آقای جهانگیری! مگر امکان فروش و مدیریت سهام عدالت فراهم شده است؟
کد خبر: 899002
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003ls2
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۵
10 سال گذشت هنوز نیمی از اقساط دولت برای آزادسازی سهام عدالت پرداخت نشده است

در حالی که با گذشت بیش از 10 سال هنوز نیمی از اقساط دولت به عنوان شرط آزادسازی سهام پرداخت نشده است، معاون اول رئيس‌جمهور از مردم خواست سهام عدالت 2/5 ميليون توماني خود را نفروشند، چون ممكن است براي اموري مانند وثيقه كاربرد داشته باشد!
به گزارش «جوان»،مهلت 10 ساله طرح سهام عدالت برای آزادسازی سهام در حالی به پایان رسیده است که نیمی از اقساط سهام عدالت به دولت هنوز پرداخت نشده است و اگر بنا به قول معاون اول ارزش سهام عدالت را 2/5 میلیون تومان برای عرضه فرض کنیم مجموع اقساط پرداخت نشده دولت بالغ بر 60هزار میلیاردتومان می‌شود که تاپرداخت این مبلغ آزادسازی و فروش سهام عدالت بی‌معنی است حال باید از اسحاق جهانگیری پرسید که در ابتدا چگونه ارزش 2/5 میلیون تومانی سهم را محاسبه کرده و سپس مگر می‌شود سهام عدالت را فروخت که ایشان از مردم درخواست کرده سهام عدالت خود را نفروشند. اسحاق جهانگيري در آيين نكوداشت ساماندهي سهام عدالت نظرات خود را درباره اين سهام اعلام كرد، اما جالب‌ترين بخش از صحبت‌هاي وي آنجا بود كه گفت: «از وقتي كه لايحه نحوه آزادسازي سهام عدالت از سوي مجلس تصويب شد، مشمولان اين سهام نسبت به نحوه مديريت سهام خود مختار خواهند بود، اما ارزش اين سهام در حال حاضر 2/5 ميليون تومان و براي يك خانوار پنج نفره حدود 12/5 ميليون تومان است و توصيه مي‌كنم اين سهام را نفروشيد، چراكه مي‌توانيد از آن به عنوان وثيقه يا ساير كاربردها بهره بگيريد!»
جهانگيري ادامه داد: تمام تلاش دولت اين بود كه كسي كه سهامدار است، بتواند اين دارايي را با اختيار خود بفروشد يا سود خود را دريافت كند و اين در حالي است كه كسي كه 10 گوسفند دارد، مي‌تواند در كنار آنها اين سهام را نيز جزو دارايي‌هاي خود به شمار آورد. وي خطاب به مشمولان سهام عدالت عنوان كرد: هيچ كس امروز نمي‌تواند منتي بر سر دارندگان سهام عدالت و دريافت سود نقدي 150هزار يا 75 هزار توماني بگذارد. تا زماني كه اين سهام در اختيار مردم است، بايد سود سهام خود را دريافت كنند و انتظار مي‌رود سودآوري ناشي از عملكرد سال 96 شركت‌ها از سال 95 بهتر باشد.

اتفاقات بهتري در راه است

وزير اقتصاد هم در اين مراسم با بيان اينكه واگذاري‌ دارايي مازاد و غير‌مرتبط بانك‌هاي دولتي تاكنون به 10‌هزار ميليارد تومان رسيده، عنوان كرد: با واگذاري يكي از مزايده‌هاي خصوصي‌سازي در چند روز آينده نقطه عطف واگذاري‌ها آغاز خواهد شد.
مسعود كرباسيان افزود: سهام عدالت و ساماندهي آن تا قبل از دولت يازدهم در شرايط بلاتكليفي به سر مي‌برد و راهبردي براي آن وجود نداشت. در اين راستا پس از ايجاد سامانه الكترونيكي براي بيش از 49 ميليون نفر مشمول، سهام عدالت در دستور كار قرار گرفت. وي با بيان اينكه نبايد تنها با احتساب سود سهام عدالت جايگاه اين دارايي را كاهش داد، عنوان كرد: معادل يك ميليون تومان سهام در قالب سهام عدالت بدون اينكه رقمي از مشمولان دريافت شود، واگذار شد و در اين فرآيند سهام واحدها و بنگاه‌هايي تخصيص پيدا كرد كه همواره از سودآوري برخوردار هستند. به گفته كرباسيان، در‌حال‌حاضر سود اين بنگاه‌ها به حدود 3 هزار و 200 ميليارد تومان رسيده و امكان نقل و انتقال و استفاده از اصل سهام پس از تصويب لايحه آزادسازي سهام عدالت ايجاد خواهد شد. در حال حاضر وضعيت سهام براي مالك آن مشخص شده و مالكيت صاحب سهام روي دارايي خود ثبت شده است. تنها موضوع حل نشده در اين زمينه مديريت اين دارايي‌ها به دارندگان آنهاست كه پس از بررسي لايحه دولت در مجلس تكليف آنها مشخص خواهد شد.
وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينكه سود سهام دهك‌هاي پايين درآمدي به‌طور كامل پرداخت شده و انتظار مي‌رود سود افراد باقيمانده نيز به زودي پرداخت شود، به واگذاري‌ شركت‌هاي دولتي اشاره كرد و افزود: در زمينه واگذاري شركت‌ها به بخش خصوصي بيش از يك يا دو بنگاه به‌عنوان رد ديون در چارچوب تكليف قانوني واگذار نشده است و اين در حالي است كه سهم واگذاري‌ها به بخش خصوصي واقعي بيش از 70درصد بوده و يكي از مزايده‌ها و واگذاري‌هاي سازمان خصوصي‌سازي در چند روز آينده انجام خواهد شد كه مي‌تواند نقطه عطفي از بابت واگذاري‌هاي دولتي باشد.

سهام عدالت 2/5 ميليون توماني

رئيس سازمان خصوصي‌سازي هم به‌عنوان يكي از سخنرانان ديگر اين آيين گفت: يك ميليون تومان سهام عدالتي كه مشمولان تخفيف‌دار سهام عدالت دريافت كردند 2/5 ميليون تومان در بازار ارزش دارد.
علي‌اشرف عبدالله‌پوري حسيني اضافه كرد: قرار بر اين بود كه سود سهام عدالت به صورت قانوني پرداخت شود و از دي ماه بدون اينكه كسي مراجعه به بانك داشته باشد، سودش پرداخت شد و بابت تمام اين خدمات مبلغي از مشمولان دريافت نشد.
وي با بيان اينكه متأسفانه وقتي ما در دي‌ماه يك سوم سود را براي همه توزيع كرديم، تعدادي گفتند ۲۶ هزار تومان چيست؟ خاطر نشان كرد: ولي جواب آنها را مشمولان سهام عدالت دادند، تعدادي قبل از توزيع سود سهام عدالت به ما مي‌گفتند رياضيات‌تان ضعيف است و ۱۵۰هزار تومان سود نخواهيد داد، ولي ديديم كه به سهامداراني كه يك ميليون تومان سهام داشتند ۱۵۰‌هزار تومان سود پرداخت شد.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
0
0
سایت محترم " سخنرانی کردن وبیان چنین سخنانی که مالیات هم
ندارد " بیماری گلودرد چرکین ایجاد نمی کند " که عامل مرگ شود اما
عامل سرگردانی مردم نیز خواهد شد " تا سه سال باقیمانده " به
پایان برسد .ضمنا دولتمندان اعلام کرده بودند " کنترل قیمت ها را در
زمان خرید عید " عهده دارهستند " اما اگر سری به بازار خرید زده شود " اشفته بازار قیمت ها " حسابی قابل رویت ست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار