علل خشکیدگی طاقبستان در دست بررسی است
کد خبر: 731714
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0034Lq
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۷
فرماندار کرمانشاه:
فرماندار شهرستان کرمانشاه بر ضرورت تشکیل کمپین حمایت از آب در این شهرستان تأکید کرد و گفت: علل خشکیدگی دریاچه طاقبستان در دست بررسی است.
عبدالحسین شکری نیا

فرماندار شهرستان کرمانشاه بر ضرورت تشکیل کمپین حمایت از آب در این شهرستان تأکید کرد و گفت: علل خشکیدگی دریاچه طاقبستان در دست بررسی است.

فضل‌الله رنجبر در نخستین جلسه کمیته بحران آب در فرمانداری کرمانشاه اظهار کرد: چند وقت پیش اعلام کردیم که بحران کم‌آبی در کرمانشاه جدی است، اما مسئولان توجهی نکردند.

وی با اشاره به پدیده خشکیدن ناگهانی دریاچه طاقبستان، متذکر شد: کارشناسان شرکت آب منطقه‌ای در بازدید اولیه از این موضوع کاهش شدید سفره‌های آب زیرزمینی را علت اصلی این پدیده اعلام کردند.

فرماندار کرمانشاه کاهش 46 درصدی بارندگی‌ها در شهر کرمانشاه طی سال آبی امسال را یادآور شد و گفت: دمای هوا در ماه‌های اخیر به 47 درجه نیز رسیده بود که در این موضوع بی‌تأثیر نیست.

رنجبر طاقبستان را میراث و سرمایه ملی کشور عنوان کرد و بیان داشت: تنها طاقبستان نیست و سراب‌های دیگر استان نیز در معرض خشکیدگی قرار دارند.

وی به اظهارنظرهای برخی مسئولان استان در مورد دلایل خشکیدگی این سراب که چاه‌های غیرمجاز را دلیل اصلی ذکر می‌کنند اشاره کرد و ادامه داد: نباید عجولانه تصمیم گرفت و باید اجازه داد تا موضوع را کارشناسان بررسی کنند.

آبرسانی سیار به 100روستای کرمانشاه

فرماندار کرمانشاه به وضعیت آب‌رسانی به روستاها گریزی زد و گفت: در حال حاضر به 102 روستای شهرستان کرمانشاه آب‌رسانی سیار توسط تانکر صورت می‌گیرد که درصدد ارتقای آن به 200 روستا هستیم.

رنجبر، کل اعتبار در نظر گرفته شده امسال برای آب‌رسانی سیار به عشایر شهرستان کرمانشاه را 300 میلیون تومان و اعتبار تخصیص یافته به روستاهای شهرستان را 450 میلیون تومان اعلام کرد.

وی با تأکید بر حمایت فرمانداری از مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز، خاطرنشان کرد: هیچ کشاورزی حق تجمع یا مراجعه در رابطه با مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز ندارد.

فرماندار کرمانشاه تصریح کرد: بخشداران نیز موظفند اطلاعات چاه‌های غیرمجاز را به مدیریت امور آب و فاضلاب ارائه دهند و با آنها در این خصوص همکاری کنند.

رنجبر سیاست کشت‌های کشاورزی کم‌آب را از رویکردهای امسال شهرستان کرمانشاه اعلام کرد و افزود: اداره جهاد کشاورزی شهرستان باید برای جلوگیری از هددرفت آب برنامه‌ای مدون و بهتر از سال‌های گذشته ارائه دهد.

*ممنوعیت مجوز جدید به کارواش‌ها

وی خواستار عدم ارائه مجوز به کارواش‌های جدید برای مدیریت بحران آب در سطح شهرستان کرمانشاه شد و بیان داشت: کارواش‌های غیرمجاز نیز باید با تشکیل اکیپ مشترک بازرسی پلمب شوند.

فرماندار کرمانشاه شناسایی مشترکان پرمصرف آب را از وظایف ادارات آب و فاضلاب روستایی و شهری برشمرد و ادامه داد: در حال حاضر 30 محله شهر کرمانشاه با کمبود آب مواجه هستند.

*برخورد با انشعابات غیرمجاز آب /تشکیل کمپین آب

رنجبر راه‌اندازی کمین حمایت از آب را خواستار شد و بر برخورد با انشعابات غیرمجاز آب در شهرک‌های حاشیه‌ای شهر کرمانشاه تاکید کرد.

وی همچنین شناسایی چاه‌های سطح شهر و متعلق به ادارات و شناسنامه‌دار کردن آنها برای موقعیت بحرانی را مورد تاکید قرار داد و گفت: در صورتی که در شرایط بحرانی قرار گرفتیم با اتصال این چاه‌ها به آب لوله‌کشی برای مصرف مردم از آنها استفاده خواهیم کرد.

فرماندار کرمانشاه بیان داشت: در بحث اجرای سامانه‌های آبیاری تحت فشار به ازای هر هکتار سیستم آبیاری بارانی مبلغ پنج میلیون ریال اعتبار بلاعوض دولتی و به همین میزان تسهیلات بانکی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

*راه‌اندازی پلیس آب

رنجبر ادامه داد: این مبالغ در بخش اجرای سیستم‌های قطره‌ای مخصوص باغات به ازای هر هکتار 6 میلیون و 500 هزار تومان اعتبار بلاعوض دولتی و به همین میزان تسهیلات بانکی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی با یادآوری پدیده خشکسالی در استان و به‌ویژه شهر کرمانشاه خواستار راه‌اندازی پلیس آب در سطح شهر کرمانشاه برای تذکر به شهروندانی که اصراف می‌کنند شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی