مرگ بر آمریکا در شب «بزم رزم» شاعران و خوانندگان انقلابی در تبریز
کد خبر: 914848
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003pzc
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶
همزمان با هفته حقوق بشر آمریکایی؛
شب شعر و موسیقی«بزم رزم»همزمان با هفته حقوق بشر امریکایی با حضور خانواده شهدای ترور، شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم، اساتید، خوانندگان و شاعران انقلابی، در شهر تبریز برگزار شد.

شب شعر و موسیقی«بزم رزم»همزمان با هفته حقوق بشر آمریکایی با حضور خانواده شهدای ترور، شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم، اساتید، خوانندگان و شاعران انقلابی، در شهر تبریز برگزار شد.

بنابر این گزارش پس از پخش کلیپی با عنوان فتنه رنگ‌ها علی زکریایی خواننده و طنزپرداز انقلابی به عنوان مجری برنامه حاضر شد.

در ادامه این شب شعر و موسیقی، حمیدرضا استادیان قطعه جعبه سیاه را اجرا کرد.

بعد از حمیدرضا استادیان، دکتر رضا شیبانی‌اصل از شاعران انقلابی تبریز برای خواندن شعر خود که درباره مسائل و وضعیت کشور بود، روی سن آمد که بخشی از ابیات سروده وی را در ادامه می‌خوانید.

امروز تو ابریشم دیروز تو کرباس

امروز تو دارا پریروز تو ندار

ای شیخ که از کوه رسیدی به کاخ

از کوخ نشینان وطن به یاد آر

دکتر شیبانی اصل، شعر دیگر خود را هم درباره سلطه‌طلبی و زورگویی آمریکا برای حاضران قرائت کرد که با استقبال حاضران روبرو شد. در ادامه ابیاتی از سروده وی آمده است.

آنقدر که ای کدخدای گندم و نیرنگ

ای ناخدای قرن‌ها در زخم پهلوی تمدن لنگرافکنده

مشرق‌زمین را

دریای خون کردی

آنسان که انسان را اگر از جور تو نانی به دست آمد

در کاسه خون زد

بر اساس این گزارش، در ادامه این برنامه، «رجز حرمله» توسط مجتبی الله‌وردی، خواننده جوان جبهه انقلاب دیگر قسمت از برنامه شب شعر مرگ بر جام سراب بود که با شعری از مجتبی باغی اجرا شد، تنظیم آهنگ این شعر بر عهده مزدک عباسی و علی نصیرنژاد بود.

در ادامه شاعر جوان و انقلابی علی فردوسی شعر خود را قرائت کرد.

فردوسی در ابتدا شعری درباره حمله موشکی ناو وینسنس آمریکا علیه هواپیمای مسافربری کشورمان خواند که ابیاتی از آن را در ادامه می‌خوانید.

آسمون پر شد از یه دود سیاه

دل ساحل عجیب شور افتاد

تو کجای مرام آزادی

آدمای بی‌گناه می‌میرن؟

به کدام منطق حقوق بشر

واسه کشتن مدال می‌گیرن

علی فردوسی شعر دوم خود را نیز درباره دشمن آمریکا علیه کشورمان قرائت کرد.

با تیر، نشد تیغ، نشد چوب، نشد سنگ

با هرچه به دستم برسد آمده‌ام جنگ

 گر دست تعدّی است، وگر پای تجاوز

آن دست کنم کوته، آن پای کنم لنگ

بنابراین گزارش، در ادامه محمدحسین رضایی، خواننده نوجوان انقلابی، قطعه «مرگ بر امریکا» را اجرا کرد. این اثر با ترانه‌سرایی علی فردوسی، آهنگسازی پیمان فروتن تهیه شده است. بعد از این اجرا، با درخواست مجری و همراهی حاضران شعار مرگ بر آمریکا در سالن برنامه سر داده شد.

 آیتم بعدی این مراسم، استنداپ کمدی محمدامین میمندیان از طنزپردازان جوان باشگاه‌ طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی بود. او استنداپ کمدی خود را درباره امید بستن برخی به برجام و عدم پایبندی غربی‌ها به آن همچنین مشکلات اخیر کشور از جمله گرانی‌های اخیر اجرا کرد که با استقبال و تشویق حاضران مواجه شد.

قاسم صرافان شاعر انقلابی که بیشتر با شعرهای آیینی خودش شناخته می‌شود، سروده‌ای درباره «آزادی» خواند، ابیات زیر قسمتی از سروده است.

پاک می‌کنن اشکاتو تا باور کنی شادی

گاهی اسیرت می‌کنن با اسم آزادی

تو روز روشن با سیاها عکس می‌گیرن

شب‌ها که مستن بچه‌هایی تشنه می‌میرن

دام اگه پیش پرنده دونه می‌ریزن

گل می‌خرن تا که نفهمی اهل پاییزن

صرافان شعر دیگرش را هم درباره جنایات آمریکا علیه ملت‌های دنیا با ترجیع بند «مرگ بر آمریکا» قرائت کرد که با تشویق حاضران مواجه شد.ابیات آغازین این سروده را در ادامه می‌خوانید.

برخیز ببین و داغ فلسطین را

بر خاک یمن، کودک خونین را

این شاعر انقلابی در پایان سروده کوتاهی را هم درباره مدافعان حرم قرائت کرد که ابیاتی از آن در ادامه می‌آید.

در جان ما غرور و غژم آفریده‌اند

هر یک ز ما حریف دو صد لشکر یزید

زین رو ز شیعه عده کم آفریده‌اند

دجّال ها و حرمله ها را مهاجم و ...

... ما را مدافعان حرم آفریده‌اند‎

بنابراین گزارش، در ادامه این برنامه استاد اسفندیار قره‌باغی، خواننده سرودهای ضداستکباری سال‌های انقلابی، قطعه «تندیس آزادی» را درباره جنایات آمریکا اجرا کرد. این قطعه با شعر رضا شیبانی‌اصل، آهنگسازی غلامرضا میرزاده و چشمه خاور در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب آذربایجان‌شرقی تهیه شده است.

استاد قره‌باغی بعد از این اجرا در سخنانی با اشاره به سرود «آمریکا ننگ به نیرنگ تو» گفت: برخی این سرود را غیرانسانی عنوان می‌کنند در حالی که آنها خودشان مردم بیدفاع  را با بمب‌هایشان می‌کشند و وقتی ما در سرودمان این جنایات آنها را می‌گوییم آن را غیرانسانی می‌دانند.

قره باغی در بخشی دیگر از سخنانش با بیان شعر «دشتمان گرگ، اگر داشت نمی‌نالیدم / نیمی از گله‌ی ما را سگ چوپان خورده» و تمسخر اقوام توسط برخی اظهار داشت: این مسئله از نظر من، بزرگترین خیانتی است که برخی افراد می‌کنند.

وی ادامه داد: معتقدم از کناره‌های رود ارس تا خلیج فارس، تا سیستان و خراسان و جای جای کشورمان اگر خوبی دارد برای خودمان است اگر هم بدی دارد، باید سعی کنیم آن را رفع کنیم نه اینکه به آن شدت ببخشیم.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: جلساتی مثل همین شب شعر و موسیقی بزم رزم، می‌تواند شناخت ما را از مسائل بالا ببرد تا زمانی که باید انتخاب کنیم، درست انتخاب کنیم.

قره‌باغی تاکید کرد: آرزوی همه مان این است که جوانان کشور با تلاش و کوشش خود بتوانند کشور را به سر و سامان مطلوب برسانند.

بنابراین گزارش، استاد قره‌باغی قطعه دوم خودش را هم با عنوان «تیر نمرود» درباره هدف قرار دادن هواپیمای مسافری ایران از طرف ناو آمریکایی اجرا کرد. این قطعه هم با شعری از رضا شیبانی‌اصل، تنظیم چشمه خاور و آهنگسازی غلامرضا امیرزاده تهیه شده است.

محمدمهدی سیار، شاعر جوان و انقلابی دیگری بود که در ادامه این برنامه برای قرائت شعرش روی سن آمد. ابیاتی از شعر او را در ادامه می‌خوایند.

یک …

لحظه لحظه خاطرات بهمنی که یک دفعه بهار شد

بهمنی که بوی گل گرفت و سوسن و یاسمن

بهمنی که غرق شوق و شور بود

انفجار نور بود

سیار، سروده بعدی خود را هم درباره جنایات آمریکا با ترجیع‌بند مرگ بر آمریکا خواند که با همراهی مردم در تکرار ترجیع‌بندهای این سروده مواجه شد. ابیاتی از این شعر را در ادامه می‌خوانید.

مرگ برتازیانه‌ها

تازیانه‌های بی‌‌‌امان

به گرده‌های بی‌گناه بردگان

مرگ بر مرگ ناگهانی صد هزار زندگی

بنابراین گزارش، بعد از این شعرخوانی، شعار مرگ بر آمریکا حاضران در سالن طنین‌انداز شد.

در ادامه این مراسم، علی نصیرنژاد از خوانندگان جوان موسیقی انقلاب قطعه طنز من و کاخ سفید یهویی را اجرا کرد. قطعه موسیقایی «من و کاخ سفید یهویی» با موضوع مذاکرات هسته‌‌ای و رابطه با آمریکا توسط باشگاه ترانه و موسیقی «راه» تهیه شده است.

محمد شکری فرد، شاعر جوان دیگری بود با حضور در روی سن دو سروده خود را برای حاضران قرائت کرد. ابیات ابتدایی شعر اول او که تقدیم به شهدای هوایپمای مسافری ایرباس ۶۵۵ شد، در ادامه آمده است.

موج‌ها سر به سنگ می‌کوبند

خون به رقص درآمده است در دریا

ابیات آغازین سروده دوم شکری فرد که تقدیم به ملت مظلوم یمن شد در ادامه آمده است.

چنان که نیست در دل تهمتن ترس

همیشه بانگ رجزهای ما، دشمن ترس

در ادامه حسن نریمانی، دیگر خواننده جوان موسیقی انقلاب، قطعه «مرگ بر امریکا» را اجرا کرد.

در بخش دیگری،گروه سرود شهید تجلایی، سرودی با عنوان «بپا خیزید ای مستضعفین» را اجرا کرد.

اجرای دوم این گروه سرود دانش‌آموزی پایان بخش این مراسم شب شعر و موسیقی بود که شعر آن به زبان فارسی و ترکی بود و به شهید مدافع حرم صادق عدالت‌اکبری و پدر مرحوم شده این شهید بزرگوار تقدیم شد، با عنوان «به راه حقیقت» اجرا شد.

این شب شعر و موسیقی «بزم رزم» با همکاری باشگاه ترانه و موسیقی راه و دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در تبریز برگزار شد و هشتم تیرماه در شهر اهواز و چهاردهم تیرماه در شهر شیراز نیز برگزار خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار