قهرماني جهان دور از دسترس نيست
کد خبر: 853393
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003a0P
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۰
گفت‌وگو با بهترين بازيكن و آقاي گل جام‌جهاني فوتبال ساحلي 2017
فوتبال ساحلي ايران در سال‌هاي گذشته پيشرفتي چشمگير را تجربه كرده است تا جايي كه حالا در بين بهترين تيم‌هاي جهان جاي گرفته و...
نويسنده: شیوا نوروزی
 
 
فوتبال ساحلي ايران در سال‌هاي گذشته پيشرفتي چشمگير را تجربه كرده است تا جايي كه حالا در بين بهترين تيم‌هاي جهان جاي گرفته و يكي از قدرت‌هاي ساحلي دنيا به شمار مي‌رود. ساحلي بازان كشورمان در شرايطي در جام جهاني باهاما درخشيدند كه ساير نمايندگان آسيا حتي موفق به صعود از گروهشان نيز نشدند. كسب عنوان سوم جهان در اين رقابت‌ها يك بار ديگر نشان داد كه فوتبال ساحلي ايران در حضور قدرت‌هايي چون برزيل و ايتاليا حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد و اگر استرس و كم دقتي‌هاي بازي با تاهيتي نبود حضور در فينال جام جهاني را نيز تجربه مي‌كرد. در ادامه محمد احمدزاده بهترين بازيكن جام 2017 از موفقيت‌هاي خود و تيم ملي مي‌گويد.
      
شرايط تيم ملي فوتبال ساحلي ايران در جام جهاني 2017 چگونه بود و چطور به مقام سوم رسيد؟
 
 
ايستادن روي سكوي سوم جهان موفقيت بزرگي براي فوتبال ساحلي ايران است و اين عنوان مهم را بايد به اهالي اين رشته، ملي پوشان و كادرفني تبريك گفت. خوشحاليم از اينكه تلاش‌هايمان به ثمر نشست و توانستيم با مقامي درخور ورزش ايران به كشورمان بازگرديم. قطعاً شرايط تيم ملي خوب بوده كه توانستيم به اين موفقيت دست پيدا كنيم. قبل از اين مسابقات، انتخابي جام جهاني و قهرماني آسيا را تجربه كرديم كه خوشبختانه با اقتدار قهرمان قاره شديم و نشان داديم آسيا براي فوتبال ساحلي ايران كوچك شده است. به عنوان تيم اول به جام جهاني باهاما اعزام شديم و با تيم‌هاي مكزيك، ايتاليا و نيجريه همگروه شديم. همه تيم‌هاي حاضر در اين رقابت‌ها آماده بودند و بازي‌هاي باكيفيتي را ارائه كردند. مسلماً همه تيم‌هايي كه به جام‌جهاني راه پيدا مي‌كنند تيم‌هاي قدرتمند و برترين‌هاي قاره‌ها هستند. لطف خدا شامل حالمان شد و با تلاش كادرفني و بازيكنان و با آناليزهاي دقيقي كه از حريفان داشتيم موفق به صعود از گروه‌مان شديم.
 
 
در يك چهارم نهايي سوئيس رقيب كشورمان بود، تيمي كه نايب قهرمان اروپاست و يكي از تيم‌هاي قوي به حساب مي‌آيد. برتري مقابل سوئيس ما را به مرحله نيمه نهايي جام جهاني رساند. تاهيتي حريف ما در اين مرحله بود؛ نايب قهرمان دوره گذشته جام جهاني. هرچه در توان داشتيم در زمين مسابقه به نمايش گذاشتيم ولي نشد. نتيجه را در ضربات پنالتي واگذار كرديم به رغم اينكه شايسته صعود به فينال بوديم، اما نتوانستيم به اين هدف برسيم. بعد از شكست مقابل تاهيتي، ريكاوري خوبي انجام داديم و با قدرت به مصاف ايتاليا رفتيم. به همين دليل اين تيم را در ديدار رده‌بندي شكست داديم و عنوان سوم را از آن خود كرديم.
 
 
تاهيتي گربه سياه ايران در جام جهاني است؟
 
 
با اين تيم بارها بازي كرديم و قبل از جام جهاني در رقابت‌هاي بين قاره‌اي 8 بر 6 تاهيتي را شكست داديم و به فينال رسيديم. با اين حال هر بازي شرايط خاص خودش را دارد. روز فوتبال ساحلي ما نبود و كار برايمان سخت شد. اولين بار بود كه به جمع چهار تيم برتر جام جهاني صعود مي‌كرديم و همين مسئله حساسيت زا بود. استرس صعود به فينال بازيكنان را تحت تأثير قرار داد. درست است كه به فينال نرسيديم و در مصاف با تاهيتي شكست خورديم ولي چيزي از ارزش‌هاي تيم ملي ايران كم نشد. بيش از چهار سال است كه در ضربات پنالتي هيچ بازي‌اي را نباختيم و تجربه شكست تيم‌هايي چون تاهيتي، روسيه و برزيل را در پنالتي داريم ولي ديدار نيمه نهايي شرايط خاص خودش را داشت و از آنجا كه براي اولين بار به جمع چهار تيم اول دنيا صعود كرده بوديم استرس داشتيم. فشار زيادي روي تيم بود. همه بازيكنان ازجان و دل زحمت كشيدند ولي در فوتبال هر اتفاقي ممكن است رخ دهد. هميشه نمي‌توان پيروز ميدان شد و باخت نيز جزئي از اين رشته است. به تاهيتي باختيم ولي اين شكست قطعاً در دوره بعدي جام جهاني تجربه‌اي ارزشمند خواهد بود. با پتانسيلي كه فوتبال ساحلي ايران دارد قهرماني جام جهاني دور از دسترس نيست.
 
 
 
قهرماني جهان دور از دسترس نيست 
 
 
 
براي تبديل شدن به بهترين بازيكن جهان چه رنج‌هايي را تحمل كرديد تا در جام جهاني به آرزوي خود برسيد؟
 
 
خدا را شاكرم كه به اين آرزو رسيدم. فقط تلاش من نبود، همه بچه‌ها و مربيان نيز من را در رسيدن به اين عنوان ياري كردند. آقاي گلي و توپ طلاي جام جهاني افتخارات بزرگي هستند كه نه براي خودم بلكه براي كشورم به دست آوردم. اين عناوين به همه ملي‌پوشان تعلق دارد.
 
 
آينده فوتبال ساحلي ايران را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
 
 
فوتبال ساحلي ايران چند سالي است كه پتانسيل واقعي خود را نشان داده و قدرت اين رشته در عرصه‌هاي بين‌المللي به معرض ظهور درآمده است. تيم ملي ما از برزيلي كه قدرت اول دنياست هيچ چيز كم ندارد. روند رو به رشد خود را حفظ كرديم و در همه مسابقاتي كه شركت مي‌كنيم جزو مدعيان محسوب مي‌شويم. روزهاي خوبي در انتظار فوتبال ساحلي ايران است البته بستگي به نگاه مسئولان به اين رشته دارد. انتظار داريم مسئولان نگاه بهتر و ويژه‌اي به فوتبال ساحلي داشته باشند. نمي‌گويم شرايط خيلي بد يا خيلي خوب است. به هر حال هر تيم و هر رشته‌اي مشكلات خاص خود را دارد. تداوم موفقيت‌هاي فوتبال ساحلي نيازمند توجه و رسيدگي مسئولان است تا ثابت كنيم مي‌توانيم قهرمان جهان شويم.
 
 
توجه مسئولان به اين رشته تاكنون كافي بوده است؟
 
 
در اين مسئله فقط فدراسيون فوتبال دخيل نيست و نبايد تنها فدراسيون را مخاطب قرار داد. فدراسيون فوتبال هم مشكلات زيادي دارد و تيم‌هاي ملي زيادي در رشته‌هاي فوتبال، فوتسال وفوتبال ساحلي از رده‌هاي پايه تا بزرگسلان را پوشش مي‌دهد. قطعاً تنها نمي‌توان از فدراسيون به خاطر عدم رسيدگي مطلوب گلايه كرد. فدراسيون تلاشش را كرده و مهدي تاج به عنوان رئيس فدراسيون به نوبه خود رسيدگي كرده است. با اين حال بازهم به نگاه ويژه وزارت ورزش و جوانان و دولت نياز داريم تا به اهدافمان برسيم. مقام سومي جام جهاني و كسب عناوين بهترين بازيكن و دروازه‌بان عناوين كمي نيستند. فكر نمي‌كنم در هيچ رشته‌اي در ورزش ايران يك بازيكن در جام جهاني به چنين افتخاراتي دست پيدا كرده باشد. ‌اي كاش مسئولان قدر فوتبال ساحلي ايران را بدانند تا ما هم بتوانيم به افتخارآفريني‌هايمان ادامه دهيم و پرچم كشورمان را در ميادين ورزشي به اهتزاز دربياوريم. آقاي تاج وعده پاداشي درخور توجه را به ما داده‌اند.
 
 
چرا به رشته‌هاي مدال آور و موفق به اندازه فوتبال توجه نمي‌شود؟
 
 
البته نمي‌توان فوتبال را با رشته‌هاي ديگر مقايسه كرد. فوتبال شرايط متفاوتي دارد، اما با اين وجود انتظار داريم مسئولان رسيدگي بيشتري به فوتبال ساحلي و همه رشته‌هاي موفق كنند. متأسفانه به رشته‌هاي مدال آور موفق توجه كمي مي‌شود. براي بچه‌هاي فوتبال ساحلي مهم‌ترين موضوع شاد كردن دل مردم از طريق موفقيت در عرصه‌هاي بين‌المللي است. ما دينمان را به كشورمان ادا مي‌كنيم و اگر مسئولان به حال و روز فوتبال ساحلي رسيدگي نكنند اين وظيفه به گردنشان مي‌ماند.
 
 
«علي كريمي» فوتبال ساحلي لقب گرفته‌ايد؟
 
 
در يكي از مصاحبه‌ها از من در مورد علاقه به فوتباليست‌هاي ايراني پرسيدند كه من هم نام علي كريمي را بردم. در حقيقت همه جوره علي كريمي را دوست دارم، چه از نظر اخلاقي و شخصيتي و چه از نظر فوتبالي. كريمي يكي از اسطوره‌هاي فوتبال ايران محسوب مي‌شود. سعي مي‌كنم علي كريمي فوتبال ساحلي ايران باشم.
 
 
از پيشنهادهاي خارجي‌تان بگوييد. قصد نداريد دوباره لژيونر شويد؟
 
 
سطح فوتبال ساحلي ايران به گونه‌اي است كه بيشتر بچه‌هاي ملي پوش پيشنهاد خارجي دارند. پيش از اين در ليگ بلاروس، امارات و كويت بازي كرده‌ام. در حال حاضر نيز از تيم‌هاي لكوموتيو روسيه، اسپورتينگ پرتغال و يك تيم اوكرايني پيشنهادهاي خوبي دارم. به غير از من بازيكناني چون مسيگر، بلوك باشي، عبداللهي و پيمان حسيني از چند تيم خارجي پيشنهاد همكاري دريافت كرده‌اند. هنوز تصميم نگرفته‌ام كه در ايران بازي كنم يا لژيونر شوم.
 
 
 
با اين حساب پيشنهادهاي خوبي به بچه‌هاي ايران شده است و بايد منتظر لژيونر شدن چند بازيكن از فوتبال ساحلي كشورمان باشيم.
 
 
چند سالي است شرايط ليگ برتر ايران بهتر از گذشته شده است. تيم پارس جنوبي در سال‌هاي اخير رسيدگي خوبي به اين رشته كرده است، هم به ليگ و هم به تيم ملي كمك مي‌كند. درواقع پارس جنوبي به ليگ فوتبال ساحلي كشورمان رونق داده و هفت بازيكن تيم ملي را جذب كرده است. از باشگاه‌هاي بزرگ مثل استقلال و پرسپوليس مي‌خواهيم در فوتبال ساحلي تيم داري كنند. انتظار داريم با حضور تيم‌هاي اسم و رسم دار سطح ليگ از نظر مالي ارتقا پيدا ‌كند. هرچه ليگمان قوي‌تر باشد تيم ملي نيز قوي‌تر مي‌شود.
 
 
 
 قهرماني جهان دور از دسترس نيست
 
 
 
سطح ليگ فوتبال ساحلي ايران را با كدام يك ازكشورهاي صاحبنام اين رشته مي‌توان مقايسه كرد؟
 
 
بايد اذعان كنم كه بهترين ليگ فوتبال ساحلي در ايران برگزار مي‌شود، چراكه برگزاري يك فصل ليگ ايران نزديك به شش ماه طول مي‌كشد و مثل فوتبال، بازي‌ها به صورت رفت و برگشت انجام مي‌شود، اما از نظر كيفيت مسابقات روسيه بالاترين سطح را دارد. بازيكنان بزرگي در ليگ اين كشور حضور دارند ولي در روسيه بازي‌ها به صورت مقطعي و در بازه زماني يك ماهه انجام مي‌شود.
 
 
روند پيشرفت فوتبال ساحلي ايران در سال‌هاي اخير را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
 
 
از روزي كه فوتبال ساحلي ايران استارت خورد در اين رشته حضور داشته‌ام و جزو بازيكنان نسل اول اين رشته هستم و هنوز به تيم ملي خدمت مي‌كنم. 11 سال است كه پيراهن تيم ملي را به تن كرده‌ام و اين افتخار بزرگي براي من است. شرايط فوتبال ساحلي نسبت به گذشته خيلي بهتر شده است. علاوه بر فدراسيون فوتبال با مديريت خوب خانم شهرياري رئيس دپارتمان، فوتبال ساحلي رو به جلو حركت كرده است. خوشبختانه در سال‌هاي گذشته هيچ وقت درجا نزده‌ايم و اميدوارم اين روند همچنان ادامه داشته باشد.
 
 
تيم ملي در آينده در چه مسابقاتي حضور خواهد داشت و چه اهداف بزرگي در سر داريد؟
 
 
نزديك‌ترين رويداد پيش رو جام بين قاره‌اي است كه آبان ماه در امارات برگزار خواهد شد و فعلاً تيم ملي دو سه ماهي استراحت دارد. البته بازي‌هاي ليگ به زودي شروع مي‌شود. تا جايي كه توان داشته باشم در خدمت تيم ملي خواهم بود و هر روزي هم كه توان نداشته باشم خداحافظي كرده و از كنار زمين به تيم كمك مي‌كنم. از همه كساني كه براي موفقيت فوتبال ساحلي زحمت كشيده‌اند، از پيشكسوتاني چون كريم مقدم، فرشاد فلاحت زاده، بهزاد داداش زاده، صادقپور و... تشكر مي‌كنم، به ويژه آقاي ميرشمسي سرمربي فعلي كه تيم را متحول كردند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار