تشكيك روسيه در«فكت‌شيت» امريكا
کد خبر: 714554
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002zt4
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۲
ريابكوف: فكت‌شيت امريكا مطابق واقع است ولي مسائل مهمي در زمينه تحريم‌ها را ناديده مي‌گيرد
معاون وزير خارجه روسيه بيانيه تفسيري (Fact Sheet) امريكا از مذاكرات اخير هسته‌اي در لوزان سوئيس را مطابق با واقع دانست ولي در روايت امريكا از نحوه برداشته شدن تحريم‌ها تشكيك كرد.

به گزارش «جوان» به نقل از اينترفكس، سرگئي ريابكوف معاون وزير خارجه روسيه و سرپرست تيم مذاكره كننده اين كشور در مذاكرات هسته‌اي درباره آنچه آن را «خلاصه يادداشت» امريكا از مذاكرات هسته‌اي ناميده، گفته مفاد اصلي كه امريكا درباره توافق هسته‌اي ايران منتشر كرده مطابق واقع است ولي فهرستي از موضوعات مهم در آن نيامده است.

امريكا در فكت‌شيتي كه بعد از پايان مذاكرات لوزان منتشر كرد، مسائل فني هسته‌اي از جمله تعداد سانتريفيوژ‌ها، دوره زماني محدوديت‌ها و... را با جزئيات بيان كرده ولي بحث تحريم‌ها به صورت كلي و تفسير پذير ذكر شده است. ريابكوف كه روز دوشنبه با خبرنگاران صحبت مي‌كرد، گفت: « مفاد مورد استناد ايالات متحده صحيح و فاقد انحراف است. اين ( مفاد) شامل دركي است كه كاملاً مطابق توافقاتي است كه در لوزان به دست آمده ولي اين (فكت‌شيت) شامل مسائلي كه هنوز حل و فصل نشده‌اند، نيست از جمله زمانبندي برداشتن تحريم‌ها و معيارهايي كه بايد لحاظ شود، بازگرداننده‌ها و ابزارهاي فعال كننده؛ هيچ كدام مورد اشاره قرار نگرفته‌اند زيرا اين مسائل هنوز مورد توافق قرار نگرفته‌اند.‌» محمد جواد ظريف بعد از مذاكرات لوزان در واكنش به بيانيه تفسيري امريكا، آن را تلاش براي «مصادره به مطلوب‌» راهكارها توصيف كرده بود ولي جان كري در سخناني در كنگره امريكا ادعا كرد: « روسيه هرچند متحد امريكا نيست گفته است كه حقايق مربوط به اين توافق كه از سوي امريكا ابراز شده، اطلاعات قابل اتكا و صحيح هستند.» ريابكوف هرچند گفته مسائل اصلي فكت‌شيت امريكا را تأييد مي‌كند ولي تأكيد كرده نمي‌تواند روايت مقامات امريكايي در خصوص نحوه برداشته شدن تحريم‌هاي ايران را تأييد كند. باراك اوباما و جان كري رئيس‌جمهور و ديگر مقام‌هاي امريكايي تأكيد كرده‌اند كه برداشته شدن تحريم‌ها مرحله‌اي خواهد بود ولي مقام‌هاي ايراني از جمله محمد جواد ظريف تأكيد دارند تحريم‌ها بايد همزمان با توافق برداشته شود.

ريابكوف موضع طرف امريكايي را كه گفته تحريم‌ها عليه ايران بعد از تأييد آژانس برداشته خواهد شد، تأييد نكرد: « من مطمئن نيستم بتوانم اين را به عنوان يك تفاهم كه به طور كامل با مشاركت ايراني‌ها به دست آمده تأييد كنم.» به گفته معاون وزير خارجه روسيه، «فرآيندي كاملاً جدي‌» باقي مانده كه بايد براي دستيابي به راه حل‌هاي قابل قبول دوجانبه كار كرد. به گفته ريابكوف، مسائل باقي مانده، « نه تنها مسائل فني، بلكه مسائل‌سياسي» هستند. معاون وزير خارجه روسيه همچنين گفته است: « با قضاوت درباره نظراتي كه واشنگتن و تهران بعد از دوم آوريل ابراز كرده‌اند، هم طرف‌هاي امريكايي و هم ايراني ها، مواضع مربوط به خواسته‌شان را ارائه كرده‌اند و هيچ تناقضي در اين جا نيست و نياز به رسيدن به يك توافق است.»

بازرسي از هر كجا و هر زمان

سناتور جمهوريخواه و يكي از حاميان لايحه نظارت كنگره بر توافق هسته‌اي ايران تأكيد كرد: كنگره توافقي كه شامل بازرسي در هركجا و هرزمان از تأسيسات نظامي و غيرنظامي نشود را نمي‌پذيرد. سناتور «ليندسي گراهام‌» يك‌شنبه در گفت و گو با فاكس نيوز تصريح كرد: هرگونه توافق نهايي هسته‌اي با ايران كه شامل بازرسي در هر زمان و هرمكان از سايت‌هاي مشكوك ايران نشود هرگز توسط كنگره به تصويب نمي‌رسد. گراهام گفت: «گمان نمي‌كنم هيچ جمهوريخواه يا دموكراتي اجازه دهد اين چارچوب توافق نهايي شود زيرا در زماني كه لازم است قوي باشيم، اين توافق مقدماتي بسيار ضعيف است.‌» گراهام مدعي شد چارچوب تفاهم هسته‌اي «لوزان‌» در مقابل چشمان همه رو به وخامت مي‌رود و در حال بدتر شدن است. اين سناتور جمهوريخواه به اظهارات برخي مقامات ايراني اشاره كرد كه تأكيد كرده بودند ايران به هيچ بازرس خارجي اجازه بازديد از تأسيسات نظامي را نمي‌دهد.

امريكا بين تقابل و تعامل انتخاب كند

محمد جواد ظريف در يادداشتي در نيويورك تايمز نوشت: «اوايل اين ماه، در سوئيس به پيشرفت‌هاي مهمي دست يافتيم. ما به همراه پنج عضو دائمي شوراي امنيت و آلمان به راه حل هايي رسيديم كه مي‌تواند هرگونه شك و ترديد را درباره ماهيت صرفاً صلح‌آميز برنامه هسته‌اي ايران از بين ببرد و همزمان تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران را لغو نمايد.‌» ظريف تأكيد كرده كه با اين حال براي دستيابي به توافق هسته‌اي مورد انتظار، به اراده سياسي بيشتري نياز است. مردم ايران قبلاً انتخاب و اراده خود را براي تعامل عزتمند با جهان نشان داده‌اند. اكنون نوبت امريكا و متحدان غربي‌اش است كه از بين تعامل و تقابل، بين مذاكره و شعار و بين توافق و فشار يكي را انتخاب كنند. ظريف نوشت: ما چنين امكاني را داريم كه با شجاعت در مديريت و جسارت در اتخاذ تصميمات درست به بحران ساختگي فعلي پايان دهيم تا بتوانيم به كارهاي مهم‌تري كه بايد انجام شوند بپردازيم. به گفته وزير خارجه ايران، اكنون سؤال اساسي در منطقه، ظهور و سقوط دولت‌ها نيست بلكه موضوع اصلي اساس و بافت اجتماعي، فرهنگي و مذهبي است كه در تمامي كشورهاي منطقه با تهديد روبه‌رو است. ايران با تكيه بر جمعيت مقاومي كه همواره در مقابل زورگويي و اجبار استوار ايستاده و همزمان با بزرگ‌منشي و بزرگواري افق‌هاي جديدي از تعامل سازنده را براساس احترام متقابل به نمايش گذاشته، با موفقيت و سربلندي در ميان طوفان نا آرامي‌ها و هرج و مرج‌هاي منطقه‌اي باثبات مانده است.

ظريف مي‌گويد: ايران نمي‌تواند نسبت به ويراني‌هاي عميق اطرافمان بي‌تفاوت باشد، چراكه تجربه به ما مي‌گويد بي‌ثباتي و ناآرامي مرزي نمي‌شناسد. گستره تعامل سازنده ايران در واقع گستره‌اي بسيار فراتر از مذاكرات هسته‌اي را فرا مي‌گيرد. روابط خوب با همسايگان جزو مهم‌ترين اولويت‌هاي ايران است. اعتقاد اساسي ما اين است كه موضوع هسته‌اي صرفاً به مثابه يك عارضه جانبي بوده و نمي‌تواند عاملي براي عدم‌اعتماد، تنش و بحران در نظر گرفته شود. ظريف مي‌نويسد: «با توجه به پيشرفت‌هاي اخير در پيشگيري از اين گونه عوارض جانبي، اينك زمان آن رسيده است كه ايران و ديگر كشورهاي منطقه به ريشه‌هاي اصلي بي‌اعتمادي و تنش در «‌منطقه وسيع‌تر خليج فارس‌» بپردازند.» ظريف همچنين تأسيس يك مجمع گفت‌وگوي منطقه‌اي در خليج فارس به منظور تسهيل تعاملات را پيشنهاد كرده است و در پايان يادداشت خودنيز تأكيد كرده كه جهان نمي‌تواند بيش از اين از پرداختن به ريشه‌هاي ناآرامي در «‌منطقه وسيع‌تر خليج فارس‌» طفره برود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار