آقای ماکرون با مهاجران بدرفتاری نكن!
کد خبر: 901684
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mZI
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
نويسنده سرشناس فرانسوي خطاب به رئیس جمهور کشورش:
ژان ماري گوستاو لو كلزيو نويسنده سرشناس معاصر فرانسوي است كه از وي تاكنون حدود ۴۰كتاب از جمله مجموعه داستان‌هاي كوتاه و رمان‌ منتشر شده‌ و ...
معصومه طاهري

ژان ماري گوستاو لو كلزيو نويسنده سرشناس معاصر فرانسوي است كه از وي تاكنون حدود ۴۰كتاب از جمله مجموعه داستان‌هاي كوتاه و رمان‌ منتشر شده‌ و جايزه نوبل ادبيات سال ۲۰۰۸ ميلادي از سوي آكادمي سلطنتي سوئد هم به او تعلق گرفته است. اين برنده جايزه نوبل ادبيات در مصاحبه‌اي كه اخيراً با «Journal du dimanche» داشته گفته است:« از رئيس‌جمهور فرانسه مي‌خواهم تا نسبت به بدرفتاري‌هايي كه به مهاجران مي‌شود توجه داشته باشد و به وضع اين محرومان رسيدگي كند.»
اما ژان ماري گوستاو لو كلزيو دست‌بردار نبود و باز در ستون همين مجله با خشم به دستورالعمل‌هاي جرالد كلمب وزير كشور فرانسه درخصوص مهاجران عكس‌العمل نشان داد. نويسنده كتاب«ترجيع گرسنگي» طرفدار ثبات و استحكام است و از آن هم حمايت مي‌كند اما به اعتقاد وي در روي زمين مسائلي فراتر و مهم‌تر وجود دارند و در ادامه گفته است: «ما همچنان بي‌رحمانه از افراد سوءاستفاده مي‌كنيم. بستن يا باز كردن مرزها سؤال برانگيز است چون هنگامي كه مردم در فرانسه در تردد هستند، اين كار غيرقابل قبول است و بايد به اين مسئله رسيدگي كرد.»
اين نويسنده فرانسوي در ماه ژانويه گذشته هم در مقاله‌اي كه در هفته نامه «آبزرواتور» منتشر كرده آورده بود: «بايد بين مهاجراني كه به دلايل سياسي از كشور خود فرار مي‌كنند و به فرانسه پناهنده سياسي مي‌شوند با كساني كه از سر بدبختي و مشكلات اقتصادي و كار به فرانسه مي‌آيند تفاوت قائل شد.»
شرايط مهاجران محروم و فقير در اين كشورغيرقابل تحمل است. شيوه برخورد با مهاجران روشنفكر در انجمن‌هاي فرانسوي درست نيست، البته بعد از اين مقاله امانوئل ماكرون اعلام كرد كه ما بايد از احساسات نادرست و غلط دوري كنيم.
ژان ماري گوستاو لو كلزيو مي‌گويد:« به سادگي من اشاره مي‌شود و اينكه چرا من تحت درمان هستم و مانند بچه‌ها ساده و بي‌تكلفم.»
او به همكاران خود اعلام مي‌كند: «من ساده نيستم اما به سادگي تفاوت‌ها را مي‌بينم و تشخيص مي‌دهم. هنرمندان مهاجر را به سياسيون پناهنده در فرانسه ترجيح مي‌دهم از بحث و مناظره در اين‌باره هم فرار نمي‌كنم. گذشته خانوادگي من براي همه معلوم است. در حقيقت ريشه‌هاي برتون موريس (هنرمند پاپ امريكايي است كه براي نقاشي‌هاي پررنگ و گرافيك پاپ هنري و نقاشي‌هاي مختلف آيكون‌هاي مدرن شناخته شده است) من را تشويق مي‌كند تا مسائل را مطرح كنم، بنابراين اگر با مهاجران بدرفتاري شود واكنش نشان مي‌دهم. من به امانول ماكرون مي‌گويم به محرومان بيشتر توجه داشته باش! من رقيب و حريف امانوئل ماكرون نيستم، حتي وقتي در انتخابات بر لوپن پيروز شد خوشحال شدم، اينجا هم مي‌خواهم تنها نظرم را درباره مهاجران بيان كنم بدون اينكه به عنوان نماينده آنها سخنگويشان باشم از امانوئل ماكرون مي‌خواهم توجه بيشتري به محرومان كند و مي‌گويم آقاي ماكرون خودت را اصلاح كن!»
اين اولين باري نيست كه ژان ماري گوستاو لو كلزيو، امانوئل ماكرون را به چالش مي‌كشاند. او هفته پيش هم در نشريه «ليبرتاش» نامه سرگشاده درخصوص آزادي منتشر كرد و دولتي را كه در پروتكل خشونت عليه مهاجران در كاله فعاليت دارد و مهاجرستيزي مي‌كند متهم كرده است. به گفته ژان ماري گوستاو لو كلزيو شما هر روز در فرانسه با برخورد تحقيرآميز و وحشيانه‌اي نسبت به مهاجران مواجه هستيد، مستندي هم با همين عنوان در بخش هنري كاله ساخته شد.
اين نويسنده پرفروش فرانسوي تبار كه خود نيز از مهاجران انگليسي به فرانسه است، اعتقاد دارد: مقامات فرانسوي با انبوه قرباني كردن و تحقير و آزار و اذيت نوجوانان، زنان و مردان جوان مهاجري مواجه هستند كه در فقر و محروميت و خشونت نژادپرستان به سر مي‌برند و اظهار تأسف كرد از اينكه مهاجران محروم بدون سرپناه كارتون خواب هستند و اموالشان مصادره مي‌شود، حتي دولت مانع كمك‌هاي انسان‌دوستانه به آنهاست.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار