر.

۱۸۸۸: حمله به کره.

۱۸۸۹: اعزام هیئت دادرسی به هاوایی.

داکوتای جنوبی (۱۸۹۰): حمله سربازان آمریکایی و زخمی شدن ۳۰۰ سرخپوست لاکوتایی در ووندد نی.

آرژانتین (۱۸۹۰): حمله سربازان آمریکایی برای دفاع از منافع آمریکا در بوینس آیرس.

شیلی (۱۸۹۱): حمله سربازان آمریکایی و نیروی دریایی: درگیری با شورشیان ناسیونالیست.

هایتی (۱۸۹۱): حمله سربازان آمریکایی، سرکوب شورش کارگران سیاه پوست در جزیره نواسا.

ایداهو (۱۸۹۱): حمله سربازان آمریکایی، سرکوب اعتصاب کارگران معدن نقره.

هاوایی (۱۸۹۳): حمله سربازان و نیروی دریایی آمریکایی، سرنگونی پادشاهی مستقل هاوایی و غصب سرزمین ها.

شیکاگو (۱۸۹۴): حمله سربازان آمریکایی، سرکوب اعتصاب در خط آهن، ۳۴ نفر کشته.

نیجریه (۱۸۹۴): حمله سربازان آمریکایی، اشغال چند ماهه بلوفیلد.

چین (۱۸۹۴-۱۸۹۵): حمله نیرو‌های دریایی آمریکا: شرکت در جنگ چین و ژاپن.

سال ۱۸۹۸: جنگ آمریکا و اسپانیا در نتیجه اعطای فیلیپین به آمریکا.

سال ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۲: جنگ آمریکا و فیلیپین (قیام فیلیپین) و قتل عام و اعمال قدرت علیه غیر نظامیان / به فرماندهی ژنرال جاکوب اسمیت، معروف به جهنمی و شیطان، جنایت کار جنگی آموزش دیده در عملیات‌های کشتار جمعی آمریکاییان بومی شمال آمریکا / کشته شدن ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ غیر نظامی.
 
منبع: وب سایت NGO حقیقت
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار