وزیر دفاع‌: ترکیه به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد
کد خبر: 901199
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mRT
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۹
وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح كشورمان گفت: اميدوارم برادران تركيه‌اي ما به تماميت ارضي و حاكميت ملي سوريه احترام بگذارند.

به گزارش فارس، امير سرتيپ حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در گفت و گو با شبكه خبري روسيا اليوم با اشاره به سخنان رئيس‌جمهور امريكا براي خروج از روسيه گفت: بايد بگويم كه با شنيدن اظهارات دونالد ترامپ رئيس‌جمهور امريكا، مبني بر قصد وي براي خروج نيروهاي امريكايي از سوريه بسيار تعجب كردم، زيرا براي استقرار در اين كشور و حركت به سمت مناطق ديگري از سوريه، نقشه‌هاي زيادي كشيده بودند.
زماني كه اين حرف‌ها را شنيدم باور نكردم و از خود پرسيدم چرا وي چنين اظهاراتي را مطرح كرد؟ اما با توجه به شناخت خود از امريكا، بر اين باورم كه اين كار، توطئه جديدي است.
آنها اكنون در حال طراحي توطئه جديدي هستند اما پس گرفتن اين حرف، خود نشان دهنده تناقضات و اختلافات داخلي آنهاست. باقي ماندن در سوريه يا خروج از آن، موضوعي است كه نشان‌دهنده اختلاف اعضاي مختلف هيئت حاكم امريكاست، اميدوار هستم برادران تركيه‌اي ما به تماميت ارضي و حاكميت ملي سوريه احترام بگذارند.
وي همچنين در پاسخ به سؤالي درباره حضور گروه تروريستي داعش در افغانستان گفت: همان طور كه اشاره كردم، در اينكه گروه‌هايي از داعش به افغانستان منتقل شدند، ترديدي وجود ندارد. فقط درباره شمار آنها اختلافاتي وجود دارد.
برخي مي‌گويند شمار آنها به ۱۰هزار نفر مي‌رسد. دولت افغانستان اين اطلاعات را تأييد نكرده است اما در هر حال، داعش در افغانستان حضور دارد. بدون شك، برخي كشورها براي حفظ سران داعش تلاش مي‌كنند اما به نظر من، سوريه، عراق و افغانستان با يكديگر تفاوت هايي دارند. داعش نمي‌تواند مانند سوريه و عراق در افغانستان رشد پيدا كند، مگر اينكه امريكا نقشه مهمي براي گسترش داعش در اين كشور داشته باشد.
همسايگان افغانستان برخلاف برخي همسايگان سوريه اجازه تردد داعش را به افغانستان نخواهند داد. ملت افغانستان هم زمينه پذيرش داعش را ندارند، اما بايد هشيار باشيم و كشورهاي همسايه ايران هم بايد هوشيار باشند تا بار ديگر در اين دام نيفتند.
وي درباره اتهامات امريكا درباره حمل موشك‌هاي ايراني به يمن گفت: در اين باره كه اين موشك‌ها ساخت ايران نيستند، ترديدي نداريم. روشن است كه اين موشك‌ها، ايراني نيستند.
ما مي‌دانيم كه اسنادي كه به آنها استناد مي‌كنند، جعلي است، به همين علت درخواست كرديم اسناد خود را ارائه و كارشناسان اين اسناد را بررسي كنند اما هيچ اقدامي در پاسخ به اين خواسته ما انجام ندادند. شايد علت اين باشد كه آنها مطمئن هستند اين اسناد جعلي است، از اين رو آنها را به كارشناسان ما ارائه نكردند.
وزير دفاه همچنين در خصوص برجام و تهديدات امريكا براي خروج از اين كشور گفت: برجام، موفقيت جامعه بين‌المللي در رفع سوءتفاهمات از طريق مذاكره بود. ايران به همه تعهدات خود پايبند است و اين توافق، توافقي جامع براي منافع ايران و همچنين طرف‌هاي ديگر است، به همين علت همه بايد از اين منافع استفاده كنند. اجرا نكردن اين توافق، به منزله ارسال پيامي براي جامعه بين‌الملل است مبني بر اينكه نمي‌توان به توافق‌هاي بين‌المللي اعتماد داشت يا به آنها تكيه كرد و اين موضوع، خطر مهمي براي صلح و امنيت بين‌المللي است، به همين علت به طور جدي در كنفرانس هشدار دادم كه همگان بايد به تعهدات خود پايبند باشند، زيرا مسئوليت اجرا نشدن اين توافق بر گردن طرفي است كه به آن پايبند نيست، حال بهانه يا توجيه آن، هر چيزي كه مي‌خواهد باشد. اين توافق بايد به طور قاطع اجرا شود؛ نه چيزي به آن اضافه و نه چيزي از آن كم مي‌كنيم.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار