روبات‌هايي که درجه حرارت را احساس مي‌کنند
کد خبر: 902581
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mnl
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۴
محققان، روبات‌هاي نرمي را با الهام از طبيعت ساخته‌اند که مي‌توانند بخزند، شنا کنند، اشياي ظريفي را بگيرند و حتي به ضربان قلب کمک کنند، اما هيچ يک از اين دستگاه‌ها قادر به پاسخگويي به جهان اطرافشان نيستند.
مترجم: رضا محمدي

محققان با الهام از قابليت‌هاي حساس بدن انسان، يک پلت‌فرم براي ايجاد روبات‌هاي نرم با سنسورهاي تعبيه‌شده‌اي که مي‌توانند حرکت، فشار، لمس و حتي درجه حرارت را احساس کنند، ساختند. سنسورهاي يکپارچه در روبات‌هاي نرم بسيار دشوار است، زيرا اکثر سنسورها، مانند آنهايي که در الکترونيک سنتي استفاده مي‌شدند، سخت هستند. براي رسيدگي به اين چالش، محققان يک جوهر هدايت‌کننده بر پايه مايع يوني ايجاد کرده‌اند که مي‌تواند از طريق ماتريس‌هاي نرم که اکثر روبات‌هاي نرم را دربردارند، به صورت سه‌بعدي چاپ شوند.
مايکل ورنر، نويسنده اين مقاله گفت: «تا به امروز، بيشتر سيستم‌هاي سنسور/ فعال که در روباتيک نرم استفاده مي‌شود، بسيار ابتدايي بوده است. با انتشار سنسورهاي مايع يوني به طور مستقيم در اين سيستم‌هاي نرم، راه‌هاي جديدي را براي طراحي و ساخت دستگاه فراهم مي‌کنيم که در نهايت اجازه مي‌دهد کنترل کامل حلقه بسته روبات‌هاي نرم ايجاد شود. اين کار نشان‌دهنده آخرين نمونه از امکان توانايي‌هايي است که توسط چاپ سه‌بعدي ايجاد شده است؛ روشي که پيشگام آن آزمايشگاه ما بوده است.»
براي آزمايش سنسورها، تيم يک پنجه روباتيک نرم که متشکل از سه انگشت يا محرک نرم بود را ساختند. محققان توانايي حس کردن فشار تورم، انحنا، تماس و دماي پنجه را مورد آزمايش قرار دادند. آنها سنسورهاي چندگانه‌اي را تعبيه کردند، بنابراين پنجه مي‌تواند نور و لمس عميق را احساس کند.
مايکل ورنر در ادامه مي‌گويد: «روباتيک‌هاي نرم معمولاً توسط تکنيک‌هاي قالب‌گيري مرسوم، در انتخاب هندسه محدود مي‌شود يا در مورد چاپ 3D تجاري، انتخاب مواد مانع انتخاب طراحي مي‌شود.» تکنيک‌هاي توسعه‌يافته در آزمايشگاه لوئيس، فرصتي را براي انقلابي در ساخت روبات‌ها ايجاد مي‌کنند. از فرايندهاي متوالي و ايجاد روبات‌هاي پيچيده و يکپارچه با سنسورهاي جاسازي شده و محرک‌ها دور مي‌شود.»
در ادامه، محققان اميدوارند که قدرت يادگيري دستگاه را به منظور آموزش اين وسايل براي به چنگ گرفتن اشيا با اندازه‌ها، شکل‌ها، بافت‌هاي سطحي و درجه حرارت‌هاي مختلف مورد استفاده قرار دهند.

منبع:AP

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی