نوچه سوروس از اقتصاد دولتي بعد از برجام چه مي‌خواهد؟
کد خبر: 789463
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003JNH
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۱
بعد از فروپاشي شوروي، ساكس با سرمايه سوروس به كشورهاي مختلف اروپاي شرقي مسافرت كرده و اقتصادهاي آنان را طراحي مي‌كرد و كسي كه با خريدهاي بزرگ مجموعه‌هاي دولتي اين كشورها سودهاي سرشار مي‌كرد، كسي نبود جز جرج سوروس!
به گزارش «نسيم آنلاين» محمدصادق شهبازي فعال دانشجويي در واكنش به خبر حضور جفري ساكس در تهران نوشت:پروفسور جفري ساكس اين هفته به تهران سفر و در دانشگاه اميركبير سخنراني مي‌كند. اين پيرمرد سابقاً هارواردي كه در دوران جواني جاي ميلتون فريدمن پير را در اجبار كشورها به شوك‌درماني يا طراحي اقتصادهاي پس از كودتا و روي كار آمدن غرب را براي غرب‌گرايان و طرفداران سرمايه‌داري فراهم كرد، در كشورهاي مختلف دست به اقدام و طراحي اقتصاد زده كه اكثر آنها با ناكارآمدي گسترده و فروپاشي اقتصادها همراه بوده است.

نسخه ساكس با ميلتون فريدمن پدر اقتصاد بازار آزاد يك وجه مشترك دارد، بايد اصلاحات سرمايه‌داري و به‌اصطلاح آنها بازار آزاد با فشار و يك‌دفعه اجرا شود؛ آنچه به آن شوك‌درماني مي‌گويند. اهميت شوك‌درماني اجراي بدون فوت وقت، مبهوت كردن طرف مقابل و گرفتن امكان مقاومت اوست.

فرق جفري ساكس با پدر مكتب شيكاگو اين بود كه شوك‌درماني فريدمن خونين‌تر و شوك‌ درماني او ظاهري دموكراتيك‌تر داشت. گرچه در نهايت عواقب اين اصلاحات نتايج خونين داشت. ساكس برگ برنده ديگري هم داشت و اينكه هر جا نسخه مي‌داد، مدعي مي‌شد براي اجراي نسخه‌هايش پول به آن كشورها مي‌آورد و از ارتباطات با امثال صندوق بين‌المللي پول براي اين كار استفاده مي‌كند. اگر فريدمن زمينه كودتاهاي اندونزي و شيلي را با طراحي اقتصادهاي پساكودتاهاي خونين با كشتارهاي ميليوني انجام داد، جفري ساكس دست به مهندسي اقتصاد بوليوي، لهستان و اكثر اروپاي شرقي بعد از استقلال از شوروي و طراحي روسيه بعد از فروپاشي زد.

حال سؤال اينجاست كه سه روز بعد از تحذير رهبر انقلاب به نسخه‌هاي ناكارآمد خارجي براي اقتصاد چه كسي با چه انگيزه‌اي زمينه حضور چنين كسي را در كشور فراهم كرده است؟ آيا قرار است مانند ديدارهاي سال گذشته آلن گودمن و جك استراو در روزهاي تعطيلي و عزاي عمومي در كشور، باب جديدي براي نفوذ و به هم ريختن اقتصاد كشور باز شود؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار