توسعه تحقیقات کشاورزی دانش‌بنیان در استان اردبیل
کد خبر: 878026
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003gPi
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل از توسعه تحقیقات کشاورزی دانش‌بنیان در استان اردبیل در راستای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی خبر داد.

حسین کربلایی خیاوی گفت: دانش مهمترین نهاده کشاورزی است و بایستی همانند سایر نهاده‌های تولید در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

وی توانمندسازی کشاورزان را از مهمترین مقوله‌های افزایش بهره‌وری در این حوزه دانست و افزود: برای توانمندسازی کشاورزان در حوزه آموزش و ترویج لازم است با جدیت کار شود بنابراین ضرورت دارد در کنار توجه به کشاورزی به کشاورزان نیز توجه ویژه‌ای داشت.

دبیر شورای تحقیقات استان اردبیل بیان کرد: برای دانش‌بنیان کردن کشاورزی آموزش‌های بخش کشاورزی در سه زمینه آموزش‌های عالی، علمی کاربردی و متوسطه با هدف تربیت فعالان و کشاورزان آینده ارائه می‌شود و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان وظیفه حاکمیتی متولی این امر است.

کربلایی خیاوی با اشاره به وظیفه وزارت جهاد کشاورزی در بخش آموزش عالی افزود: ماده 21 قانون افزایش بهره‌وری ملاک عمل است و در طول سه 3 سال گذشته اقدامات خوبی در این زمینه برای نیازسنجی پذیرش دانشجو در بخش کشاورزی صورت گرفته است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل تصریح کرد: در بخش آموزش‌های رسمی تأکید اصلی به تربیت کشاورزان آینده است که در سه بخش آموزش بهره‌برداران، کارکنان و زنان روستایی مد نظر است.

وی با اشاره به نقش زنان روستایی در کشاورزی خانوادگی اظهار کرد: کشاورزی خانوادگی با تولید 70 درصد محصولات کشاورزی به دلیل نقش کلیدی زنان روستایی و عشایری در کشاورزی خانوادگی که نیمی از تولیدکنندگان جامعه هستند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نباید به خاطر کشاورزی صنعتی از اهمیت کشاورزی خانوادگی غافل شد.

کربلایی خیاوی با تاکید بر کشاورزی دانش‌بنیان و بروندادهای طرح‌های تحقیقاتی افزود: در ارائه طرح‌های تحقیقاتی برون دادهای مؤثر و ارتقاء معیشت کشاورزان جزو اولویت‌ها و ضروریات است و ارتباط مؤثر با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی و افزایش ضریب نفوذ دانش در بین تولیدکنندگان و برقراری ارتباط بین محققان و کشاورزان مورد تائید است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار