سرمربی تیم ملی والیبال "ب" ایران کیست؟
کد خبر: 902710
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mpq
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
والیبال امید

در حالی که اردوی آمادگی بسیاری از رشته‌ها برای حضور مقتدرانه در بازی‌های آسیایی حتی پیش از تعطیلات نوروزی آغاز شده، با گذشت یکماه از سال نو همچنان تکلیف نماینده والیبال ایران در این مسابقات روشن نیست و باید دید سرانجام چه زمانی کادرفنی این تیم برای آغاز تمرینات و ارائه برنامه‌ها معرفی می‌شوند.

به گزارش ایسنا، در نشست مطبوعاتی که ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران داشت، در پاسخ به این سوال که چه راه حلی برای حضور قدرتمند تیم ملی والیبال در تمامی تورنمنت‌ها دارد، گفت که با رییس فدراسیون درخصوص تشکیل تیم ملی "ب" به توافق رسیده است و با توجه به تعدد رقابت‌های مهم بین‌المللی از جمله لیگ ملت‌های والیبال، بازی‌های آسیایی و قهرمانی جهان نیاز است تا با تقسیم نیرو بهترین نتایج را کسب کنیم. پس از آن، مسئولان فدراسیون والیبال نیز اعلام کردند که تیم ملی "ب" به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا اعزام خواهد شد.

بعد از این اظهار نظرها اهالی والیبال انتظار داشتند تا پس از شروع تمرین‌های تیم ملی در هفته دوم فروردین ماه حداقل تکلیف سرمربی تیم ملی "ب" نیز مشخص شود چرا که در فاصله سه ماه مانده به آغاز بازی‌های آسیایی خبری از حضور خوآن سیچلو که پیش از این هدایت تیم ملی "ب" و امید را بر عهده داشت نیست و نام گزینه های دیگری برای هدایت این تیم نیز مطرح شده است.

با به اتمام رسیدن نخستین ماه سال ۹۷ نیز حتی خبری مبنی بر آماده سازی شرایط برای تشکیل تیم ملی "ب" منتشر نشده و این در حالی است که کمیته ملی المپیک همواره تاکید داشته که کاروان اعزامی به بازی‌های آسیایی کاملا کیفی است و کسب مدال در اولویت قرار دارد.

بی شک مردم، مسئولان فدراسیون و البته کمیته ملی المپیک این انتظار را پس از رشد موشکی والیبال در سال‌های اخیر دارند که والیبال ایران فراتر از آسیا گام برداشته و بابد مدال طلای بازی‌های آسیایی را برای کاروان ایران به ارمغان بیاورد. با این حال ناکامی نماینده ایران در مسابقات قهرمانی آسیای دوره قبل و همچنین کسب تنها یک مدال طلا در طول تاریخ بازی‌های آسیایی نمی‌تواند فاصله ایران با سایر رقبای آسیایی را تضمین کند.

  جالب اینکه در حالی که هنوز تکلیف سرمربی تیم ملی ب و شرایط تشکیل و برگزاری اردوهای تدارکاتی نماینده والیبال ایران در بازی‌های آسیایی معلوم نیست، اخیراً رییس فدراسیون والیبال در اظهار نظری گفت که شاید در هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال که از ۱۸ خرداماه آغاز می‌شود نیز تیم ملی "ب" به روسیه اعزام شود تا در سه دیدار به مصاف تیم‌های برزیل، روسیه و چین برود!

در فاصله کمتر از ۵۰ روز مانده به آغاز این مسابقات این اظهار نظر حساسیت‌ها را درباره انتخاب کادرفنی و سپس بازیکنان تیم ملی ب دوچندان می کند. اگر نگاهی فنی به این تصمیم داشته باشیم اساسا این پرسش طرح می‌شود که هدف از حضور تیم ملی در لیگ ملت‌های والیبال که یکی از مهم‌ترین تورنمنت‌های والیبال در جهان است، چیست؟ چه نتایجی برای آن پیش بینی می شود زیرا در هفته سوم این مسابقات رویارویی تیم ملی ب با تیم‌هایی قدرتمند و مدعی همچون برزیل و روسیه آسان نیست و نتایج آن می تواند ناکامی والیبال ملی در این مسابقات را به دنبال داشته باشد.

برای تحلیل بهتر در این باره به گفت و گو با محمد رضا دامغانی از بازیکنان اسبق و مربیان مطرح رده های پایه و تیم ملی ب در سال‌های اخیر نشستیم.

دامغانی در خصوص تصمیم گرفته شده برای اعزام تیم ملی والیبال "ب" به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ آن هم در فاصله سه ماه مانده به آغاز بازی ها و عدم معرفی کادر فنی در این فاصله زمانی، به ایسنا گفت: به نظرم در این فاصله کوتاه مانده به آغاز بازی های آسیایی هر کسی که سرمربیگری تیم ملی "ب" را بر عهده بگیرد ریسک بزرگی را پذیرفته است. هرچند نفرات در حال تمرین با کولاکویچ اکثرا شناخته شده هستند اما با توجه به محدودیت زمانی و اهمیت کسب مدال در بازی‌های آسیایی هر کسی سرمربی تیم ملی "ب" شود ریسک بالایی را کرده است. در جلساتی که ضیایی با صالحی امیری و سجادی داشت تصمیم گرفتند تا تیم "ب" به بازی های آسیایی اعزام شود تا پشتوانه‌ای برای والیبال ایران در المپیک ۲۰۲۰ باشد. از طرف دیگر طلای بازی‌های آسیایی برای ورزش کشور اهمیت بالایی دارد کما اینکه کسب موفقیت برای ژاپن، چین و کره جنوبی نیز اهمیت ویژه ای دارد.

وی افزود: باید با هم اندیشی که زیادی و کولاکویچ انجام می دهند در شرایط مناسب تیم ملی "ب" را به بازی‌های آسیایی جاکارتا اعزام کنند. در بازی‌های آسیایی کسب نشان طلا بسیار مهم است اما باید دید چه چیزی را فدای چیزهای دیگر می کنیم.

دامغانی با اشاره به آینده نگری در انتخاب بازیکنان تیم ملی "ب" گفت: از سوی دیگر انتخاب نفرات در تیم ملی "ب" باید به گونه‌ای باشد که اگر در جاکارتا نتیجه نگرفتیم لااقل این بازیکنان در المپیک ۲۰۲۰ عصای دست کولاکویچ باشند. این که چون بازیکن از تیم ملی الف خط خورده و به خاطر زحمت هایش باید به تیم ملی "ب" دعوت شود به هیچ عنوان نگاه سالم و ورزشی نیست. این نظر شخصی من است و آنچه اهمیت دارد نظر مسئولان است.

دامغانی درباره اعزام تیم ملی "ب" در هفته سوم لیگ جهانی به روسیه به دلیل زمان کم برای ریکاوری بازیکنان اصلی و دیدار با تیم‌های روسیه، برزیل و چین گفت: هنوز کادر فنی و بازیکنان تیم ملی به مشخص نشده اند و نیاز است در این باره با کولاکویچ هماهنگی انجام شود.

این کارشناس والیبال افزود: کولاکوویچ هشت سال سرمربی صربستان بوده و در حال حاضر دو سال است که هدایت تیم ملی والیبال ایران را برعهده دارد و کاملا فردی پخته به حساب می آید و معتقدم شرایط حاکم بر والیبال ایران را در این مدت درک کرده است. به همین دلیل بعید می‌دانم که کولاکویچ چنین تصمیمی بگیرد مگر آنکه ضیایی از او خواسته باشد این کار را کند.

دامغانی درباره گمانه زنی ها برای ادامه همکاری خوآن سیچلو با تیم ملی "ب" و اینکه آیا می‌تواند عملکرد موفقی داشته باشد، اظهار کرد: اولاً باید بگویم در طول ۳۰ سالی که در والیبال ایران بوده ام با مربیان بزرگی کار کردم اما با قاطعیت می گویم که پس از ولاسکو که تافته جدا بافته بود خوآن سیچلو بهترین مربی بوده که به ایران آمده است. این مسئله را موقعی که سیچلو در ایران بود به خودش گفتم و الان که در ایران نیست باز هم می‌گویم که مربی در سطح او به ایران نیامده است. هیچ اصراری هم ندارم که کسی حرف مرا قبول کند.

او در ادامه صحبت هایش گفت: تا آنجایی هم که اطلاع دارم نامه نگاری و مکاتباتی از طرف فدراسیون والیبال با سیچلو صورت گرفت تا به ایران بازگردد اما نمی‌دانم او چه پاسخی داده است. سیچلو قبلاً هم علاقمند بود تا با تیم ملی بزرگسالان کار کند و در زمان داورزنی هم می خواست با تیم ملی بزرگسالان همکاری کند. خبر داشتم که ایمیلی به سیچلو فرستاده شده است اما ظاهراً او  در سری "ب" ایتالیا فعالیت دارد و احتمال دارد به سری آ سود کند. به نظرم اگر ضیایی بتواند او را جذب کند کار خوبی را انجام داده است. به یاد دارم که  ضیایی نیز به کار او علاقه داشت ولی برخی‌ها می‌گویند که دستمزدش زیاد بود اما من کاری به این مسائل ندارم. عده‌ای نیز معتقد بودند پس از عملکرد تیم امید در قهرمانی جهان، سیچلو شایستگی لازم برای هدایت تیم ملی "ب" را ندارد

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار