يك معجزه ما را نجات داد
کد خبر: 900307
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mD5
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۴
گفت‌و‌گوی «جوان» با ميرحسيني سرمربي تيم واليبال خاتم اردكان
نايب قهرماني تيم خاتم اردكان در ليگ برتر واليبال اتفاقي دور از انتظار محسوب مي‌شود. درخشش شاگردان عباسعلي ميرحسيني، خاتم اردكان را به پديده ليگ تبديل كرد...
شیوا نوروزی

نايب قهرماني تيم خاتم اردكان در ليگ برتر واليبال اتفاقي دور از انتظار محسوب مي‌شود. درخشش شاگردان عباسعلي ميرحسيني، خاتم اردكان را به پديده ليگ تبديل كرد؛ تيمي كه ديرتر از همه بسته شد و زمان و بودجه‌اي بسيار كم در اختيار داشت اما برخلاف پيش‌بيني‌ها نماينده استان يزد تا فينال پيشروي كرد و در نهايت نيز مقابل تيم پرستاره و متمول بانك سرمايه شكست را پذيرفت. ميرحسيني سرمربي اين تيم اميدوار است با حمايت‌هاي هرچه بيشتر، خاتم اردكان در فصل جديد نيز به درخشش ادامه دهد.

از درخشش تيم خاتم اردكان بگوييد و اينكه چطور شد تيمي از استان يزد شگفتي‌ساز ليگ برتر واليبال لقب گرفت؟
خدا را شاكريم كه عنايت خدا نصيب ما شد و براي اولين بار در تاريخ واليبال استان يزد فيناليست ليگ شديم. هر مربي كه تيمش به فينال ليگ مي‌رسد اين شانس را دارد كه به نفع خودش مانور دهد اما من مي‌خواهم واقعيت را بگويم. تيم خاتم اردكان تنها 12 روز قبل از شروع فصل بسته شد و از نظر بودجه در مقايسه با ساير تيم‌ها در رتبه هشتم بوديم. از همان ابتدا هدفمان رسيدن به مرحله پلي‌آف بود. با شروع ليگ سه بازي نسبتاً آسان داشتيم و سه برد كسب كرديم. بعد از آن تيم به دلايل مختلف افت كرد. براي تيم‌هايي كه هزينه مي‌كنند نتيجه مهم است، مردم زماني به سالن مي‌آيند كه تيم پيروز شود و مسئولان زماني هزينه مي‌كنند كه تيم پيروز شود. در نيم‌فصل اول به‌رغم همه تلاش‌هايمان نتيجه خوبي نگرفتيم و كلاً چهار برد بيشتر كسب نكرديم. فشار زيادي روي تيم و باشگاه بود و همه تماشاگران و مسئولان ناراضي بودند. حتي بحث انحلال تيم هم مطرح شد.

اين مسئله شما و بازيكنان‌تان را نسبت به آينده نااميد نكرد؟
استارت تحول ما زماني خورده شد كه من به برنامه‌اي در شبكه تابان استان يزد دعوت شدم. در آن برنامه مردم در نظرسنجي شركت كردند و به‌رغم ميل باطني برخي‌ها 63 درصد هواداران رضايتشان از عملكرد تيم خاتم را اعلام كردند. در واقع رأي مردم تلنگر سنگين و شوك مثبتي به ما بود. اعتماد مردم به من و تيم انگيزه خوبي بود. در شروع نيم‌فصل دوم پس از برگزاري چند جلسه همه اعضاي تيم با هم قرار گذاشتيم كه تحولي بزرگ ايجاد كنيم تا تيم خاتم اردكان را از انحلال نجات دهيم. با غلبه بر شهرداري اروميه و شهرداري تبريز خودباوري و انگيزه در بازيكنان به اوج رسيد. بعد از آن پيكان را برديم، شهرداري ورامين را در ورامين شكست داديم و تيم احيا شد. همه اين موفقيت را لطف و معجزه خدا مي‌دانم. همه فكر و ذكرمان شده بود كه روند رو به رشدمان را حفظ كنيم. كادرفني بومي و خوبي را هم در اختيار داشتيم و مديران باشگاه و مسئولان شهر دست به دست هم دادند براي سربلندي تيم و نماينده استان يزد. تيم‌هايي را بالاتر از خودمان مي‌ديديم كه حقشان بود به فينال برسند؛ كاله آمل، شهرداري ورامين، پيكان، شهرداري اروميه، شهرداري تبريز و سايپا. بايد قبول كنيم كه با اين وقت و بودجه فقط معجزه مي‌توانست ما را نجات دهد.

بازيكنان خاتم چطور بر استرس ديدارهاي فينال غلبه كردند؟
درست همان زماني كه تيم‌هاي شركت‌كننده در ليگ برتر مشخص شدند همه كارشناسان متفق‌القول اعلام كردند بانك سرمايه قهرمان ليگ مي‌شود و ساير تيم‌ها بايد براي رده‌هاي دوم و سوم بجنگند. اين واقعيتي است كه از همان ابتدا باعث شد هيچ تيم ديگري به قهرماني فكر نكند. هميشه گفته‌ام از پول مهم‌تر براي تيم‌هاي ليگ برتري زمان است. داشتن بازيكنان بزرگ و باتجربه، در اختيار داشتن امكانات حرفه‌اي و همچنين دانش كادرفني فاكتورهاي موفقيت يك تيم هستند. با ستاره‌ها كار كردن راحت است چراكه آنها حرفه‌اي هستند. بانك سرمايه تيم يكدستي بود؛ اين تيم با اين بازيكنان در دو دوره جام باشگاه‌هاي آسيا شركت كرد، يك بار در جام باشگاه‌هاي جهان حاضر بود و دو قهرماني در ليگ برتر را در كارنامه داشت. منطقي بود كه سرمايه را قهرمان ليگ بدانيم. با اين حال ما كار بزرگي كرديم و ثابت كرديم با همدلي، رفاقت، تعصب و جنگندگي مي‌توان دست به كارهاي مهم زد. قبل از بازي به بازيكنانم گوشزد كردم كه استرس بازيكنان حريف به مراتب بيشتر است و بازي قابل قبولي را ارائه داديم. بازنده‌اي سربلند بوديم و واليبال ايران برنده اصلي بود. ما هيچ چيز كم نگذاشتيم و بانك سرمايه بهتر از ما بود.

مشخص بودن قهرمان ليگ از ابتدا تأثير منفي بر سطح رقابت‌ها نداشت؟
قطعاً همين طور است. زرنگي اين تيم بود كه بهترين بازيكنان را جذب كرد. كافي است نگاهي به كارنامه بازيكنان اين تيم بيندازيد؛ موسوي در 11 دوره گذشته ليگ برتر 10 بار قهرماني را تجربه كرده است، شهرام محمودي، قائمي، ميرزاجانپور، قرا، مهدوي و... همگي باتجربه بودند و ابزار قهرماني را داشتند. البته ساير تيم‌ها هم تلاششان را كردند و معتقدم مهم‌ترين اتفاق ورزش استان يزد نايب قهرماني خاتم اردكان در ليگ واليبال بود. اميدوارم قدر اين همه تلاش را بدانند و به فكر فصل جديد باشيم. معتقدم چند بازيكن تيم ما شايستگي حضور در تيم ملي را دارند. ما ستاره نداشتيم ولي تيم‌مان ستاره بود.

هواداران اردكاني چه نقشي در موفقيت تيم خاتم داشتند؟
فوق‌العاده بودند. صاحب اصلي اين تيم تماشاگران فهيم و مؤدب استان يزد هستند. هواداران از جاي جاي استان و همچنين اردكان يار و ياور تيم بودند و حمايت‌مان كردند.

برنامه خاتم اردكان براي فصل بعد چيست؟
با اين بودجه و اين شرايط سال آينده كار سختي پيش رو خواهيم داشت و شايد حتي جزو 8 تيم هم نتوانيم قرار بگيريم. از فدراسيون واليبال و سازمان ليگ مي‌خواهم اين قاعده را به عنوان يك قانون اعمال كنند كه باشگاه‌داري كنيم نه تيم‌داري. مهم نيست كه چند تيم در ليگ برتر حضور دارند؛ تيم ممكن است يك يا دو دوره باشد نه پشتوانه‌سازي مي‌شود و نه بازيكن جواني تربيت مي‌شود اما قصه باشگاه فرق دارد. خاتم اردكان باشگاه نبود و همه به خاطر عرق‌مان به شهر و استان تلاش مي‌كرديم. اميدوارم اين قانون اعمال شود؛ اگر باشگاه‌داري باشد تيم‌هاي رده‌هاي پايه تشكيل مي‌شود و بازيكنان زيادي به تيم ملي مي‌رسند. باشگاه‌هايي چون كاله، پيكان، سايپا، شهرداري ورامين و... اين كار را انجام مي‌دهند.

مسئولان فولاد خاتم تصميمي براي آينده باشگاه خاتم نگرفته‌اند؟
هنوز مشخص نيست اما زمزمه‌هايي براي ساخت يك سالن بزرگ‌تر و مجهزتر شنيده مي‌شود. بايد هرچه زودتر برنامه سال جديد را مشخص كنيم و ببينيم از تيم خاتم اردكان چه انتظاري در فصل جديد مي‌رود. قطعاً به زمان و بودجه بيشتري نياز داريم چراكه كارمان باتوجه به نايب قهرماني در ليگ سال گذشته سخت و انتظارات مردم و مسئولان نيز از ما بيشتر شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار