مردم بيشتر به سفر رفتند و كمتر خرج كردند
کد خبر: 900158
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mAg
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۳
ثبت بيش از 90 ميليون بار بازديد از جاذبه‌هاي گردشگري كشور
مازندران با بيش از 12 ميليون نفرشب اقامت، داراي بيشترين حجم جذب مسافر و گردشگر در ايام نوروز بوده است
محمدصادق عابديني

رشد چشمگير سفرهاي داخلي در نوروز 97، حكايت از جهش 21 درصدي ميزان سفر‌هاي داخلي دارد. آماري كه از سوي رئيس سازمان ميراث فرهنگي ارائه شده، ميزان سفرهاي نوروزي را 58ميليون و 433هزار و 818 نفرشب اقامت اعلام كرده است. اين رقم در حالي ثبت شد كه مقاصد مهم گردشگري دچار ريزش شده و خانواده‌هاي ايراني سعي كرده‌اند تا حد امكان در نوع مخارج صرفه‌جويي كنند.
سفرهاي نوروزي مهم‌ترين زمان براي گردشگري داخلي به شمار مي‌رود، از چند ماه پيش از فرارسيدن سال نو، دستگاه‌هاي اجرايي در سطح ملي و استاني برنامه‌هايي را براي خدمت‌رساني به مسافران نوروزي آماده و اجرا مي‌كنند. سازمان ميراث فرهنگي سياست خود را افزايش سفرهاي داخلي اعلام كرده است. سياستي كه شايد امسال اولين ثمره آن رشد سفرهاي نوروزي باشد.

رشد سفرهاي داخلي در نوروز 97

به گفته علي‌اصغر مونسان معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث ‌فرهنگي، صنايع ‌دستي و گردشگري از 27 اسفند تا 11 فروردين، بيش از 58 ميليون و 433هزار و 818 نفرشب اقامت در كشور ثبت شده است. در همين بازه زماني نيز 90ميليون و 230هزار و 320 بازديد از جاذبه‌هاي گردشگري كشور صورت گرفته كه نسبت به سال گذشته رشد 32 درصدي را نشان مي‌دهد.
با توجه به اينكه آمار ارائه شده از سوي رئيس سازمان ميراث فرهنگي تمامي ايام تعطيلات نوروزي را دربر نمي‌گيرد، احتمال افزايش اين سفر‌ها نيز وجود دارد. هرچند با نزديك شدن به پايان تعطيلات بيشتر شاهد موج بازگشت مسافران هستيم.

مقاصد برتر گردشگري نوروزي

به گفته محمد محب‌خدايي، معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و رئيس ستاد هماهنگي خدمات سفر، تا پايان روز دهم فروردين، استان مازندران با بيش از 12 ميليون نفرشب اقامت، داراي بيشترين حجم جذب مسافر و گردشگر در ايام نوروز بوده است. مازندران چند سالي است كه رتبه اول جذب گردشگر را به خود اختصاص داده و ساير استان‌ها براي كسب مقام‌هاي بعدي با هم رقابت مي‌كنند. بعد از مازندران، استان همسايه، يعني گيلان، توانست با ثبت بيش از 7 ميليون و 588 هزار نفرشب اقامت رتبه دوم مقاصد پرطرفدار گردشگري را به دست آورد. بعد از اين دو استان شمالي، بوشهر در جنوب و حاشيه خليج فارس، 6 ميليون و 322 هزار نفرشب اقامت را به نام خود ثبت كرده و رتبه سوم را از آن خود كرده است.
بعد از سه استان برتر در جذب مسافر، استان‌هاي هرمزگان، خوزستان، فارس و خراسان رضوي توانستند در جايگاه چهارم تا هفتم مقاصد پرطرفدار نوروزي قرار گيرند. مسئولان سازمان ميراث فرهنگي، همچنين نوروز امسال را زمان رشد سفر به مناطق كمتر شناخته شده كشور دانسته‌اند. رئيس سازمان ميراث ‌فرهنگي مي‌گويد: استان‌هاي چهارمحال ‌و بختياري، همدان، آذربايجان شرقي، كرمان، گلستان و آذربايجان غربي برترين‌هاي گردشگري كشور در استان‌هاي كمترشناخته‌ شده در نوروز 97 بوده‌اند.

رخداد‌ گردشگري براي حفظ سفر

با پايان يافتن سفرهاي نوروزي، بايد در انتظار دومين بازه زماني سفر يعني تابستان باشيم. با آغاز فصل تابستان و تعطيلي مدارس، خانواده‌ها فرصت دوباره‌اي براي سفر به دست مي‌آورند. چيزي در حدود دو ماه و نيم ديگر، موج دوم و سوم به راه مي‌افتد. رئيس سازمان ميراث فرهنگي مي‌گويد: هفت رويداد بزرگ گردشگري براي فصل تابستان در هفت محور برگزار خواهد شد. مونسان مي‌افزايد: «جشنواره‌هاي بزرگ گردشگري تابستاني كشور در شاخه‌هاي مختلف گردشگري دريايي، فرهنگي‌‌تاريخي، طبيعت‌گردي، سلامت، غذا و... برگزار مي‌شود.» اين رويدادها مي‌تواند حجم مناسب سفر نوروزي را كه در عيد شاهد آن بوديم تداوم ببخشد. يكي از رويدادهاي مهم گردشگري امسال، «تبريز 2018» است. شهر تبريز از ابتداي سال 2018 ميلادي به عنوان پايتخت گردشگري كشورهاي اسلامي انتخاب شده است. جشن تبريز 2018 ابتدا قرار بود در نوروز با حضور رئيس‌جمهور برگزار شود اما به دليل برنامه كاري رياست جمهوري، اين جشن به ارديبهشت موكول شده و احتمالاً به جاي دكتر روحاني، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور در اين مراسم حضور پيدا خواهد كرد.

تبريز 2018، بهانه‌اي براي سفر به شمال غرب

محمد محب‌خدايي معاون گردشگري سازمان ميراث ‌فرهنگي، از رشد 35 درصدي سفر به آذربايجان شرقي در طول نوروز امسال خبر داده است. اين رقم نزديك به 14 درصد از متوسط رشد سفرهاي داخلي در نوروز امسال بيشتر است. انتخاب تبريز به عنوان پايتخت گردشگري كشورهاي اسلامي در ثبت چنين رشدي، تأثير مستقيم داشته است.
ظرفيت‌هاي استان آذربايجان شرقي براي تبديل به قطب گردشگري، مي‌تواند باعث تبديل تبريز به يكي از مقاصد برتر گردشگري باشد. در همين راستا و براي بهره‌وري بيشتر از رخداد تبريز 2018، معاون گردشگري از آمادگي اين سازمان براي برگزاري جشنواره‌اي ويژه در تابستان 97 با همكاري دستگاه‌ها به خصوص صدا‌و‌سيما، براي تبديل تبريز به يك برند ملي و جهاني گردشگري خبر داده و مي‌گويد: «سازمان ميراث‌ فرهنگي در تلاش است با توجه به وجود مزيت‌هايي مانند پروازهاي بين‌المللي، راه‌آهن و ظرفيت بزرگ و همكاري شايسته صدا‌و‌سيما، آذربايجان شرقي را به‌عنوان مركز لوپ گردشگري شمال‌غرب كشور مطرح كند.»

آيا اين حجم از سفر به معناي رونق اقتصادي است؟

رشد 21 درصدي سفر در ايام نوروز را مي‌توان به معناي رشد اقتصادي ايرانگردي دانست؟ «ايسنا» در گفت‌وگو با حرمت‌الله رفيعي، رئيس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي ايران، اين موضوع را بررسي كرده است. رفيعي مي‌گويد: هر چند آمار مي‌دهند حجم سفرهاي جاده‌اي و خانوادگي امسال رشد داشته، اما اين مسافر صرفه‌ اقتصادي ندارد، اين مسافران همان‌هايي هستند كه وقتي دو روز تعطيلي ممتد در تقويم پيش مي‌آيد با ماشين خود راهي شمال مي‌شوند، همه وسايل مورد نيازشان را هم مي‌برند كه خرج اضافي نداشته باشند.
رئيس هيئت مديره انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي مي‌افزايد: اين نوع مسافر بيشتر از آن‌كه فايده داشته باشد، معضل است، چون بيشتر از آن‌كه به اقتصاد محل كمك كند زباله توليد مي‌كند، فضاي سبز را تخريب مي‌كند و هرج و مرج دارد. در روزهاي گذشته برخي شهرها به خاطر جمعيت زياد مسافر حتي با كمبود نان مواجه شدند.

موزه لوور، جاذبه موقتي در تهران

به رغم اينكه تهران با موزه‌هاي متعدد و آثار تاريخي شاخصي كه در اختيار دارد، در نوروز ميزبان مسافران شهرستاني است، اما امسال رويدادي ويژه در موزه‌گردي نوروزي در تهران رخ داده است. رخدادي كه اگر چه نمي‌توان آن را بر ميزان سفرهاي نوروزي مؤثر دانست اما حداقل در بازديد از آثار تاريخي و جاذبه‌هاي گردشگري كشور، جايگاه خوبي دارد.
از اواسط اسفند، موزه لوور فرانسه، تعدادي از اشياي خود را براي نمايش به تهران آورد. 56 اثر ارسالي موزه لوور در ساختمان گنجينه دوران اسلامي موزه ملي ايران به نمايش درآمده و به دليل نام «لوور» كه برندي جهاني در موزه‌داري به شمار مي‌رود، نمايشگاه «لوور در تهران» با استقبال خوبي روبه‌رو شد به طوري كه با ثبت 44 هزار بازديد تا روز پنجم فروردين توانست ركورد سال گذشته موزه ملي كه 38 هزار نفر بود را جابه‌جا كند. لوور تا 3 ماه در تهران باقي خواهد ماند و اين فرصتي است براي علاقه‌مندان به ديدن اشياي تاريخي كه به ديدن اين نمايشگاه بروند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار