رها سازی 1000 قطعه ماهی در رودخانه گرگان رود
کد خبر: 900920
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mMy
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
اداره کل شیلات گلستان
معاون ابزی پروری شیلات گلستان از رهاسازی 1000 قطعه مولد ماهی با هدف بازسازی ذخایر دریای خزر در روخانه گرگان رود خبر داد

محمود سقلی با اعلام این خبر تصریح کرد: از این تعداد مولد 3 الی 4 میلیون قطعه بچه ماهی تولید و راهی دریا خواهند شد که عمده این ماهی ها توسط صیادان بومی صید می شوند.

وی با بیان اینکه استان گلستان و رودخانه گرگانرود و قره سو را می توان به عنوان خاستگاه ماهی کلمه معرفی کرد بیان داشت: عمده صید صیادان ماهیان استخوانی گونه کلمه است چرا که این گونه به دلیل کیفیت بالای گوشت و طعم و مزه از شرایط مناسبی برخوردار است.

وی با اشاره به سایر گونه های تکثیر شده در آب های استان اظهار کرد: در سال جاری علاوه بر تولید گونه های دیگر ماهیان استخوانی از جمله سفید و کپور دریایی، تکثیر طبیعی گونه کلمه نیز با هماهنگی مرکز تحقیقات آب های داخلی استان انجام می گیرد.

سقلی در خصوص فاکتورهای مهم در زمینه مکان یابی جهت رهاسازی مولدین کلمه گفت: طی جلسات برگزار شده با کارشناسان مرکز تحقیقات شیلات استان در زمینه تعیین مکان مناسب جهت اجرای پروژه و با بررسی فاکتورهای فیزیکوشیمایی و هیدروشیمی آب از محل های مورد نظر، براساس نتایج حاصله مناسبترین محل برای اجرای این طرح محدوده مصب گرگانرود تعیین گردید که رهاسازی در این مکان انجام شد.

معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان در پایان با اشاره به مزایای تکثیر طبیعی ماهی کلمه یادآور شد: از
مهم ترین مزایای این طرح می توان به کاهش هزینه های انتقال و تکثیر مولدین در کارگاه، کاهش هزینه های، پرورش، صید و رهاسازی بچه ماهیان اشاره کرد.

لازم به ذکر است این رهاسازی از سوی معاونت آبزی پروری، با همکاری معاونت صید و بنادر ماهیگیری و فرماندهی یگان حفاظت شیلات استان، مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان استخوانی گلستان و با همکاری صیادان بومی منطقه انجام شد.

گفتنی است در سال گذشته نیز تعداد 1000 قطعه مولد ماهی کلمه در مسیر رودخانه گرگانرود رهاسازی شد.

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار