لژیونرهای فوتبال ایران در سالی که گذشت
کد خبر: 900277
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mCb
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
جشن صود به جام جهانی روسیه در پایان بازی ایران و ازبکستان

لژیونرهای فوتبال ایران در سالی که گذشت، روزهای متفاوتی را تجربه کردند، از آقای گلی در اروپا تا نیمکت نشینی و حتی در جستجوی تیم در قاره سبز، داستان فوتبالیست‌های برتر ایرانی در خاج از ایران بود.

به گزارش ایسنا، در حالی که چند ماه تا آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ باقی مانده است، وضعیت لژیونرهای فوتبال ایران در این مقطع از فصل مطلوب به نظر می‌رسد. 

کارلوس کی‌روش از زمانی که هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفت، توانست پای بازیکنان ایرانی الاصل زیادی را به تیم ملی ایران باز کند. عملکرد خوب بازیکنانی مثل اشکان دژاگه و رضا قوچان ‌نژاد در انتخابی جام جهانی برزیل نشان داد که کارلوس کی‌روش در زمینه دعوت از بازیکنان ایرانی خارج از کشور اشتباه نکرده است. جدیدترین بازیکنی هم که با نظر این مربی پرتغالی به تیم ملی ایران اضافه شده، سامان قدوس است که در لیگ سوئد عملکرد بسیار خوبی داشته است.

** علیرضا جهانبخش، برترین لژیونر سال 

سن : ۲۴ سال

تیم : آلکمار

بازی‌ملی : ۳۴

گل ملی : ۴

علیرضا جهانبخش بهترین بازیکن فوتبال ایران در خارج بوده است که از داماش گیلان خیلی بی‌سرو صدا به لیگ هلند رفت. جهانبخش با ۲۴ سال سن می‌تواند حالاحالاها برای تیم ملی ایران در خط حمله به میدان برود. او آنقدر جوان با استعدادی است که رسانه‌های هلندی به او لقب "الماس ایرانی" دادند. بی هیچ شکی جهانبخش بهترین لژیونر فوتبال ایران در سال ۹۶ بود. او در بین سه بازیکن برتر فصل لیگ هلند هم قرار دارد و نشان داد که انتخاب آلکمار بعد از نایمخن انتخاب معقولانه‌ای بوده است. او اکنون می‌تواند امیدوار باشد که بعد از جام جهانی به لیگی بزرگ‌تر برود و توانایی‌های خود را به رخ بکشد. او یکی از امیدهای اصلی تیم کی‌روش در روسیه خواهد بود.

** رضا قوچان نژاد، آرامش بعد از توفان

سن :‌ ۳۰ سال 

تیم :‌هیرنفین

بازی‌ملی :‌ ۳۹ بازی ملی 

گل ملی‌: ۱۷ گل ملی

رضا قوچان‌نژاد بهترین بازیکن تیم ملی ایران در انتخابی جام جهانی قبل بود. اوبا گل‌های خودش به تیم ملی کمک کرد که به جام جهانی راه یابد. قوچان نژاد در سال گذشته دومین گلزن برتر لیگ هلند نیز شد و عملکرد بسیار خوبی از خود ارائه داد ولی در این فصل گوچی نسبت به قبل دچار افت شد و چندان نتوانست عملکرد خوب سال قبل خود را تکرار کند و حتی بحث‌هایی درباره جدایی او از این تیم در نقل و انتقالات زمستانی نیز به گوش رسید. با توجه به حضور پر قدرت دیگر مهاجمان تیم ملی ایران، سخت به نظر می‌رسد او در ترکیب اصلی ایران برای جام جهانی حضور داشته باشد ولی تجربه بالای او در بازی‌های مهم تیم ملی ایران می‌تواند خیلی به سود تیم ملی ایران باشد.

** اشکان دژاگه، در بند مصدومیت

سن ‌: ۳۱ سال

تیم: ناتینگهام

بازی ملی‌: ۴۴ بازی ملی

گل ملی : ۸ گل

اوضاع برای اشکان دژاگه به هیچ وجه خوب پیش نرفت و نمی‌رود. سال ۹۶ سال خوبی برای این بازیکن ایرانی نبود. او  بیشتر سال ۹۶ بدون تیم بود و همراه با مربی شخصی خود تمرین می‌کرد. وقتی اشکان از العربی جدا شد و به ولفسبورگ تیم سابق خود پیوست، همه انتظار شکوفایی این بازیکن را داشتند ولی اوضاع برای او خوب پیش نرفت. بعد از مصدومیت دژاگه، او از این تیم جدا شد و مدت‌ها خانه نشین بود تا این که بعد از چند ماه بدون تیم ماندن، راهی ناتینگهام در فوتبال انگلیس شد تا دوران خوش فولام را تکرار کند ولی بار دیگر مصدومیت سراغ این بازیکن آمد. دژاگه در تمرینات ناتینگهام مصدوم شد و حتی ممکن است به جام جهانی نرسد.

** مسعود شجاعی، جامانده‌ی بازگشته

سن :‌ ۳۳ سال

تیم :‌ آاک آتن

بازی‌ملی : ۷۰ بازی ملی

گل ملی :‌ ۸ گل ملی

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران تا قبل از بازی پانیونیوس برابر نماینده رژیم صهیونیستی در لیگ اروپا سوگلی تیم کی‌روش بود و بازوبند کاپیتانی را نیز بر بازو می‌بست اما ناگهان بعد از این اتفاق، او دیگر به تیم ملی فوتبال ایران دعوت نشد اما در ابتدای سال ۹۷ او باردیگر در لیست کی‌روش قرار گرفت و به تیم ملی دعوت شد تا شانس زیادی برای حضور در روسیه ۲۰۱۸ داشته باشد.

البته شجاعی بعد از این اتفاقات دیگر در پانیونیوس نماند و راهی تیم آاک آتن تیم دوم جدول رده بندی لیگ یونان شد و در این تیم نیز بازی‌های خوبی ارائه داد.

** سردار آزمون، افت فاحش پسر گنبد

سن : ۲۲ سال

تیم: روبین‌کازان

بازی‌ملی: ۳۰ بازی ملی 

گل ملی: ۲۲ گل ملی

این بازیکن جوان تیم ملی ایران به واسطه گل‌هایی که برای ایران به ثمر رسانده است، مورد توجه رسانه‌های مختلف قرار گفته و به همین خاطر خیلی‌ها او را خطرناک‌ترین بازیکن تیم ملی ایران می‌دانند با این حال سال ۹۶ برای بازیکن جوان ایران خوب پیش نرفت. او از تیم روستوف به روبین کازان رفت این در حالی بود که لاتزیو در آستانه جذب این بازیکن بود و گفته می‌شد او راهی لیگ ایتالیا می‌شود ولی ناگهان معلوم شد او در تیم کازان و همچنان زیر نظر قربان بردیف کار خواهد کرد. آزمون در این سال بیش از ۱۰۰۰ دقیقه در گل زدن ناکام بود و نتوانست برای روبین کازان گلزنی کند. او سال بدی را پشت سر گذاشت و الان همه امیدوار هستند او همان‌طور که همیشه در تیم ملی ایران خوب بود، تا جام جهانی نیز همین روند را حفظ کند.

** کاوه رضایی، تجربه خوش در بلژیک

سن : ۲۵ سال

تیم : شارلوا

بازی‌ملی : ۶ بازی ملی

گل ملی : بدون گل

کاوه رضایی در اولین فصل حضور خود به عنوان بازیکن لژیونر در فوتبال اروپا عملکرد خوبی داشت. جدایی او از استقلال و پیوستن به شارلوا باعث شد تا این مهاجم خوش استیل تیم ملی ایران نیز در رویای جام جهانی، فوتبال اروپا را انتخاب کند. رضایی در رقابت‌های این فصل فوتبال بلژیک درخشید و گل‌های خوبی نیز برای تیمش به ثمر رساند و در تلاش برای رسیدن به عنوان آقای گلی در این لیگ است. شاید همین عملکرد باعث تضمین حضور او در جام جهانی باشد.

** مهدی طارمی، پرحاشیه در سواحل خلیج فارس

سن : ۲۵ سال

تیم : الغرافه

بازی‌ملی : ۲۲ بازی ملی

گل ملی : ۱۰ گل ملی

بازیکن گلزن ولی پرحاشیه پرسپولیس بعد از پشت سر گذاشتن محرومیت چهار ماهه از حضور در فوتبال، راهی تیم الغرافه قطر شود و در این تیم عملکرد خوبی نیز از خود به جای گذاشته است. او خیلی زود با اسنایدر زوج هلندی خود هماهنگ شد و توانست در لیگ قهرمانان آسیا و لیگ ستارگان قطر پایش به گلزنی باز شود. آقای گل دو فصل اخیر فوتبال ایران روزهای پرحاشیه‌ای را پشت سر گذاشته است و الان آرام‌تر از همیشه به دنبال گلزنی در قطر است. او به خوبی می‌داند که رقابت برای حضور در تیم ملی بسیار داغ است و تنها با گلزنی و درخشش در قطر می تواند کی‌روش را برای دعوتش به جام جهانی راضی کند.

** کریم انصاری فرد، آقای گل 

سن : ۲۷ سال

تیم : المپیاکوس

بازی‌ملی : ۵۹ بازی ملی

گل ملی : ۱۶ گل ملی

کریم انصاری‌فرد این فصل بوی گل می‌داد. او در تیم صدرنشین و پرافتخار المپیاکوس توانست به خوبی راه دروازه را پیدا کند. او البته کار آسانی نداشت چرا که مربی اول او اعتقادی به این بازیکن نداشت ولی کریم ناامید نشد و حالا در صدر جدول لیگ یونان قرار دارد. تاکنون هیچ بازیکن ایرانی نتوانسته در لیگ‌های برتر اروپایی آقای گل شود و تنها وحید هاشمیان در بوخوم و رضا قوچان‌نژاد در هیرنفین تا آستانه آقای گلی پیش رفتند و باید ببینیم کریم می‌تواند اولین ایرانی آقای گل در اروپا شود یا خیر.

** سامان قدوس، تازه وارد پرامید

سن : ۲۴ سال

تیم : اوسترشوند

بازی‌ملی : ۴ بازی ملی

گل ملی : یک گل ملی

جدیدترین بازیکنی که با نظر کارلوس کی‌روش به تیم ملی ایران دعوت شد سامان قدوس بود. او می‌توانست برای تیم ملی سوئد نیز به میدان برود ولی تصمیم گرفت ایران را انتخاب کند و فرصت حضور در جام جهانی روسیه را داشته باشد. قدوس در لیگ اروپا همراه اوسترشوند عملکرد بسیار خوبی داشت و توانست چهار گل به ثمر برساند و با ثبت چهار پاس گل، ستاره تیمش نیز نام گرفت و مورد تمجید آرسن ونگر قرار گرفت. خیلی‌ها امیدوارند که قدوس بعد از جام جهانی راهی یک تیم بزرگ در لیگ برتر انگلیس یا لالیگای اسپانیا شود.

** سعید عزت‌اللهی، آرام و مطمئن

سن : ۲۱ سال

تیم : آمکار

بازی‌ملی : ۲۳  بازی ملی

گل ملی : یک گل ملی

هافبک جوان ولی باتجربه تیم ملی ایران یک فصل آرام را در فوتبال روسیه سپری کرد. او در ابتدای فصل در تیم آنژی بازی کرد ولی در ادامه به تیم آمکار پیوست. او سابقه بازی برای تیم روستوف را نیز در فوتبال روسیه دارد. در این سال خبر بد برای عزت‌اللهی جوان این بود که او بازی اول تیم ملی ایران برابر مراکش را از دست داده است. او به خاطر اخراج در بازی برابر کره دو بازی محروم شد که یک جلسه آن در بازی با سوریه بود و یک جلسه دیگر هم در بازی با مراکش خواهد بود.

** احسان حاجی‌صفی، پایان حواشی

سن : ۲۸ سال

تیم : المپیاکوس

بازی‌ملی : ۸۹ بازی ملی

گل ملی : ۶ گل ملی

احسان حاجی‌صفی نیز مانند مسعود شجاعی درگیر حواشی بازی با نماینده رژیم صهیونیستی در لیگ قهرمانان اروپا بود. به همین خاطر خیلی از بازی‌های این فصل او تحت تاثیر همین داستان قرار گرفت ولی با دعوت او به تیم ملی ایران، آرامش به این بازیکن برگشت. او در ادامه با جدایی از پانیونیوس راهی المپیاکوس شد و یک گل هم برای تیم جدید خود در لیگ برتر یونان به ثمر رسانده است و در آستانه قهرمانی در لیگ یونان است.

** رامین رضاییان، نه چندان رضایت بخش

سن : ۲۷ سال

تیم : اوستنده

بازی‌ملی : ۲۴ بازی ملی

گل ملی : ۲ گل ملی

دفاع راست تیم ملی ایران در این سال، عملکرد چندان خوبی را در بلژیک و تیم اوستنده نداشت. او بعد از جدایی از پرسپولیس راهی اوستنده شد ولی در این تیم پایین جدولی بازی‌هایش به چشم نیامد. او البته با بدشانسی‌هایی هم روبرو بود که باعث گل خوردن تیمش شد. در هر صورت رضاییان سال خوبی را در عرصه باشگاهی نداشت و الان شاید بیش از هر بازیکن دیگری امیدوار به اثبات خود در جام جهانی روسیه در تیم کی‌روش باشد.

** مرتضی پورعلی‌گنجی، همچنان کم‌نوسان

سن : ۲۵ سال

تیم : السد

بازی‌ملی : ۲۵ بازی ملی

گل ملی : ۲ گل ملی

مرتضی پورعلی گنجی در این فصل توانست فصلی آرام و بی‌نوسان داشته باشد. تیم او در لیگ برتر قطر رقابت سختی با الدحیل برای قهرمانی داشت و در لیگ قهرمانان آسیا نیز توانست با پیراهن السد نمایش خوبی داشته باشد. مرتضی پورعلی‌گنجی می‌تواند جانشین خوبی برای جلال حسینی در تیم ملی ایران باشد و خیال فوتبال ایران را بابت یک صخره دفاعی دیگر برای چندین سال راحت کند. 

** میلاد محمدی، پدیده لژیونرهای ایران

سن : ۲۴ سال

تیم : اخمت گروزنی

بازی‌ملی : ۱۴ بازی ملی

گل ملی : بدون گل ملی

میلاد محمدی توانسته خیال تیم ملی ایران را بابت دفاع مطمئن راحت کند. پدیده تیم ملی فوتبال ایران در سال ۱۳۹۶ در تمام بازی‌های ملی خود بسیار خوب ظاهر شد. او که برای آمادگی بیشتر راهی لیگ روسیه شده است، در تیم اخمت گروزنی روسیه بازی می‌کند. محمدی می‌تواند در تیم‌های به مراتب بزرگ‌تری هم بازی کند و شاید جام جهانی روسیه به او کمک کند که در تیم بزرگ و بهتری نیز بازی کند. 

** سروش رفیعی، قهرمانی در ایران و رسیدن به قطر

سن : ۲۷ سال

تیم : الخور

بازی‌ملی : ۵ بازی ملی

گل ملی : بدون گل ملی

سروش رفیعی سال ۹۶ را با یک قهرمانی شیرین با پرسپولیس شروع کرد. او در نیم فصل از تراکتورسازی راهی پرسپولیس شد و نقش نسبتا موثری در قهرمانی این تیم در لیگ برتر ایفا کرد. هر چند هواداران دوست داشتند این بازیکن در پرسپولیس بماند ولی او به الخور رفت. او با حضور در این تیم شروع خوبی نداشت ولی رفته رفته با تغییر سرمربی توانست ارزش‌های خودش را در الخور نشان دهد.

** امیر عابدازه، عقاب کوچک فوتبال ایران

سن : ۲۴ سال

تیم : ماریتیمو

بازی‌ملی : بدون بازی ملی

گل ملی : بدون گل ملی

امیر عابدزاده شگفتی فهرست کی‌روش در سال ۹۶ بود. فرزند احمدرضا عابدزاده در این سال به تیم ملی ایران دعوت شد. او در تیم ماریتیمو نیز حضور خوبی در لیگ پرتغال دارد. عابدزاده جوان تلاش می‌کند یکی از نفرات تیم ملی ایران در راه جام جهانی روسیه باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار