سفر ده روزه به قونیه و دستاورد های پوچ اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی
کد خبر: 821540
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003Rie
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۳
دستاورد های پوچ اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی
قونیه نام یکی از ۸۱ استان ترکیه است که مرکز آن هم شهری است به همین نام.آرامگاه مولوی، اندیشمند و عارف و شاعر پارسی‌زبان ، در شهر قونیه است.
حمید یوسف زاده

قونیه پهناورترین استان ترکیه است و مکانی زیبا برای تفریح و خوش گذرانی گردشگران خارجی با وجود مشکلات عدیده‌ی مالی و همچنین نارضایتی هیئت های ورزشی، مدیرکل ورزش و جوانان استان اذربایجان غربی به همراه معاونین ، مسئول حراست و نماینده استانداری آذربایجان غربی هم به بهانه‌ی امضاء پروتکل های ورزشی برای حضور ورزشکاران و تیم های استان آذربایجان غربی و برگزاری تمرینات تیم ها در کشور ترکیه ، سفری ده روزه برای امضاء یک پروتکل ورزشی استان آذربایجان غربی را به کشور ترکیه ترک کرده اند.
این در حالی است که وزیر امور خارجه برای رایزنی و امضاء تفاهم نامه ها با کشور های مختلف چند روز سفرو مراحل را طی می کنند که به نمونه ای از آن در ماههای اخیر پرداخت میکنیم.
سفر موفقیت‌آمیز به غرب آفریقا با 70 مدیر تجاری به پایان رسید. از ظرفیت‌های عظیم برای همکاری اقتصادی و تعهد برای مقابله با افراط‌گرایی دلگرم شدم». این را محمدجواد ظریف، وزیرخارجه کشورمان، بعد از سفر شش روزه خود به چهار کشور آفریقایی در صفحه توییترش نوشت.
در حالی که وزیر امور خارجه کشورمان با 70مدیر تجاری این سفر را در شش روز به ثمر رسانده آن هم درچهار کشور آفریقا،تمام میکند و به کشور برمیگردند. مدیر کل ورزش و جوانان به همراه 7نفر از معاونین و کارشناسان اداره و نماینده استانداری آذربایجان غربی برای امضاء یک پروتکل ساده همکاری ده روز در کشور ترکیه در استانبول،قونیه و انتالیا اسکان خواهند داشت.
بنا بر این گزارش امضاء پروتکل در استان قونیه خواهد بود ولی بقیه استان های استانبول و انتالیا با هزینه های اداری برای تفریح و خوش گذرانی .
ایا امضاء این پروتکل در شرایط کنونی کشور ترکیه چه لزومی داشت در حالی که اکثر کشور ها به دلیل نا امن بودن کشور ترکیه تمامی سفیران و خانواده های آنها را از کشور ترکیه خارج کردند.
در حالی که وزارت امور خارجه کشورمان نسبت به ناامنی بودن کشور ترکیه اذعان می کندو هشدار از اجتناب برای سفرهای غیر ضروری اعلام میکند، اداره کل ورزش و جوانان استان ما برای حضور و تمرین تیم ها در کشور ترکیه پروتکل ورزشی امضاء میکند.
این داستان منو به یاد سفرهای شاهان دوره قاجار به اروپا انداخت که نگارش ان هم خالی از لطف نیست.
بررسی سفرهای مظفرالدین‌شاه به اروپا
قدرت‌های غربی در زمان حاکمیت قاجار بر ایران درصدد بودند تا با سفر پادشاهان ایرانی به کشورهایشان، هم تمدن و پیشرفت خود را به رخ آن‌ها بکشند و هم از این موقعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده کنند.
با توجه به فشار اقتصادی بر مردم و تجار از یک‌سو و ولخرجی‌های شاه از سوی دیگر، روزبه‌روز بر عمق نارضایتی مردم می‌افزود و زمینه‌ی قیام عمومی در ایران شکل می‌گرفت. در واقع نتایج این سفرها ورشکستگی کامل اقتصاد کشور بودو بسیاری از منابع طبیعی، راه‌ها و معادن کشور به بیگانگان واگذار شد. گرانی، تورم، کمبود نان و ارزاق، تصرف املاک مردم توسط نزدیکان شاه و ظلم دولت‌های منتخب وی علیه مردم، جامعه را به ستوه آورده بود.
با مطالعه‌ی اجمالی سفر شاهان قاجار به اروپا، متوجه می‌شویم که این سفرها تنها در راه مصالح شخصی و خوش‌گذرانی شاهان صورت می‌گرفت و نتیجه‌ای جز هزینه‌ی بالا و تحمیل امتیازات و قراردادهای ننگین برای کشور نداشت و سبب نفوذ هرچه بیشتر بیگانگان به کشور شد.
شاه و اطرافیانش توانایی درک و موقعیت پیشرفت اروپا را نداشتند و در سفرهای خود، تنها به مظاهر تمدن غربی توجه می‌کردند و این سفرها با آن همه هزینه‌ی گزاف، ثمره‌ای برای کشور در پی نداشت و تنها چند نمونه‌ی پیش‌پاافتاده از تکنولوژی غربی وارد کشور شد.
به لحاظ اصلاحات سیاسی و اقتصادی، نه تنها این سفرها منجر به باز شدن افکار شاهان قاجاری نشد، بلکه برعکس باعث شد تا شاهان در مقابل اصلاحات موضع بگیرند. به‌عنوان مثال، ناصرالدین‌شاه که خود تا حدودی خواهان اصلاحات بود، بعد از سفر به اروپا، هرگونه اصلاحاتی را مانع استبداد مطلق خویش می‌پنداشت و گفته‌هایش در حد شعار باقی ماند. در واقع تحمیل هزینه‌های گزاف سفر بر دوش مردم و انعقاد قراردادها و اعطای امتیازاتی که تصور می‌شد باعث رونق کشور می‌شود، سبب گردید تا موجی از نارضایتی در میان جامعه شکل گیرد.
شباهت این سفرها هم جای تعجب دارند، مدیرکل محترم در این اوضاع بد مالی اداره کل ورزش و جوانان استان هزینه سفر به تبریز از تبریز به استانبول از استابول به قونیه و از قونیه به انتالیا و اسکان چند روزه در هر استان ارزش امضاء کردن این پروتکل ورزشی را داشت.
این در حالی است که هیئت های ورزشی استان آذربایجان غربی با توجه به مشکلا

ت عدیده مالی امکان سفر به شهرستان ها و سایر استان های کشورمان را دارا نمی باشد چه برسد به کشور ترکیه آن هم با این اوضاع امنیت داخلی آن کشور.
حال منتظر برگشت تیم اعزامی اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان غربی هستیم تا دستاوردهای امضا این پروتکل و هزینه های گزاف این سفر را شفاف سازی کنند.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین