ترامپ مواضع وقیحانه‌ ضد ایرانی را تکرار کرد
کد خبر: 912116
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003pHY
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکایا به گفته وزیرخارجه کشورمان«عهدشکن اعظم»، در کنفرانس خبری خود بعد از دیدار با کیم جونگ اون، مواضع وقیحانه‌اش را درباره جمهوری اسلامی تکرار کرد و حتی پا را فراتر گذاشت و آرزوهای خود را به ایران نسبت داد تا این تخریب‌های هدف دار بتواند ناکامی‌هایش را جبران کند.
جوان آنلاین: ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکایا به گفته وزیرخارجه کشورمان«عهدشکن اعظم»، در کنفرانس خبری خود بعد از دیدار با کیم جونگ اون، مواضع وقیحانه‌اش را درباره جمهوری اسلامی تکرار کرد و حتی پا را فراتر گذاشت و آرزوهای خود را به ایران نسبت داد تا این تخریب‌های هدف دار بتواند ناکامی‌هایش را جبران کند.

دونالد ترامپ، تاجر آمریکایی که همواره در سیاست خارجی روش موسوم به «خودم تنهایی درستش می‌کنم» را در دستورکار خود دارد، بعد از لحظه تاریخیِ دیدار دو دشمن دیرینه بازهم پای توافق هسته‌ای با ایران را پیش کشاند و مدعی شد که مشکلات زیادی از جمله مساله ایران به او به ارث رسیده است.
البته سردار یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران در گفت‌و‌گو با روزنامه صبح‌نو درباره سخنان ترامپ و هجمه‌های او علیه ایران گفت: «امروزه شخصیت ترامپ را همه جهان شناخته‌اند و حتی در کشور آمریکا هم این فرد به آدمی که به راحتی دروغ می‌گوید معروف شده است و رهبران جهان این موضوع را متوجه شدند. ترامپ همان فردی است که در زمان تبلیغات انتخاباتی به صراحت گفت آمریکا خالق داعش است پس دولت این کشور باید جنایاتی که در منطقه غرب آسیا انجام شده را بپذیرد.»
وی با بیان این که با این همه جنایت‌ها آنها امروزه ایران را به ماجراجویی در منطقه متهم می‌کنند، گفت: «ایران عامل اصلی شکست داعش بوده اما آنچه که آن‌ها درباره ایران مبنی بر دخالت در مسائل منطقه ادعا می‌کنند یکی از همان دروغ‌های ترامپ در چهارچوب عملیات روانی است.»
امروز رییس‌جمهوری آمریکا خیال خام تسلیم شدن ایران در برابر تحریم‌هایش را در سر می‌پروراند و در این باره ابراز امیدواری می‌کند که به وقتش و در زمانی که تحریم‌ها عملی شود، ایران دوباره برای مذاکره و یک توافق واقعی بازگردد.(!) خیال خامی که روسای جمهوری پیشین آمریکا نیز آن را در سر می‌پروراندند اما هیچ‌گاه تسلیم شدن جمهوری اسلامی را به چشم خودندیده و به گوش نشنیدند.
به گفته سردار جوانی، «این یکی از اشتباهات ترامپ است و به این نکته باز می‌گردد که رییس‌جمهوری آمریکا، ملت، نظام، رهبری و پیوند بین ملت و رهبری ایران را نمی‌شناسد، این مشکل تمام رییس‌جمهورهای آمریکا در 40 سال گذشته بوده است.
این اشتباهات هزینه‌های سنگینی را برای ملت آمریکا داشته و به نظر می‌رسد که زمان زیادی لازم نخواهد بود تا ترامپ متوجه اشتباه خود شود و به تاریخ خواهد پیوست.»
رییس‌جمهوری آمریکا همچنین در این کنفرانس خبری ادعا کرد: «در توافق ایران باید بگویم ایران اکنون متفاوت‌تر از زمانی است که من از توافق خارج شدم. من فکر نمی‌کنم که آنها (ایرانی‌ها) اعتماد به نفس داشته باشند.»
ترامپ معتقد است که سیاست‌های ایران نسبت به قبل محتاطانه شده است در حالی‌که سردار جوانی می‌گوید: این ادعا کذب بوده و سیاست‌ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در منطقه مبتنی بر اصولی است که تغییر نکرده و نمی‌کند. سیاست‌های آمریکا در منطقه شکست خورده و هیچ راهی جز عقب‌نشینی ندارند و ترامپ فقط تلاش دارد با عملیات روانی روی متحدین و سرمایه‌گذاران منطقه‌ای ایران تأثیر بگذارد.
به گفته معاون سیاسی سپاه، ترامپ می‌خواهد با این عملیات انحرافی اهداف خود را پیش ببرد، اما مواضع ایران مشخص است و هیچ وقت در موضع ضعف نبوده که امروز بخواهد سیاست‌های خود را تغییر دهد؛ امروز کشوری باید تغییر موضع دهد که در مقام ضعف است که این کشورها، آمریکا و اسرائیل و کشورهای مرتجع منطقه هستند.»
سخنان این تاجر دیوانه که سکان کاخ سفید را در دست دارد، نشانگر بی‌اطلاعی او از سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه از یک سو و بی‌خبری از تغییرات ایجاد شده در عراق، لبنان و یمن و به‌طور کلی تحولات منطقه‌ای است. همچنانکه سه ائتلافی که بیشترین رأی را در انتخابات پارلمانی عراق آورده‌اند یا جریان طرفدار ایران یا جریان مخالف آمریکا هستند. در لبنان نیز حزب الله اکثریت پارلمان را در دست گرفت. در یمن جنبش مورد حمایت ایران توانسته است علی رغم امکانات کم و محاصره کشورهای عربی به پیروزی‌های چشمگیری درست یابد. البته ترامپ خود به خوبی بر این موضوعات واقف است و با این شوی تبلیغاتی سعی می‌کند شکست‌هایش را در منطقه پشت این یاوه گویی‌ها پنهان کند.
سخنان ترامپ نشانگر این است که او برداشت نامناسبی از حضور ایران در منطقه داشته و فکر می‌کند که هژمونی جمهوری اسلامی با استفاده از موشک و تفنگ ایجاد شده، درحالی‌که بخش اعظم از هژمونی منطقه‌ای ایران معنوی است.
او فکر می‌کند حضور ایران در مدیترانه کم رنگ شده اما از همان ابتدا ایران با دعوت دولت قانونی این کشور در سوریه حضوریافته است و تازمانی‌که برای مقابله با تروریست‌ها و رسیدن به امنیت از ایران کمک بخواهند ایران به حضور مستشاری خود ادامه خواهد داد.
سردار جوانی در این باره معتقد است که «ایران دست برتر را دارد و در سال‌های اخیر موفقیت‌های زیادی را کسب کرده و هیچ دلیلی برای تغییر مواضع وجود ندارد و عمق راهبردی‌ای که جمهوری اسلامی ایران در منطقه پیدا کرده از طریق نفوذ در دل‌ها ایجاد شده و امروزه پیوندهای ایدئولوژیکی بین ملت ایران و منطقه برقرار شده و جبهه‌ای که ایران تشکیل داده؛ جبهه‌ای مردمی است و عمده قدرتی که امروز محور مقاومت پیدا کرده متکی بر مردم به خصوص مستضعفین است.»
معاون سیاسی سپاه پاسداران ادامه داد: «این قدرت در سوریه و عراق خود را نشان داد و در حوزه‌های سیاسی هم وقتی نیروهای این محور 74 کرسی پارلمان لبنان را در اختیار می‌گیرد نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در قلب ملت‌های منطقه نفوذ کرده و نمی‌توان چنین کشوری را از منطقه خارج کرد.»
سردار جوانی ادامه داد: «ایران هیچ حضوری در یمن ندارد اما نفوذ معنوی دارد، در واقع ملت یمن در امتداد انقلاب ملت ایران حرکت کردند و وقتی چنین حرکتی رخ داده نمی‌توان این نفوذ را پایان داد؛ بهتر است ترامپ و سایر رهبران در اروپا به این مهم توجه کنند و زحمت خود را زیاد نکنند. حضور ما در منطقه مشروع و به‌دعوت کشورها بوده و جمهوری اسلامی در هیچ کشوری قدم نگذاشته مگر آن که با دعوت خود کشورها بوده است.»
وی خاطر نشان کرد: «امروز ببینید روز قدس چگونه در شهری مانند لندن برگزار می‌شود، این موضوع برای آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها قابل فهم نیست که چه اتفاقی رخ داده که روز قدس در کشورهای اروپایی به این شکل برگزار می‌شود، این نشان می‌دهد حرکت ملت ایران متفاوت است.» مهم این است که این روزها آمریکا همواره در سیاست‌های منطقه‌ای‌اش شکست می‌خورد و منفعل است همانطور که سردار جوانی تاکید کرد که رفتارهای دشمنان انفعالی است. او می‌گوید: «آن‌هایی که با زور سرنیزه آمده‌اند باید منطقه را ترک کنند؛ امروزه ملت، دولت، ارتش و همه جریان‌های سیاسی سوریه بر موضوع حضور اشغالگرایانه آمریکا
 تاکید دارند.»
ترامپ در بخش دیگری از سخنانش، جمهوری اسلامی ایران را که کشوری دموکراتیک است و بر پایه رأی مردم اداره می‌شود، در کنار کره شمالی و همتراز این کشور دیکتاتوری قرار داد، البته به گفته سردار جوانی «این مقایسه هم یکی دیگر از اشتباهات ترامپ است، در گذشته بسیاری می‌گفتند ایران، عراق و افغانستان نیست و امروز هم باید به ترامپ گفت ایران، کره شمالی نیست و موضوع کاملاً متفاوت است.»

منبع: صبح نو
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار