40درصد بودجه عمرانی سال 96 تخصیص نیافت
کد خبر: 901872
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mcK
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۵
انتشار جزئیات عملکردی بودجه 96
عملكرد مالي دولت نشان از عدم تحقق حدود ۲۶هزار ميليارد تومان از منابع مصوب در بودجه سال ۱۳۹۶ دارد.

به‌ گزارش «‌ايسنا»، بودجه سال ۱۳۹۶ با رقم مصوب منابع عمومي تا ۳۴۶هزار ميليارد تومان بسته شد. اين رقم در مقايسه با ۳۲۰هزار ميليارد توماني كه دولت در لايحه پيشنهاد داده بود، حدود ٢٦هزار ميليارد تومان رشد داشت. به‌ هر حال نظر مجلس بر افزايش سقف بودجه بود.
اما آخرين آماري كه خزانه‌داري كل از عملكرد مالي دولت منتشر كرد، نشان مي‌دهد كه در بخش منابع عمومي يعني جايي كه درآمدهاي نفتي و فرآورده‌هاي آن (تملك دارايي سرمايه‌اي)، واگذاري دارايي‌هاي مالي (انتشار اوراق و اسناد خزانه) و همچنين درآمدها يعني منابعي شامل ماليات و ساير درآمدها قرار دارد در مجموع ۳۲۰هزار ميليارد تومان تحقق وجود دارد. اين رقم معادل ۱۰۰درصد لايحه پيشنهادي دولت و 92/3درصد رقم مصوب منابع عمومي در مجلس است.
در بخش درآمدها كه در بودجه ۱۷۴هزار ميليارد تومان مصوب شده بود تا ۱۶۷هزار و ۵۰۰ميليارد تومان محقق شده كه در مقايسه با ۱۵۹هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان پيشنهادي دولت 5درصد افزايش و نسبت به مصوب 3/7درصد كاهش دارد. درآمدهاي مالياتي و گمركي كه ساير درآمدها را تشكيل مي‌دهند تا ۱۱۵هزار ميليارد تومان ثبت شده كه نسبت به رقم ۱۱۲هزار و ۷۰۰ميلياردي لايحه 2درصد افزايش و به ۱۱۶هزار و ۴۰۰ميليارد مصوب 0/7درصد كاهش دارد. همچنين واگذاري‌هاي دارايي‌هاي سرمايه‌اي به عنوان بخش ديگر منابع دولت حدود ۱۱۸هزار و ۹۰۰ ميليارد تومان در بودجه مصوب شد كه در سال گذشته تا ۹۲هزار ميليارد تومان محقق شده است. اين رقم نسبت به لايحه حدود 79/4درصد و نسبت به مصوب 77/4درصد تحقق نشان مي‌دهد. متوسط قيمت فروش هر بشكه نفت حدود ۵۳دلار و متوسط قيمت فروش هر بشكه ميعانات تا ۵۵دلار بوده است.
بخش سوم منابع عمومي يعني واگذاري دارايي‌هاي مالي، در بودجه ۵۳هزار و ۷۰۰ ميليارد تومان مصوب شد كه عملكرد آن به ۶۰هزار ميليارد تومان مي‌رسد. اين رقم در لايحه ۴۴هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شده بود كه عملكرد بيانگر رشد ۳۵درصدي نسبت به لايحه و 11/7درصدي در مقايسه با مصوب است.
اما در بخش مصارف عمومي هزينه‌هاي جاري، عمراني و تملك دارايي‌هاي مالي قرار مي‌گيرد. آمار نشان مي‌دهد در بخش جاري كه عمده آن را حقوق و دستمزد تشكيل مي‌دهد، ۲۵۳هزار و ۸۰۰ميليارد تومان مصوب شده بود كه در نهايت ۲۴۳هزار ميليارد تومان محقق شده است. اين رقم نسبت به لايحه 0/3درصد افزايش و در مقايسه با مصوب 0/4 درصد كاهش و به عبارتي عدم تحقق دارد. در بودجه‌هاي عمراني ۷۱هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان مصوب شد كه عملكرد نهايي حاكي از پرداخت ۴۲هزار ميلياردي و به عبارتي عدم پرداخت ۲۸هزار ميليارد تومان از اين منابع را دارد. بودجه‌هاي عمراني در مقايسه با پيشنهاد دولت در لايحه كه برابر با ۶۲هزار و ۷۰۰ميليارد تومان بود، حدود 32/8درصد و در مقايسه با مصوب حدود ۴۰درصد كاهش دارد. بخش سوم منابع عمومي مربوط به تملك دارايي‌هاي مالي و به عبارتي پرداخت سود واگذاري‌هاي انجام شده است كه براي سال گذشته حدود ۲۱هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شده بود كه تا همين حدود هم محقق شده است.
در مجموع دولت در سال گذشته حدود ۳۲۰هزار ميليارد تومان منابع كسب كرده كه البته نسبت به رقم مصوب ٢٦هزار ميليارد تومان كم دارد. نوبخت - رئيس سازمان برنامه و بودجه - معتقد است كه بودجه سال گذشته براساس آنچه اين سازمان بر مبناي كارشناسي پيش‌بيني كرده بود، محقق‌شده و بخشي كه مجلس به آن ‌اضافه كرد، با عدم تحقق مواجه است. مجموع منابع مصرف‌شده در سال ۱۳۹۶ در بخش جاري، عمراني و مالي به حدود ۳۰۷هزار ميليارد تومان مي‌رسد كه در مقايسه با منابع ۳۲۰هزار ميلياردي كسب‌شده نزديك به ۱۳هزار ميليارد تومان كمتر بوده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار