مذاكره امریکا با كره شمالی از مسیر سیا
کد خبر: 902622
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003moQ
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۹
پمپئو به پیونگ‌یانگ سفر كرده است
رئیس ســازمان جاسوسی امریکا چند هفته قبل برای تسهیل ملاقات ماه آینده ترامپ با رهبر كره شمالی به پیونگ‌یانگ سفر كرده است؛ سفری كه در جریان آن، احتمالاً دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا نیز با همتای كره‌ای خود گفت‌وگو كرده است.
علي قنادي

مقام‌های امریکایی به روزنامه واشنگتن‌پست گفته‌اند که مایك پمپئو، رئیس سیا كه ترامپ او را نامزد ریاست وزارت خارجه كرد، در تعطیلات آخر هفته عید پاك (روزهای ۳۱ مارس و ۱ آوریل 2018 ) مخفیانه به پیونگ‌یانگ سفر كرده تا زمینه گفت‌وگوهای مستقیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا و کیم جونگ اون، رهبر كره شمالی را فراهم كند. دونالد ترامپ در پستی در توئیتر تأیید كرده كه مایک پمپئو در سفر خود با کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی هم ملاقات كرده است؛ دیداری كه ترامپ می‌گوید‌ «به خوبی انجام شده و معنایش این است که مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ احتمالاً به واقعیت نزدیک‌تر شده است. ترامپ می‌گوید: «جزئیات نشست هم اکنون در حال تنظیم شدن است. خلع سلاح هسته‌ای یک اتفاق بزرگ برای جهان و همچنین برای کره‌شمالی است.» ‌پیش از فاش شدن سفر پمپئو به كره شمالی، ترامپ روز سه‌‌‌‌‌شنبه حین دیدار با نخست‌وزیر ژاپن در مارالاگو به خبرنگاران گفته بود:« امریکا مذاکرات مستقیم با کره‌شمالی را به جریان انداخته است.» ‌او گفته كه مقام‌های امریکایی در حال بررسی پنج مکان احتمالی برای میزبانی دیدار آتی در اواخر ماه مه یا ابتدای ژوئیه هستند ولی وقتی از ترامپ پرسیده شد که آیا یکی از این مکان‌‌‌‌‌ها امریکاست، او پاسخ داد: نه. او گفته است :‌« مذاکراتی مستقیم در سطوح بسیار عالی با کره‌شمالی داریم و خواهید دید که چه اتفاقی خواهد افتاد. نتیجه، در نهایت مهم است نه فقط فکر کردن به برگزاری نشست.» نكته قابل توجه این كه حدس و گمان‌هایی هم وجود دارد درباره اینكه در جریان سفر پمپئو به پیونگ‌یانگ، دونالد ترامپ شخصاً نیز با كیم جونگ اون (احتمالاً تلفنی) گفت‌وگو كرده باشد. اسپوتنیک گزارش كرده كه هنگامی که یک خبرنگار از ترامپ پرسید آیا با رهبر کره‌شمالی مستقیماً گفت‌وگو کرده‌، او پاسخ داده است بله. با این حال ترامپ دقایقی بعد گفته است منظورم این بوده در عالی‌‌‌‌ترین سطح گفت‌وگو کردیم اما دقیقاً مشخص نکرده که خود او مستقیم گفت‌وگو کرده است یا نه. با وجود اینكه ترامپ خود شخصاً سفر پمپئو را تأیید كرده، اما سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سؤالی درباره سفر پمپئو گفته كه دولت اظهارنظری درباره سفرهای رئیس سیا نمی‌کند. سارا سندرز همچنین حدس و گمان مطرح شده درباره اینكه ترامپ نیز مستقیماً با رهبر كره شمالی گفت‌وگو كرده، رد كرده و گفته كه واشنگتن و کره‌شمالی «در بالا‌‌‌‌ترین سطح‌» گفت‌وگو‌‌‌‌هایی داشته‌اند اما این گفت‌وگو‌‌‌‌ها میان ترامپ و کیم جونگ اون نبوده است.

احتمال موفقیت؟

هنوز مكان و زمان نشست ترامپ با كیم جونگ اون مشخص نشده ولی گفته می‌شود كه این ملاقات در یكی از روزهای ماه مه 2017 (اردیبهشت 1397) انجام می‌شود. یک مقام برجسته امریکایی که از جزئیات دیدار رئیس كنونی سیا با رهبر كره مطلع است گفته كه مذاکرات پمپئو این تصور را که ترامپ ممکن است مذاکراتی سازنده با کره‌شمالی درباره برنامه‌ هسته‌ای‌ و موشکی‌ این کشور داشته باشد، تقویت می‌کند اما چنین چیزی تضمین شده نیست‌. به گفته این مقام امریکایی، این سفر را سوئه هون، رئیس سرویس اطلاعات ملی کره‌جنوبی با همتای کره‌شمالی‌اش ترتیب داده بود و هدف از آن ارزیابی این بود که آیا کیم آماده مذاکراتی جدی است یا نه؟ به گفته او، پمپئو یکی از نزدیک‌‌‌‌‌ترین مشاوران به ترامپ است و گفته که گامی در مسیر امکان برگزاری دیدار رهبران دو کشور برداشته است. با این حال، ناظران می‌گویند كه در گام اول تردید‌‌‌‌هایی درباره برگزاری اصل نشست ترامپ با كیم وجود دارد و در گام بعدی، احتمال موفقیت آن. کارشناسان به واشنگتن‌پست گفته‌اند كه ‌ترتیب دادن ملاقاتی از نوع ملاقات ترامپ با كیم، معمولاً به ماه‌‌‌‌‌ها مذاکره و برنامه‌‌ریزی نیاز دارد، ضمن اینكه نگرانی‌‌‌‌هایی درباره انحراف جریان مذاكرات نیز وجود دارد. رئیس‌جمهور امریکا در توئیت دیروز خود گفته كه خلع سلاح هسته‌ای یک اتفاق بزرگ برای جهان و همچنین برای کره‌شمالی است، موضعی كه او با زبانی متفاوت طی هفته‌های اخیر نیز مطرح كرده است ولی هیچ معلوم نیست كه پیونگ‌یانگ به دنبال خلع سلاح باشد. به نوشته واشنگتن پست، در توکیو علاوه بر اینكه این نگرانی وجود داشته است که طرح‌های ترامپ برای مذاکرات دوجانبه ممکن است ژاپن را به حاشیه براند، یك نگرانی دیگر شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن، موضع‌گیری سرسختانه ترامپ است، به طوری كه ناظران می‌گویند که هدف آبه از این سفر قانع کردن ترامپ برای پرهیز از انحراف از موضع سرسختانه علیه کره‌شمالی تا حد ممکن است. از طرف دیگر، هرچند كه پمپئو قرار است به زودی به عنوان وزیر خارجه امریکا شروع به كار كند ولی او هم اكنون به عنوان رئیس سیا مشغول به كار است. برخی ناظران می‌گویند كه مدیریت مسیر مذاكرات با كره شمالی از مسیر سیا، ممكن است تردید‌های بیشتری درباره هدف واقعی امریکا ایجاد كند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار