سخنگوی وزارت امور خارجه: ساخت پروژه کورش، کار بزرگی است که جهانی خواهد بود
کد خبر: 853384
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003a0G
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۱
در مراسم رونمایی از چاپ دوم فیلمنامه «کوروش کبیر»؛
«مسعود جعفری جوزانی» نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده پروژه سينمايى «كوروش بزرگ» گفت: امروز اتفاق‌های بزرگی افتاده است، نه تنها یک فیلم را می‌سازیم بلکه شهرک سینمایی «كوروش بزرگ» را بنا خواهیم گذاشت که مال همه مردم ایران می‌شود و کسی نمی‌تواند دست روی آن بگذارد.

مراسم رونمایی از چاپ دوم فیلمنامه «کوروش کبیر» به نویسندگی «مسعود جعفری جوزانی» و با پژوهشگری «فتح‌اله جعفری جوزانی» و دکتر «عبدالکریم یونسی» و همچنین مراسم رونمایی از كارهاى انجام شده فاز صفر پروژه سينمايى «كوروش بزرگ» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی «مسعود جعفری جوزانی» با اجرای «داریوش ارجمند» بازیگر سرشناس سینمای ایران و با حضور تعدادی از هنرمندان سرشناس سینما، تئاتر و تلویزیون کشور و تعدادی از شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و هنری از جمله؛ «علی نصیریان»، «هارون یشایایی» تهیه‌کننده پیشکسوت سینمای ایران، «جمشید هاشم‌پور»، «پوران درخشنده»، «همایون ارشادی»، «علیرضا رئیسیان»، «سعید پورصمیمی»، «امین تارخ»، «سحر جعفری جوزانی»، «محمدعلی زم»، دکتر «عبدالکریم یونسی»، «فريبا متخصص»، «مهتاب کرامتی»، «کورش تهامی»، «اشکان خطیبی»، «امیریل ارجمند»، «امین زندگانی»، «آنا نعمتی»، «مهدی احمدی»، «جمال ساداتیان»، دکتر «محمد سریر»، «لاله اسکندری»، «ملیکا عبدالرزاقی»، «سمیه نجومی»، «هنگامه حمیدزاده» و ... و با یاد و بزرگداشت زنده‌یاد «علی معلم» منتقد و نویسنده سرشناس سینمای ایران؛ در ساعت 19 دیروز دوشنبه اول خرداد ماه جاری در موزه سینما در تهران برگزار‌ شد.

 

کورش بزرگ در تاریک یگانه و دردانه است

در ابتدای این مراسم، «داریوش ارجمند» بازیگر سرشناس سینما، تئاتر و تلویزیون ایران گفت: تاریخ قدیم ایران بحث بسیار بسیار مهمی است و اهمیتش از تاریخ جدید کمتر نیست و به همین دلیل ما به گذشته‌مان نیاز داریم. به نظرم تاریخ باستان ما که بخشی از شناسنامه این ملت و بخشی از هویت ماست و به آن افتخار می‌کنیم مغفول مانده است. من معتقدم که تاریخ گذشته ما تاریخ بسیار بسیار باشکوهی است به دلیل اینکه ما در طول تاریخمان که بیش از 5 هزار سال است هرگز بت نپرستیدیم. تمام تاریخ ما سرشار از یکتاپرستی و یزدان‌شناسی است. در میان پادشاهان همواره کسانی بودند خونخوار، خونریز، کشورگشا، مظلوم‌کش و سرقت‌گر؛ اما در برهه‌ای از تاریخ و مردی در تاریخ داریم که هیچ کدام از اینها نیست، کورش بزرگ در تاریک یگانه و دردانه است.

 

کورش در 2500 سال پیش این اجازه را نمی‌داد قتل عام صورت بگیرد

وی افزود: این حرف ما ایرانیان نیست که بخواهیم به آن بنازیم؛ این حرفی است که تاریخ جهان می‌زند، همه مذاهب، همه سیاستها، همه حکومتها. کورش در 2500 سال پیش این اجازه را نمی‌داد بر سرزمین‌هایی که فتح می‌کرد قتل عام صورت بگیرد و یا مردم آزاری بشود. ما خوشحالیم که آقای «مسعود جعفری جوزانی» این همت را کرده است که بیاید بخشی از تاریخ و این دردانه تاریخ ما را به تصویر بکشد. خیلی خوب می‌دانم که ساخت کورش برای سازنده‌اش چه حسی خواهد داشت و از کسانی که حاضر شده‌اند در این راه سرمایه‌گذاری بکنند تشکر می‌کنم.    

 

«مسعود جعفری جوزانی» مرد میدان و تلاش‌گری است

در ادامه این مراسم، «علی نصیریان» بازیگر سرشنا سینمای ایران گفت: ما خیلی خوشحالیم که این اثر ساخته شود؛ چون کورش شناسنامه و هویت تاریخی ماست. ساخت چنین پروژه‌ای خطیر است و «مسعود جعفری جوزانی» مرد این میدان است و مرد بزرگی است، در نخستین کارهای ایشان «جاده‌های سرد» و «شیر سنگی» به عنوان بازیگر حضور داشتم؛ وی مرد میدان و تلاش‌گری است و این فیلم، یک اثر بین‌المللی است و بایستی در سطح جهان پخش بشود. برای سازندگان و همچنین تمام عوامل این فیلم آرزوی موفقیت دارم.    

 

در مقطعی صحبت از «آل پاچینو» بود ولی در حال حاضر از بازیگران خارجی منصرف شدیم

«فتح‌الله جعفری جوزانی» مدیرعامل شرکت سینمایی «جوزان فیلم» گفت: در سالهای گذشته و در مقطعی که حس می‌کردیم شاید همه راههایی که برای تأمین بودجه این پروژه به بن بست رسیده بودیم فکری به ذهنمان رسید گفتیم اگر ما به هر شکلی «کوروش بزرگ» را در ایران بسازیم با وجود اینکه از اساتید و بازیگران تراز اول ایرانی بهره بگیریم امکان جذب سرمایه در خارج از مرزهای ایران برایمان مقدور نخواهد بود؛ اما اگر نه نقش اصلی فیلم را، بلکه بعضی از نقشهای فرعی‌تر را به بازیگرانی که در همه جای دنیا شناخته شده‌اند، مثلاً در یک مقطعی صحبت از «آل پاچینو» شد که اگر یکی از نقش‌ها را ایشان بازی بکنند به دلیل اینکه نه فقط در هالیوود بلکه در سراسر جهان وی را می‌شناسند امکان جذب سرمایه خارجی بیشتر است به این دلیل، دنبال راهی برای جذب سرمایه بودیم و به همین دلیل این پیشنهاد را داده بودیم.

 

همه ایرانیان می‌توانند حامی پروژه «کورش بزرگ» باشند

وی همچنین گفت: که خوشبختانه بعدها با صحبتها و بحثهایی که شد و عزیزانی که اولین کسانی بودند که قدم پیش گذاشتند و دست ما را گرفتند و قرار است بیشتر از این هم بگیرند و این پروژه چرخ‌هایش به گردش بیافتد، از استفاده کردن از بازیگران خارجی منصرف شدیم. چون پیشنهاد کنونی بسیار عالی است و یقین دارم تا این لحظه هم کسانی که شنیده‌اند همه ایرانیان می‌توانند حامی این پروژه باشند و در واقع هیچ هزینه‌ای هم برایشان نخواهد داشت؛ فکر کنم دیگر لازم نباشد که دست به سوی خارج از مرزها دراز بکنیم.  

 

کورش یکی از بارزترین فرزندان انسانیت است

پژوهشگر فیلمنامه «کوروش کبیر» در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: انسانیت ریشه چند هزار ساله در این مملکت دارد که یکی از بارزترین فرزندان این انسانیت کورش بوده است و افتخار می‌کنم که توانستیم تا اینجا هر چند ناچیز، قدمی برداریم.                     

 

خوشحالم که پروژه «کورش بزرگ»  توسط آقای جوزانی ساخته می‌شود

در ادامه یاد و بزرگداشت زنده‌یاد «علی معلم» فیلم کوتاهی در مورد این منتقد و نویسنده سرشناس سینمای ایران پخش شد و پس از آن «آذر معماریان» همسر ایشان در سخنان کوتاهی گفت: جسارت، صداقت در گفتار و رفتار «علی معلم» در این سه دهه بر هیچ کسی در سینمای ایران پوشیده نیست، خیلی خوشحالم که پروژه «کورش بزرگ» قرار است توسط آقای «مسعود جعفری جوزانی» ساخته ‌شود و روح «علی معلم» عزیز هم از شنیدن این خبر آسوده و خوشحال خواهد بود. از همه کسانی که تا این لحظه به این پروژه کمک کردند تشکر می‌کنم.    

 

ساخت پروژه کورش، کار بزرگی است که جهانی خواهد بود

در بخش دیگری از این برنامه، «بهرام قاسمی» سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ایران گفت: سینما و هنر در حوزه کاری ماست و ما هنوز غافلیم و یک مقدار عقب هستیم و امیدوارم که بتوانیم در این شروع جدید دولت، خدمت بیشتری را نسبت به عزیزان داشته باشیم و فکر می‌کنم ساخت پروژه کورش، کار بزرگی است که جهانی خواهد بود و ما هم به سهم خودمان تلاش خواهیم کرد که کمک قابلی را بتوانیم انجام بدهیم که این پروژه انجام بشود؛ بخصوص در دورانی که جامعه جهانی در حال گذار است و شرایط منطقه، ایران‌هراسی و نفرت‌آفرینی نسبت به ایرانی و ایرانیان تا حدی در مناطق پیرامونی ما بسیار است. برای تک تک شما عزیزان آرزوی موفقیت می‌کنم و برای همه سینماگران درود می‌فرستم که برای پایداری ایران تلاش می‌کنند و زحمت می‌کشند.         

 

«مسعود جعفری جوزانی» هم سینما را عمیقاً می‌شناسد و هم ذائقه جهانیان را می‌شناسد

در ادامه این مراسم، دکتر «اکبر عالمی» استاد دانشگاه، پژوهشگر، مترجم و منتقد سینما گفت: کورش بزرگ برای تمام بشر شادی آرزو می‌کرد، نه غم و نه غصه. سال 1361 «مسعود جعفری جوزانی» بعد از تکمیل تحصیلات بسیار ارزشمند خودش در آمریکا در رشته سینما به ایران بازگشت. شاید همه شما تعجب کنید او که دانش‌آموخته رشته سینما در آمریکاست چطور به سراغ مولانا رفت؛ فیلم «تصویر شکسته» و فیلم «گریز» را ساخت و بعد به سینمای ایران آمد.

وی افزود: «مسعود جعفری جوزانی» هم سینما را عمیقاً می‌شناسد و هم ذائقه جهانیان را می‌شناسد و هم روانشناسی تأثیر در هنرهای نمایشی را می‌شناسد و هم می‌داند که تکه پاره‌های برجای مانده در تاریخ را در کنار همدیگر قرار بدهد و آن را دراماتیزه بکند؛ یعنی آن را از جنس نمایش و جذابیتهای نمایشی تغییر بدهد. ارزش دیالوگ و صدا را بی‌نهایت می‌داند، حجم، خط، فضا و لباس را بسیار بسیار خوب می‌داند.  

 

«مسعود جعفری جوزانی» فیلمی را می‌سازد که ما در جهان احساس سرافرازی کنیم

دکتر عالمی در پایان سخنانش تأکید کرد: من واقعاً در روانشناسی تأثیر «مسعود جعفری جوزانی» به شما قول می‌دهم که فیلمی را می‌سازد که ما در جهان احساس سرافرازی کنیم.  

 

ما ملت بزرگی هستیم که بیش از 2500 سال پیش، حرف قرن بیست و یکمی زدیم

در بخش دیگری از این برنامه، «مسعود جعفری جوزانی» نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده پروژه سينمايى «كورش بزرگ» گفت: هر ذهنیتی و هر چیزی نطفه ببندد و جابگیرد؛ در ذهن بشر قابل پیاده شدن است، ما اینقدر ملت بزرگی هستیم فکر می‌کنم که بعضی وقتها ما رؤیاهایمان را کوچک کردیم و یادمان رفته است که یک ملت بزرگی هستیم که بیش از 2500 سال پیش، حرف قرن بیست و یکمی زدیم، یعنی آمدیم براساس کرامت، احترام به انسان و احترام به حقوق بشر، احترام به ادیان، احترام به زبانها، کیش، فرهنگ و ... یک حکومت تشکیل دادیم که دیگران آن را آرزو می‌کردند و می‌دویدند و زیر پرچم ما می‌آمدند.

 

در بابل جنگی صورت نگرفت

وی همچنین گفت: در بابل جنگی صورت نگرفت و دروازه‌ها را باز کردند و از ما خواستند و گفتند لطفاً به اینجا بیایید. وقتی ما قلبهای اینجوری داشتیم و یک نفر در ایران وجود دارد که فکر می‌کند و می‌اندیشد ، یک تفکری را

ایجاد می‌کند که حرف قرن بیست و یکمی است ولی هنوز نتوانسته است که پیاده بشود.          

 

شهرک سینمایی «کورش بزرگ» مال مردم است و مال شخص نیست

جعفری جوزانی نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده پروژه سينمايى «كوروش بزرگ» در پایان سخنانس تأکید کرد: امروز اتفاق‌های بزرگی افتاده است، نه تنها یک فیلم را می‌سازیم بلکه شهری را بنا خواهیم گذاشت و قول می‌دهم که این اتفاق در ایران می‌افتد و کارهای باستانی ما را در آنجا خواهند ساخت و این مال همه مردم ایران می‌شود و کسی نمی‌تواند دست روی آن بگذارد.

 

«کورش کارت» با منشور کورش

وی همچنین گفت: ذهن‌های خوب از جمله؛ آقای دکتر صدیقیان و دوستان دیگر جمع شدند و از آن طرف جلسات متعدد با بانک ملت گذاشته شد و «کورش کارت» بیرون دادند و می‌گفتند در این مملکت این غیر ممکن است و منشور کورش روی کارت گذاشتند و امروز رونمایی خواهد شد و این اتفاق افتاد و هر کسی می‌تواند از این کارت استفاده بکند و از تراکنش آن می‌توان در ساخت شهرک سینمایی «کورش بزرگ» استفاده شود و این مال مردم است و مال شخص نیست، که فردا در مورد آن حرف در بیاورند.        

 

امیدوارم آقای جوزانی  ایده‌هایشان را در این پروژه پیاده بکنند و اثر ماندگار دیگری بسازند     

در ادامه این مراسم، دکتر «اردشیر خورشیدیان» رئیس انجمن موبدان ایران گفت: همه جهانیان از هر دین، مذهب، فرهنگ و زبانی که باشند آثار هنرمندان را می‌توانند درک کنند و کار شما هنرمندان بسیار بزرگ و ارزشمند است مخصوصاً کار آقای «مسعود جعفری جوزانی» که چند فیلم از ساخته‌های ایشان را دیده‌ام و در اینجا از ایشان تشکر می‌کنم. امیدوارم که همگی کمک کنیم آقای جوزانی بتوانند ایده‌هایشان را بر روی این پروژه پیاده بکنند و اثر ماندگار دیگری بسازند.       

 

کورش در همه جا ارزشمند بود

وی افزود: سه اندیشه در جهان بیشتر نداریم؛ بنیادگرایی، انسان محوری (عقل محوری) و دیگری انسانیت محوری، که فرامدرنیست است و تازه پست مدرنیستها به دنبال آن هستند و این حداقل 4000 یا 4500 سال در ایران بن پایه دارد و به اصطلاح بن مایه آن از ایران گرفته شده است. و به خاطر این است که کورش در همه جا ارزشمند بود به خاطر این تفکر و اندیشه است که فرهنگش را ساخته و پیاده کرده است و باعث شده است که یونانیان آن را مظهر عدالت، یهودی‌ها آن را نجات‌بخش و ایرانیان آن را پدر بنامند.   

 

نخستین دروازه ملل را ما ایرانی‌ها داشتیم

رئیس انجمن موبدان ایران در ادامه خاطرنشان ساخت: در تاریخ کورش و کورشهای بسیاری در تاریخ داشتیم، منتهی کورش بسیار شاخص است و در حقیقت تاریخی است چرا که در تورات اسم و شرح زندگی‌اش آمده است، یونانی‌ها در مورد وی کتیبه‌های بسیار نوشته‌اند بخصوص در مورد جانشینش داریوش که توانست آن تفکر را پیاده و عملی بکند، نخستین دروازه ملل را ما ایرانی‌ها داشتیم و این خیلی جالب است. 28 ملت به صورت ساتراپی (ایالتی) اداره می‌شد ما هرگز امپراتوری نبودیم و این کلمه را هرگز بر زبان نیاورید.

 

«آرت بوک» نقشه راهی دقیق و با جزییات کامل

در این مراسم تصاویری از «آرت بوک» و وب سایت پروژه سینمایی «کوروش کبیر» به نمایش درآمد، از آنجا که در پروژه‌های بزرگ سینمایی تمام عوامل تولید نیاز دارند که فعالیت‌هایشان را با شاخصی دقیق و کامل بسنجند تا از مسیر محتوای بصری مورد نظر کارگردان خارج نشوند؛ نیاز است تا نقشه راهی دقیق و با جزییات کامل در مورد همه بخش‌های کار تهیه و تدوین شود. «آرت بوک» همین نقشه راه دقیق و کامل است که بر مبانی فیلمنامه، تحقیقات، مستندات و نقطه نظرات شخص کارگردان تهیه شده و از نظر هنری نیز همه محتوای زیبایی شناسانه کار را شامل می‌شود. لباس‌های رزم و بزم، ابزار و ادوات رزمی و شخص؛ آرایش روی و موی شخصیت‌ها،  طراحی محیط هر صحنه به همراه معماری و پوشش گیاهی نما بندی‌های متناسب به نظر کارگردان و صدها مورد دیگر که در این کتاب به تصویر کشیده شده است که موجب کاهش هزینه‌های اضافی و زمان تولید می‌شود.

 

«آرت بوک» کار سکرت بوک یا کتاب مخفی

از آنجا که به «آرت بوک» کار سکرت بوک یا کتاب مخفی نیز گفته می‌شود کلیه اطلاعات این کتاب تا پایان پروژه نزد عوامل مربوط به این پروژه باقی می‌ماند. اما مانند همه فیلم‌های مهم تاریخی پس از اکران این کتابها نیز برای علاقه‌مندان به انتشار در مي‌آيد. این تصاویر، بازسازی دقیق اشیاء باستانی ایران است که به روش سه بعدی ساخته شده و حاصل تحقیقات دقیقی است. همه این اشیا بعنوان آکسسوار صحنه یا لوازم و ملحقات شخصیتهای داستان در صحنه فیلمبرداری استفاده می‌شوند.

 

تیم طراحی آرت بوک «کورش بزرگ» از طراحان بزرگ برجسته کشور هستند

طراحی «آرت بوک» پروژه «کورش بزرگ» همگی از طراحان بزرگ برجسته کشور هستند که در پروژه‌های بین‌المللی سابقه کار فراوان دارند و همچنین از به‌روزترین تکنیکهای روز استفاده می‌کنند تا شاهکاری لایق نام کورش بزرگ بیافرینند. این تیم به همراهی ایشان به عنوان مدیر گروه به صورت مستقیم زیر نظر «مسعود جعفری جوزانى» کار می‌کنند و در جلسات مستمر تک‌تک موارد را باشخص کارگردان چک کرده و سپس به عنوان الگوی درس تصویری در آرت بوک قرار می‌دهند.

 

ایران یکی از مراکز بزرگ تمدنی جهان است

در ادامه این برنامه، پروفسور سید «حسن امین» پروژه بین‌المللی سینمایی «کورش بزرگ» صد البته آرمان و آروزی هر ایرانی بافرهنگ است، ما بسیار خوشحال هستیم که این اثر بوسیله کارگردانی شایسته و استاد فن «مسعود جعفری جوزانى» هدایت خواهد شد و از همه کسانی که توفیق خواهند داشت در این پروژه همیاری و مشارکت خواهد کرد تشکر می‌کنم. ایران یکی از مراکز بزرگ تمدنی جهان است؛ اجدا ما توانسته‌اند در برهه‌هایی از زمان مدنیت جهان را به پیش ببرند و مرزهای جدیدی را در علم، صنعت و هنر بگشایند. از میان تمام نوابغ، مفاخر و بزرگان ایران در طول تاریخ دراز آهنگ ایران زمین اگر بنا باشد تنها ما چند کس را به عنوان آباء فرهنگی و پدر معنوی خودمان انتخاب کنیم ناچاریم دو نفر را در صدر قرار بدهیم.

 

پیام کورش، جاودانی و همیشگی است  

وی همچنین گفت: یکی در ایران باستان کورش بزرگ و دیگری پس از اسلام، حکیم ابوالقاسم فردوسی خالق شاهنامه. پیام کورش، جاودانی و همیشگی است؛ چون پیام او پیام صلح، عدم خشونت، مذاکره، گفت‌وگو، تدبیر، شادی و امید است و بنابراین تک تک ما می‌توانیم دیپلماسی عمومی، پیام‌رسان و سفیر این صلح به جهانیان باشیم.

 

فیلم «کورش بزرگ» می‌تواند پیام تک تک ایرانیان به عنوان یک ملت صلح دوست باشد

این فیلم «کورش بزرگ» می‌تواند پیام تک تک ایرانیان به عنوان یک ملت صلح دوست، اهل مدارا، اهل تساهل و تسامح و اهل حق‌گذاری باشند. چرا که یپام فردوسی، سعدی، ابوالحسن خراقانی و حافظ جز این نیست. شک و تردید نداشته باشید که هر چه زمان به پیش برود کشفیاتی خواهیم داشت که تمدن و مدنیت ایران و فرهنگ ایران زمین را بهتر و بیشتر به جهانیان صادر خواهد کرد.

 

کورش اراده کرده است تا «کورش بزرگ» ساخته شود

در ادامه «کتایون ریاحی» بازیگر سرشناس سینما و تلویزون ایران گفت: به اینجا آمده‌ام که به همه شما فرزندان کورش درود بفرستم و این کار انجام خواهد شد. آنجه همراه ماست چه از لحاظ ژنتیک و چه از لحاظ منتیک همه آن چیزی است که همه ما وامدار کورش هستیم و من احساس می‌کنم روان کورش اراده کرده است تا این کار بشود؛ پس این کار ساخته خواهد شد. باید بدانیم که ما ایرانیان در هر جای دنیا که هستیم امروز یک وظیفه داریم که به شایستگی پدرمان را معرفی کنیم و این کار توسط کارگردان بزرگ آقای «مسعود جعفری جوزانی» صورت خواهد گرفت.    

 

سینمای ایران خدمت بزرگی به تاریخ معاصر ایران کرده است

در بخش دیگری از مراسم، «سیروس ابراهیم‌زاده» بازیگر سینما و تلویزیون ایران گفت: سینمای ایران خدمت بزرگی به تاریخ معاصر ایران کرده است؛ یعنی سرزمین اهورایی ما، مردم ما را و فرهنگ مارا به جهانیان شناسانده است. در حال حاضر، سینمای ایران در یک موقعیت بحرانی جهان، که کشور عزیز ما در بسیاری از مجامع بین‌المللی به غلط سیاه‌نمایی شده بود؛ درها را باز کرد.

 

فیلم «کورش بزرگ» مورد توجه همه قرار خواهد گرفت

وی افوزد: به نظر من بسیار مبارک است نسبت به قدمی که سینما برداشته است، فیلم «کورش بزرگ» ساخته می‌شود، این فیلم به هر نوعی که ساخته شود چون حرفی از جنس زمان دارد مورد توجه همه قرار خواهد گرفت؛ یعنی شهروند جهان بودن، یعنی به هزاران صدایی معتقد بودن، یعنی گذشت، یعنی مخالفت با خشونت و خونریزی.         

 

بریدن کیک پروژه سینمایی «کورش بزرگ»

در پایان مراسم رونمایی از چاپ دوم فیلمنامه «کوروش کبیر» به نویسندگی «مسعود جعفری جوزانی» و با پژوهشگری «فتح‌اله جعفری جوزانی» و دکتر «عبدالکریم یونسی»، تمامی حاضران در این برنامه با به همراه داشتن این کتاب، به یادگار عکس دسته جمعی انداختند و کیک پروژه سینمایی «کورش بزرگ» بریدند.    


نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار