لزوم ائتلاف‌سازی ایران در منطقه/ آمریکا به دنبال حفظ کانون‌های مناقشه در غرب آسیاست
کد خبر: 892152
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003k5Y
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵
سرلشکر صفوی مطرح کرد
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، گفت: آمریکا اکنون حفظ کانون‌های مناقشه و بهره‌گیری از آنان برای تحریک اختلافات در منطقه را در دستور کار دارد.

جوان آنلاین: سرلشکر سیدیحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در خصوص اقدامات و جنایاتی که داعش در کشورهای عراق و سوریه انجام داد، اظهار کرد: داعش با پشتوانه سیاسی و مادی صهیونیسم، آمریکا و برخی کشورهای مرتجع عربی توانست از پتانسیل انتقادی اهل تسنن با ایجاد بحث‌های انحرافی استفاده و ۸۲ ماه سوریه را درگیر ناامنی کند.

وی خاطرنشان کرد: نفع اصلی اقدامات داعش برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی بود و تمام تلاش خود را برای تخریب جبهه مقاومت به کار بردند.

سرلشکر صفوی بیان کرد: داعش در عراق و سوریه خسارات فراوانی را متوجه این کشورها کرد. اهل سنتی از موصل به بغداد فرار کرده بود و در چادر زندگی می‌کرد. او می‌گفت فرزند جوان من جذب داعش شد و پس از مدتی گفت که خواهرمان را به جهاد نکاح مجاهدی درآوریم، من مخالفت کردم و او گفت پس مادرم را طلاق بده تا به عقد مجاهد در آوریم، اما من شبانه پسرم و آن فرد به اصطلاح مجاهد را کشتم و فرار کردم؛ این نمونه از خسارت‌هایی است که متوجه فرهنگ این کشور کرده است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به جنایت‌های غیرانسانی داعش گفت: جنس خشونت‌های داعش از جنس خشونت‌های صهیونیست‌ها بود. توطئه داعش با فضل الهی و استقامت دولت‌های عراق و سوریه و مشارکت و همکاری ایران و روسیه با شکست مواجه شد.

وی تصریح کرد: اقدامات داعش موجب تضعیف جبهه مقاومت شد و سوریه و عراق نیازمند بازسازی هستند و این آن چیزی بود که آمریکایی‌ها، سعودی‌ها و صهیونیست‌ها می‌خواستند. تدبیر رهبری این بود که اگر ما در آنجا داعش را متوقف نکنیم، به مرزهای کشورمان خواهند رسید.

سرلشکر صفوی گفت: ۱۰۰ هزار نفر از کشورهای مختلف به داعش پیوستند که از برخی مناطق غربی کشور نیز به داعش پیوستند.

وی در ادامه بیان کرد: اکنون مساله جدیدی روی داده که تشکیل نیروی ۳۰ هزار نفری در غرب رودخانه فرات است که این منطقه در جنوب ترکیه و غرب عراق است که بیشتر آن‌ها کردها هستند. آمریکایی‌ها ۲-۳ هزار نفر نیرو وارد این منطقه کردند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: آمریکا اکنون حفظ کانون‌های مناقشه و بهره‌گیری از آنان برای تحریک اختلافات در منطقه را در دستور کار دارد و ایران هراسی را نیز محور قرار داده است و به دنبال این است از این دستاورد، اهداف سیاسی، اقتصادی و نظامی خود را پیگیری کند و در سوریه می‌خواهد به نیروهایی که در ادلب هستند روحیه بدهد.

وی گفت: بخشی که آمریکایی‌ها در آن حضور دارند، ۲۵ درصد خاک سوریه است، البته درصد زیادی از منابع گاز و نفت در این منطقه است و به نظر من دولت سوریه در این رابطه نیز موفق خواهد شد. ایران، ترکیه و روسیه مخالف جدی حضور آمریکا در سوریه هستند.

سرلشکر صفوی تصریح کرد: ایران با هوشمندی کامل اگر بتواند با عراق و پاکستان و دیگر کشورها بر ضد تشنج و تروریسم و ائتلاف آمریکایی در منطقه‌ غرب آسیا ائتلاف‌سازی کند، موفق خواهد شد. این ائتلاف نیز باید با حضور دولت‌ها و ملت‌ها شکل بگیرد، تا در برابر تشنج آفرینی آمریکا موفق عمل کند.

وی تصریح کرد: آمریکا به دنبال یک رقابت بزرگ استراتژیک با روسیه، چین و حتی هند است. این رقابت برای دسترسی به منابع منطقه است. غرب آسیا محل مناقشه قدرت‌های بزرگ و قدرت‌های منطقه‌ای است و عربستان سعی دارد با دخالت در برخی کشورها کسب وجه و قدرت کند که این جواب نمی‌دهد، ترکیه نیز در این رقابت منطقه‌ای ورود پیدا کرده و در برخی جاها با آمریکا همراه‌ است و در ناتو حضور دارد اما به طور مثال در مساله عفرین اختلاف نظر و تنازع دارد چرا که نمی‌خواهد حکومت خودمختار کردستان شکل بگیرد.

سرلشکر صفوی اضافه کرد: رقابت‌های جهانی در این منطقه چندین سال طول می‌کشد و ایران برای حفظ حکومت‌های محور مقاومت در برابر آمریکا ایستاده و خشم آمریکا و ایران هراسی به دلیل پیروزی‌های بزرگ ملت و رهبری است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: مجادلات ترکیه با آمریکا تاکتیکی است و در مذاکرات سوچی و در آینده حکومت سوریه، ترکیه سهمی می‌خواهد. ترکیه بازیگری است که با تمامی طرف‌ها کار می‌کند. هم اکنون بازار روسیه توسط کالاهای ترکیه تامین می‌شود و گردشگرهای زیادی از روسیه به ترکیه می‌روند و در یک جمله ترکیه منافع اقتصادی خود را در هر شرایطی در نظر می‌گیرد.

وی همچنین عنوان کرد: رژیم صهیونیستی بسیار نگران است که حزب الله لبنان در جنگ سوریه تبدیل به یک ارتش آموزش دیده شده و از این بابت احساس خطر می‌کند. همچنین به شدت صهیونیست‌ها برای بازپس‌گیری ارتفاعات جولان توسط سوریه نگران هستند، چرا که ۱۲ میلیارد دلار هزینه کرده‌ و شهرک‌سازی کرده‌اند. صهیونیست‌ها برای ادامه تضعیف ارتش سوریه دست به اقداماتی می‌زنند و مانع بازسازی سوریه می‌شوند.

سرلشکر صفوی در خصوص سعودی‌ها نیز گفت: سعودی‌ها با یک راهبرد بسیار غلط و شکست استراتژیک در یمن نتوانستند به اهداف خود دست یابند و در این جنگ خانمان سوز که مورد محکومیت همه دنیا قرار گرفته است، سعودی‌ها به دنبال نجات خود هستند. سعودی‌ها به دنبال بیرون کشیدن آبرومندانه خود از جنگ و راهکار سیاسی هستند. جاه طلبی‌های حکام جدید نیز آن‌ها را به سمت ناپایداری استراتژیک سوق می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: کلید وحدت مسلمین فلسطین است و اقدام نابخردانه ترامپ که خلاف معاهدات بین المللی بود و خشم ۵ میلیون فلسطینی را به دنبال داشت، موجب وحدت مسلمانان شد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پایان گفت: قدرت جهانی و منطقه‌ای آمریکا و رژیم صهیونیستی رو به افول است.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار