همدلي و هم آوايي چاره برون رفت ساري از غربت مزمن است
کد خبر: 637001
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002fiD
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۰
عضو شوراي اسلامي شهر ساري:
عضو شورای شهر ساری گفت:ظرفيت هاي طبيعي و تاريخي و مديريتي ساري اقتضا دارد بيشتر و عالمانه تر براي شكوفايي آن تلاش كنيم.
جعفر رعیت

به گزارش خبرنگار جوان از مازندران،مسعود پيري با بيان اين كه نگاه من به مقوله شورا همان نگاهي است كه قانونگذار به اين نهاد دارد افزود: معتقد نيستم شورا فقط به امور خرد بپردازد البته حل مشكلات مردم خوب و پسنديده است اما فلسفه و خاستگاه شورا به عنوان پارلمان محلي ،اتخاذ تصميمات و تصويب طرح هايي است كه كارهاي مردم را تسهيل نمايد و اگر در جايي گره و بن بستي وجود دارد با تدوين شيوه نامه و نظام نامه جديد آن را برطرف كند.

وي خاطر نشان كرد: اگرچه قانونگذار حق انتخاب شهردار و نظارت بر عملكرد شهرداري را به شورا داده اما شورا نبايد صرفاً در حوزه شهرداري متوقف شود ضمن اين كه به نظر مي رسد با توجه به حجم و ابعاد گسترده كار شهرداري حتي در انجام امور اين بخش نيز كوتاهي هايي به لحاظ كار شورايي مشاهده مي شود .

پیری با اشاره به اين كه انتقاد من فقط به شوراي چهارم ساري نيست بلكه به اساس شورا در كليت قضيه به ويژه در شهر ما مربوط مي شود اظهار داشت: احساس مي كنم يك ابهام در تعاملات شورا و شهرداري وجود دارد اما آيا ما هر روز بايد به رفع اشكال لوايح شهرداري بپردازيم و در مورد آن اظهار نظر هايي كنيم كه خيلي عالمانه و كارشناسي نيست يا اين كه شورا به عنوان قلب تپنده شهر و مجمع نخبگان و وكلاي مردم بايد از طريق نظارت بر امور و آسان سازي كار ها مبادرت به تصميم سازي نمايد؟ که بنده قايل به نظريه دوم هستم.

وي تصریح کرد: در مدت حضور در شورا اين بعد كار را خيلي قوي نديدم و احساس كردم قدري مشكل دارد لذا در نطق خود به اين وضع انتقاد كردم هر چند خودم در حال تجربه كردن هستم و هيچ ادعايي ندارم اما در مورد آنچه كه شخصاً به مردم قول دادم خود را موظف مي دانم در راستاي اصلاح رويكرد اداري ،بودجه ريزي و تغيير رويكرد اجرايي به جاي سياسي گام بردارم.

پيري افزود: من در انتخابات به مردم قول اشتغال يا آسفالت و يا قول هاي متداول در تبليغات انتخاباتي را ندادم بلکه آنچه با مردم عهد كردم تغيير نگاه نسبت به مديريت شهري بوده و تا روزي كه در شورا هستم اين عقيده را دنبال مي كنم.

وي در ادامه خاطر نشان كرد: اين را صادقانه مي گويم ما به آقاي شهردار چه نمره قبولي بدهيم يا ندهيم او انسان بسيار توانمندي است اما معتقدم اين توانمندي زماني واقعي مي شود كه از سوي شورا به صورت كارشناسي حمايت شود، البته منظور از حمايت اين نيست كه اعضاي شورا چشم بسته از شهرداري تمكين كنند و به طور طبيعي توقع كارشكني هم ندارم كه جلوي حركت رو به رشد شهر گرفته شود .

عضو كميسيون طرح و برنامه شورا اظهار داشت: رسالت ما در اين زمينه خيلي مهم است اعضاي شورا هم قادر هستند شهردار را به ماكزيمم توانمندي برسانند و هم مي توانند توانمندي اش را تنزل دهند پس روشن است كه ما بايد اين قابليت را به اوج برسانيم.

پیری تصریح کرد:بنده به عنوان كوچكترين عضو شورا فروتنانه از همكارانم تقاضا دارم با همدلي و هم آوايي بيشتر براي برون رفت شهر از غربت مزمن و دستيابي به توسعه پايدار تلاش كنند که اين امر دو شرط اساسي دارد، يكي اين كه همه پروژه ها داراي پيوست علمي بوده و بعد كارشناسي آنها قابل دفاع باشد و ديگر اين كه تمام پروژه ها پيوست مشاركتي داشته باشند چون بدون حضور مردم در توسعه شهر هيچ توفيقي حداقل در شهري با مقتضيات ساري حاصل نخواهد شد .

عضو شوراي شهر ساري در پاسخ به اين سوال كه آيا چنين عزمي را در شورا مي بيند گفت:تركيب شوراي چهارم تركيب مطلوبي است و به غير از بنده همه دوستان انسان هاي شريف، دلسوز، با انگيزه و با اخلاص هستند و صميمانه دلشان براي توسعه شهر مي تپد و اين ها غير قابل انكار است منتها بايد توجه كنيم كه همه كار ها با خواست و اراده قلبي درست نمي شود بلكه ما بايد در يك فرايند كاري خودمان را محك بزنيم.

وي افزود: گاهي براي يك مساله نه چندان مهم ساعت ها بحث مي شود در صورتي اين حساسيت بايد روي پروژه هايي باشد كه مردم درگير آن هستند بنابراين ما بايد در يك فراگرد علمي و حرفه اي و البته هم صدا با هم به سمت اصلاح رويكرد هايي برويم كه هم زيبنده شهر و هم مورد پسند مردم باشد.

پيري خاطر نشان كرد : در بودجه شهرداري ساري ظرفيت هاي خوبي وجود دارد چنان كه ظرف دو سه سال اخير رشد صد در صدي داشت،پس بايد باور كنيم كه هنوز رقم بودجه يك عدد واقعي نيست و قابليت جذب بيشتري وجود دارد هر چند با وضع موجود هم اگر كارها عالمانه پيش برود مي توانيم آغاز گر يك حركت رو به رشد باشيم و كسي هم از ما توقع ندارد در همين ابتدا به نقطه ايده آل برسيم چون كار بنيادي اصولاً زمان بر است.

وي اظهار داشت: ما حداقل مي توانيم بستر را براي رسيدن به اهداف مورد نظر مهيا كنيم و با مديريت درست راه را براي شكوفايي درآينده هموار سازيم.

اين عضو شوراي شهر ساري در بخش ديگري از سخنانش با تاكيد بر اين كه مديريت شهري بايد در چارچوب وظايف قانوني خود خلاقانه حركت كند تصريح كرد : من خيلي ناراحت مي شوم وقتي مي بينم گاهي شهرداري وارد حوزه كاري دستگاه هاي ديگر مي شود به عنوان مثال در بخش خدمات رساني دستگاه هاي متعددي داريم كه هر كدام متولي يك قسمت از كار هستند و لزومي ندارد وارد حيطه كاري آنها شويم چون اين كار چيزي جز سرمايه سوزي نيست.

وي افزود: البته تصديق مي كنم براي فرهنگ سازي جهت آشتي مردم با شهرداري، بايد در برخي از حوزه ها ورود پيدا كرد ولي اين به معناي خروج از حوزه كاري و رسالت ذاتي نيست لذا از معاونت فرهنگي شهرداري و كميسيون فرهنگي شورا و همه فعالان اين بخش انتظار دارم كمك كنند تا رسالت فرهنگي آنچنان كه شايسته است محقق شود.

پيري در پاسخ به سوال ديگري در خصوص واقعي نبودن سطح مطالبات مردم اظهار داشت :از مواردي كه من در انتخابات به شدت روي آن تمركز كردم و در اين راه هزينه دادم و تهمت شنيدم همين بحث ضرورت بالا بردن سطح مطالبات مردم بود در اين رابطه سوالي را در ايام انتخابات مطرح كردم مبني بر اين كه چرا اصفهان ،اصفهان شد و ساري ،ساري ماند؟ قطعاً نمي توان در اين مورد فقط شورا و شهرداري را مقصر دانست چون همين شورا و شهرداري كه در اصفهان هست در ساري هم وجود دارد،اما اصفهان در حالي قطب گردشگري شد كه فاقد ظرفيت هاي طبيعي ساري است.

وي تصریح کرد: به زعم بنده دليل اين امر بالا بودن سطح مطالبات مردم اصفهان است كه مي دانند از مديريت شهري چه چيزي را و چگونه مطالبه كنند بديهي است اگر سطح مطالبات مردمي در شهر ما نيز ارتقا يابد علي القاعده مسير شورا حرفه اي تر مي شود.

پيري همچنین افزود:به عقيده من ساري دچار نوعي فرو خوردگي شخصيتي شده در حالي كه اين شهر بيش از ۲۵۰۰ سال تاريخ و تمدن دارد و چهره هاي برجسته اي را در دامان خود پرورش داده است و امروز هم نخبگان علمي، فرهنگي، هنري و ورزشي ساري زبانزد هستند و اين پتانسيل ها اقتضا دارد كه ساري به عنوان يك كلان شهر عرضه شود .

وي افزود: ما دچار يك بحران مديريتي هستيم و گويي يك اراده واپسگرا اجازه نمي دهد فرزندان نو گرا و مستعد شهر با اتكا به تجارب گذشتگان اين حصار را بشكنند لذا ما بايد خودمان به شهرمان شخصيت بدهيم .

پيري در پايان گفت: به ظرفيت هاي شهر بايد بيش از اين توجه شود و من اميدوارم در چند سالي كه در خدمت مردم شريف ساري هستيم بتوانيم شرايطي را ايجاد كنيم كه شهر تاريخي ساري در زمره برترين هاي كشور قرار گيرد و اين هدف در صورت اهتمام همه مسئولان دور از دسترس نيست.

*پیام نوروزی پیری*

زکوی یار می آید نسیم باد نوروزی          وز این باد اَر مدد خواهی چراغ دل بر افروزی

سرزمین کهن ما ایران ، روزی تمدن ساز این کره خاکی بوده و این تمدن ، نمادها و آیین هایی برای ما به یادگارگذاشته است ،بعضی از مناسک در جان ایرانی به زیبایی نهادینه شده است ، شاید که نه ! به تحقیق ، نوروز باستانی ، مظهر این آیین هاست، نوروز در سرزمین چهار فصل ایران ، زمان نو شدن طبیعت و آغازی دوباره است، وقت عزمی دوباره ، فرصت کنار گذاشتن رخت کهنه ذهن و آراستن اندیشه ای نو ، الهام از طبیعت و یاری جستن از چهار عنصر آب، خاک، باد و آتش که به گمان من  خداوند رحمان، بهترین هایش را به میهن ما ایران ودیعه داده است .

مردم سرزمین ام در این ایام به قول حضرت حافظ ، فرصت این را دارند که ؛

به صحرا رو که از دامن غبار غم بیفشانی          به گلزار آی کز بلبل غزل گفتن بیاموزی

و اما شما همشهری من ؛ شهروندانِ شهرِ عشقِ من ، ساری !

در این هنگامه که نرم نرمک می رسد نوروز، آرزو دارم به حکم میر نوروزی ، شیشه غم هایتان بر زمین کوفته شود ، اینک که صدای ترنم  جویبار بر سینه شالیزارها ، نوای بازگشت چلچله ها و بوی شکوفه های نارنج ؛ صدای پای بهار را می رساند ، فقط مهربانی شما می تواند سرمای زمستان را به بهاری طرب انگیز برایمان بدل سازد .

مهرتان افزون ، نوروزتان پیروز

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی