بودجه شرکت‌های دولتی شفاف نیست
کد خبر: 900220
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mBg
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
نایب رئیس مجلس:
نایب رئیس مجلس، گفت: مشکل ما این است که زیرساخت برای ارزیابی شرکت‌های دولتی نداریم، چراکه اگر سیستم وجود داشته باشد اجازه انحراف نمی‌دهد، اما زمانی که سیستم اجازه انحراف را می‌دهد یعنی نظارت‌ها اثربخشی لازم را ندارد.

مسعود پزشکیان، با اشاره به شفاف نبودن بودجه شرکت‌های دولتی، اظهار داشت: یکی از مشکلات در مجلس و دولت نبود سیستم داده‌ها و اطلاعات است، از این رو تا زمانی که نتوان سیستم داده‌ها را اصلاح کرد، نمی‌توان از لحاظ علمی  پاسخگو و ناظر مناسبی بود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تا زمانی که زیرساخت داده و اطلاعات یعنی اطلاعات از بودجه شرکت‌های دولتی در دست ما نیست، بحث از نظارت و ارزیابی کردن حداقل علمی و کارآمد نیست، افزود: باید زیرساختی وجود داشته باشد که ورودی و خروجی داده‌ها را رصد و سپس ارزیابی کند که این حساب و نتیجه چه میزان با اهداف همخوانی داشته یا نداشته است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه در حال حاضر بیشتر تصمیمات براساس اطلاعات جامع، کامل و شامل نیست، ادامه داد:در حال حاضر براساس اطلاعات قانونی می‌نویسیم و سپس متوجه می‌شویم که این قانون بخشی از موضوع را پوشش نداده و تمام این مسائل به این دلیل است که سیستم و داده پایه اطلاعاتی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه سیستم باید اصلاح شود تا بودجه شرکت‌های دولتی شفاف شود، یادآور شد: چه مقدار از مصوبات در جهت هدف هزینه می‌شود؟،گزارش‌هایی که مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات ارائه می‌دهند، نشان می‌دهد بسیاری از اهداف مصوبات به ویژه در بودجه در راستای هدف هزینه نشده که شرکت‌های دولتی نیز بخشی از این مشکل هستند.

سیر ارزیابی گزارش‌های دیوان محاسبات نشان می‌دهد، نظارت‌ها چه میزان اثربخش بوده است.

پزشکیان افزود: مشکل ما این است که زیرساخت برای ارزیابی شرکت‌های دولتی نداریم، چراکه اگر سیستم وجود داشته باشد اجازه انحراف نمی‌دهد، اما زمانی که سیستم اجازه انحراف را می‌دهد یعنی نظارت‌ها اثربخشی لازم را ندارد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر به سیر ارزیابی گزارش‌های دیوان محاسبات نگریسته شود، مشخص می شود که موضوع چیست و نظارت‌ها چه میزان اثربخش بوده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار