تهدید جهان با جنون جنگی جهانخوار
کد خبر: 901686
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mZK
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۹
با وتو و رد شدن زنجیـره‌ای قطعنامه‌های امریکا و روسیه در شورای امنیت سازمان ملل، راه‌های دیپلماتیك برای حل بحران سوریه بسته شد و امریکا از سحرگاه دیروز شمارش معكوس برای اقدام نظامی علیه سوریه را شروع كرد.

با وتو و رد شدن زنجیـــــره‌ای قطعنامه‌های امریکا و روسیه در شورای امنیت سازمان ملل، راه‌های دیپلماتیك برای حل بحران سوریه بسته شد و امریکا از سحرگاه دیروز شمارش معكوس برای اقدام نظامی علیه سوریه را شروع كرد. سفیر روسیه در لبنان هشدار داده كه هر موشک امریکا را که به سمت سوریه شلیک شود، ساقط خواهد كرد؛ هشداری كه عصر دیروز با توئیت تند ترامپ روبه‌رو شد:«روسیه آماده باش، چونكه (موشک‌ها) دارند می‌آیند، تر و تمیز و تازه و هوشمند». با تند شدن لحن رئیس‌جمهور امریکا كه همین 10 روز پیش از لزوم عقب‌نشینی فوری از سوریه سخن گفته بود، برخی ناظران در داخل امریکا می‌گویند كه ترامپ به دلیل چالش‌های كم‌سابقه داخلی، به اقدام نظامی علیه سوریه نیاز دارد، به خصوص كه لحن وی بلافاصله بعد از توئیت اول، نرم شد:‌«رابطه کنونی ما با روسیه بدتر از قبل است و (درحالت) جنگ سرد است. دلیلی برای این وضعیت وجود ندارد. روسیه به کمک اقتصادی ما نیاز دارد و این شدنی است ما هم به کار با سایر ملل نیاز داریم. آیا مسابقه تسلیحاتی متوقف می‌شود.»
دونالد ترامپ در سپتامبر سال 2013 كه اوباما قصد داشت به سوریه حمله كند، نوشته بود: «دوباره به رهبر خیلی احمق‌مان می‌گویم، به سوریه حمله نکنید. اگر حمله کنید اتفاقات بسیار بد زیادی رخ خواهد داد و از آن جنگ چیزی عاید امریکا نمی‌شود. »‌او حالا از عطش دلارهای سعودی و اشتهای جنگی اسرائیل، گام در مسیری گذاشته كه باراك اوباما از انجام آن منصرف شد. شامگاه دو‌‌‌‌شنبه و سه‌شنبه، امریکا و روسیه در جنگی دیپلماتیك، قطعنامه‌های همدیگر را در شورای امنیت سازمان ملل رد و وتو كردند تابا بسته شدن مسیر شورای امنیت، شمارش معكوس برای حمله نظامی امریکا به سوریه شروع شود. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا بعد از جنگ قطعنامه‌ها، با ترزا می، ‌نخست‌وزیر انگلیس و امانوئل ماكرون، رئیس‌جمهور فرانسه تلفنی تماس گرفت و منابع رسمی می‌گویند كه سه رهبر درباره بی‌پاسخ نگذاشتن حمله شیمیایی به غوطه شرقی دمشق كه ادعا می‌کنند حكومت سوریه عامل آن بوده، توافق كردند. هرچند روزنامه‌های انگلیس ساعاتی بعد نوشتند كه ترزا می، ‌نخست‌وزیر انگلیس پا پس كشیده و برای اقدام نظامی علیه دمشق، خواهان شواهد بیشتری دال بر حمله شیمیایی احتمالی در سوریه شده، ولی منابع امریکایی می‌گویند كه تصمیم دونالد ترامپ برای اقدام نظامی علیه سوریه تقریباً قطعی است. منابع اطلاعاتی در امریکا از قول مقام‌های امریکایی گفته‌اند كه تمام تجهیزات لازم برای حمله به سوریه از جمله هواپیماها، کشتی‌های جنگی و نیروی نظامی آماده‌اند و فرماندهان نظامی تنها منتظر دستور ترامپ هستند. فاکس‌نیوز گزارش كرده كه ناوگروه تهاجمی به رهبری ناو هواپیمابر «ترومن» به سمت مدیترانه حرکت کرده و CNN گفته كه ناو هواپیمابر «آیزنهاور» حالت تهاجمی به خود گرفته و هواپیماهای F-18 این ناو زیر مهمات سنگین قرار گرفتند. ناوشکن امریکایی «دونالد کوک‌» مجهز به 60 موشک‌«توماهاوک» به سوریه نزدیك شده است. پایگاه خبری لوفیگارو هم گزارش كرد كه جنگنده‌های «رافائل» فرانسه جهت شرکت در حمله به سوریه خود را به پایگاه «سنت دیزیر‌» در شرق این کشور رساندند.

مسکو: موشک‌ها را می‌زنیم

در مقابل، روس‌‌‌‌ها درباره هرگونه صدمه به نیروهای روسیه در خاك سوریه هشدار داده و ولادیمیر چیجوف، نماینده دائم روسیه گفته كه روسیه به شکل علنی و از طریق کانال‌‌‌‌‌هایی خاص از جمله کانال‌های نظامی به نمایندگان امریکا در مورد پیامدهای احتمالی حملات هوایی علیه سوریه و آسیب دیدن سربازان روس در این حملات ولو تصادفی هشدار داد. «یوگنی سربرنیکوف‌» رئیس کمیته دفاعی دوما نیز هشدار داد كه اگر نیروهای روسیه در سوریه تحت حمله احتمالی امریکا قرار گیرد، بلافاصله پاسخ خواهد داد. الکساندر زاسیپکین، سفیر روسیه در لبنان پا از همه اینها فراتر گذاشت و اعلام كرد هر موشک امریکا که به سمت سوریه شلیک شود، ساقط خواهد شد، هشداری كه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا به آن پاسخی تند داده است:‌«روسیه گفته که هر موشکی را که به سوریه شلیک شود، خواهد زد. روسیه آماده باش، چون آنها (موشک‌ها) دارند می‌آیند، تر و تمیز و تازه و ‌هوشمند! نباید با حیوان آدم‌کش با گاز که از کشتن مردم خودش لذت می‌برد شریک‌‌‌‌ می‌شدید!‌» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به این توئیت ترامپ گفت:«موشک‌های هوشمند باید به سوی تروریست‌‌‌‌‌ها پرتاب شود، نه دولت‌های قانونی.»‌موضعی كه باعث شد ترامپ لحن خود را نرم كند:« رابطه کنونی ما با روسیه بدتر از قبل است و (درحالت) جنگ سرد است. دلیلی برای این وضعیت وجود ندارد. روسیه به کمک اقتصادی ما نیاز دارد و این شدنی است ما هم به کار با سایر ملل نیاز داریم. آیا مسابقه تسلیحاتی متوقف می‌شود؟»

روسیه و ایران در دمشق

پوتین رئیس‌جمهور روسیه از فرماندهان ارتش این کشور خواسته است که جواب آتش امریکا را با آتش بدهند. ارتش روسیه نیز برای اولین بار هواپیماهای پیشرفته ضد زیردریایی خود را در سوریه مستقر كرد. فرماندهی ستاد ارتش سوریه از اواسط نیمه شب سه‌‌‌‌‌شنبه به مدت ۷۲ ساعت تمامی بخش‌های نظامی را به حالت آماده‌باش درآورده است. فرودگاه‌‌‌‌‌ها و پایگاه‌های نظامی در تمامی مناطق تحت کنترل دولت سوریه از جمله دمشق در آماده‌باش و تحت تدابیر امنیتی هستند. با افزایش آْمادگی‌‌‌‌ها برای شرایط امنیتی منجر به اقدام نظامی امریکا علیه سوریه، آژانس کنترل ترافیک هوایی اروپا روز سه‌‌‌‌‌شنبه ۱۰ آوریل به شرکت‌های هواپیمایی هشداری ۷۲ ساعته برای پرواز بر فراز مدیترانه شرقی اعلام کرد. این نهاد گفته که در سه روز آینده احتمال حمله هوایی به سوریه وجود دارد. روس‌‌‌‌ها به نشانه حمایت كامل از دولت سوریه در برابر اقدام نظامی امریکا، گروهی از قانونگذاران روس را برای برای دیدار با رئیس‌جمهور سوریه به دمشق اعزام كرده‌اند، حركتی كه ایران نیز با اعزام علی اكبر ولایتی مشاور رهبری به غوطه دمشق آن را تكرار كرد.

آماده‌باش سعودی و تل‌آویو

در سطحی جداگانه، آمادگی سایر بازیگران منطقه‌ای برای شرایط جنگی در حال افزایش است. سعودی‌ها كه دونالد ترامپ از آنها خواسته هزینه‌های ادامه حضور امریکا در سوریه را بپردازند، از مشاركت در اقدام نظامی علیه سوریه خبر داده و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در جریان سفر خود به فرانسه و گفت‌وگو با امانوئل ماكرون گفته كه ریاض احتمالاً در واکنش نظامی در سوریه پس از حمله شیمیایی در غوطه شرقی شرکت می‌کند. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز خواستار برگزاری نشست فوری کابینه دولت برای بررسی حمله احتمالی امریکا به سوریه شده است. مقام‌های ارشد امنیتی رژیم صهیونیستی نیز كه اقدام نظامی امریکا را برای محدود‌سازی نفوذ امنیتی ایران در سوریه ضروری می‌دانند گفته‌اند: «اگر ایران حرکتی علیه اسرائیل در سوریه انجام دهد بشار اسد و دولتش تاوان آن را پرداخت خواهند کرد.» ‌لیبرمن در گفت‌وگو با روزنامه «معاریو‌» مدعی شد اگر ایران بخواهد از طریق سوریه به این رژیم یا منافعش آسیب برساند، دولت سوریه را از روی نقشه محو کرده و خود «بشار اسد» را نیز ازبین خواهند برد. «یواف گالانت» وزیر ساخت‌وساز رژیم صهیونیستی روز گذشته تهدید کرد زمان ترور «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه فرا رسیده است. علاوه بر فشارهای عربستان و رژیم صهیونیستی برای اقدام نظامی علیه سوریه، برخی منابع می‌گویند كه دونالد ترامپ در شرایط دشوار داخلی‌، به اقدام نظامی در سوریه نیاز دارد. مجتهد، فعال سرشناس سعودی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: ترامپ نه به یک حمله بلکه به جنگ نیاز مبرم دارد تا بتواند با بهره برداری از شرایط جنگ، مولر (رابرت مولر، رئیس شورای ویژه تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات 2016 امریکا) را بدون ایجاد هیچ گونه مشکل حذف کند. از این رو احتمال می‌رود حمله شدید باشد به گونه‌ای که به یک تنش بزرگ و جنگ فراگیر تبدیل شود و پس از آن یک چتر حمایتی برای اتخاذ تصمیم حذف مولر کافی است.

غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
said
|
Switzerland
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
0
0
سلام . عزیزان این خوک ٫ بی سر و پا زر زیاد میزنه . حتا خرهای سوریه ای هم اهمیتی به نق نق های این زباله نمی دهند .
محمد راسخ نژاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
0
0
نامردترین حاکمان روی زمین (امریکا و روسیه) برای چنگ و دندان نشان دادن به یکدیگر سالهاست که کشور مظلومی را به خاک و خون کشیده اند و هنوز هم دست بردار نیستند !
said
|
Switzerland
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
0
0
سلام. عزیزان هر چند که باید چهره واقعی این خوک بی سر و پا ( ترامپ ) را به دنیا نشان داد ولی نباید فراموش کرد که چهره های واقعی دشمنان ٫ انسان و انسانیت خود را پشت این مترسک پنهان میکنند و بهتر است که از انها هم صحبت و برسی به عمل اید چون در ایند نه چندان دور ٫ مترسک های جدید خواهند اورد با شعارها و شیوه های دگر.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار