کد خبر: 1233583
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
«جوان» تازه‌ترین وضعیت تولید خودرو را بررسی می‌کند
اگر قرار بود وعده وزیر صمت مبنی بر تولید یک‌میلیون‌و‌۷۰۰‌هزار دستگاه خودرو در سال جاری محقق شود، باید طی دو ماهه امسال بالغ بر ۲۸۳‌هزار دستگاه خودروی سواری تولید می‌شد، اما در حال حاضر بالغ بر ۱۲۲‌هزار دستگاه خودرو تولید شده است که فاصله ۵۷‌درصدی با وعده‌ها دارد. 
بهناز قاسمی

جوان آنلاین: مشکلات صنعت خودرو سال‌هاست یکی از موضوعات اساسی کشورمان است و همواره تلاش می‌شود این مشکلات حل شود. دولت سیزدهم نیز تلاش‌هایی برای این مهم داشت ولی فرمان خودرویی رئیس‌جمهور شهید به درستی پیش نرفت. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، تولید خودرو کاهش یافته است. 

طبق گزارش‌های منتشر شده، بررسی صورت‌های مالی ارائه‌شده از سوی خودروسازان بزرگ کشور (ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو) در کدال نشان می‌دهد در دو ماه نخست امسال ۱۲۲‌هزارو۴۱۱دستگاه خودروی سواری (بدون در نظر گرفتن وانت پراید) تولید و در مقابل ۱۱۰‌هزارو۳۵۳دستگاه فروخته شده، این در حالی است که طی دو ماهه پارسال در مجموع ۱۷۱‌هزارو۳۴۱ دستگاه تولید و ۱۲۱‌هزارو۹۴۵ دستگاه خودرو فروخته شده بود، بنابراین طی دو ماه نخست امسال تولید خودرو ۲۹‌درصد و فروش خودرو ۱۰‌درصد کاهش یافته است، در فروردین ماه نیز تولید حدود ۲۴‌درصد افت کرده بود. 

اگر قرار بود وعده وزیر صمت مبنی بر تولید یک‌میلیون‌و‌۷۰۰‌هزار دستگاه خودرو در سال جاری محقق شود، باید طی دو ماهه امسال بالغ بر ۲۸۳‌هزار دستگاه خودروی سواری تولید می‌شد، اما در حال حاضر بالغ بر ۱۲۲‌هزار دستگاه خودرو تولید شده است که فاصله ۵۷‌درصدی با وعده‌ها دارد. 

افت ۳۸‌درصدی تولید ایران‌خودرو

به گزارش مهر، ایران‌خودرو در ماه نخست سال۱۴۰۳ توانسته است ۲۹‌هزارو۳۷۰ دستگاه از خانواده پژو تولید کند که از این میزان ۲۸‌هزارو۶۶ دستگاه را فروخته، این در حالی است که در مدت مشابه پارسال ۴۵‌هزارو۷۰۸ خودرو در گروه پژو تولید شده بود که از این میزان هم ۳۹‌هزارو۶۲۳ دستگاه به فروش رفته بود، بنابراین در دو ماه امسال در گروه پژو بالغ بر ۱۶‌هزارو۳۳۸ دستگاه کمتر تولید و به تبع آن بالغ بر ۱۱‌هزارو۵۵۷ دستگاه کمتر فروخته شده است. 
نکته قابل توجه آنکه در دو ماهه امسال هزارو۳۰۴ دستگاه از گروه پژو در پارکینگ‌های ایران‌خودرو مانده است. 

همچنین ایران‌خودرو در دو ماه نخست امسال ۹‌هزارو۲۸۸ دستگاه از گروه سورن تولید کرده که از این میزان ۹‌هزارو۷۲۸ دستگاه به فروش رفته است. 

این شاخص‌ها در مدت مشابه پارسال به ترتیب ۶‌هزارو۹۹۷ دستگاه و ۴‌هزارو۵۷۳ دستگاه بود، بنابراین تولید و فروش خودرو‌های گروه سورن نسبت به پارسال افزایش یافته است که به نظر می‌رسد ایران‌خودرو با کاهش ظرفیت تولید گروه پژو، نسبت به رشد تولیدات گروه سورن اقدام کرده است. 

در دو ماه نخست امسال ۱۱‌هزارو۸۱۷ دستگاه خودروی دنا تولید شده که از این میزان ۱۱‌هزارو۴۶۵ دستگاه فروخته شده است. 

در دو ماه پارسال ۱۲‌هزارو۳۹۱ دستگاه دنا تولید و ۸‌هزارو۸۳۸ دستگاه به فروش رسیده بود، بنابراین اگرچه تولید دنا در دو ماهه کاهش یافته، اما فروش این خودرو افزایش یافته است. 

در دو ماه امسال هزارو۷۹۹ دستگاه هایما تولید شده، اما در مقابل هزارو۸۸۳ دستگاه فروخته شده است که به نظر می‌رسد خودرو‌های مانده در پارکینگ تحویل متقاضیان شده است. در دو ماهه پارسال ۲‌هزارو۳۰۸ دستگاه هایما تولید و ۲‌هزارو۱۴۸ دستگاه فروخته شده بود. 

در مجموع در دو ماهه امسال ۶۵‌هزارو۳۹۲ انواع خودرو در ایران‌خودرو تولید و در مقابل ۶۶‌هزارو۹۲۴ دستگاه به فروش رفته، این در حالی است که مدت مشابه پارسال ۱۰۵‌هزارو۴۰۵ دستگاه خودرو تولید و ۶۳‌هزارو۸۰۰ دستگاه فروخته شده بود، البته آنطور که ایران‌خودرو در صورت مالی خود اعلام کرده است، در این بازه زمانی ۶‌هزارو۶۷۷ دستگاه خودرو تولید کرده، اما تجاری‌سازی نکرده است. بر این اساس تولید خودرو در ایران‌خودرو ۳۸‌درصد با کاهش مواجه شده است. 

تولید در سایپا هم ۱۰‌درصد کاهش یافت

گروه خودروسازی سایپا در دو ماه امسال ۳۰‌هزارو۱۲۳ دستگاه از خانواده X۲۰۰ (تیبا، کوییک، ساینا) تولید کرده و در مقابل ۲۶‌هزارو۶۵۵ دستگاه فروخته است. دو ماهه پارسال ۳۸‌هزارو۸۹۷ دستگاه از این گروه تولید شده و ۳۳‌هزارو۵۸۶ دستگاه فروخته شده بود، بنابراین بالغ بر ۳‌هزارو۴۶۸ دستگاه کمتر تولید شده است. 

در مجموع سایپا در دو ماه امسال (بدون در نظر گرفتن تولید وانت ۱۵۱) ۴۲‌هزارو۳۶۵ دستگاه انواع خودروی سواری تولید و در مقابل (بدون در نظر گرفتن فروش وانت ۱۵۱)‌۳۵‌هزارو۴۴۲ دستگاه فروخته است.

سایپا در دو ماه پارسال ۴۶‌هزارو۸۰۵ دستگاه تولید و ۴۰‌هزارو۷۳۲ دستگاه خودرو فروخته بود، بنابراین در دو ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۴‌هزارو۴۴۰ دستگاه کمتر تولید شده که عمدتاً مربوط به خانواده X۲۰۰ می‌شود. بر این اساس تولید خودرو در سایپا ۱۰‌درصد با کاهش مواجه شده است. گروه خودروسازی پارس‌خودرو (زیرمجموعه سایپا) نیز در دو ماه امسال ۱۳‌هزارو۹۷۶ دستگاه از گروه Q۲۰۰ تولید کرده و در مقابل ۷‌هزارو۹۸۷ دستگاه فروخته است. 

در دو ماهه پارسال ۱۱‌هزارو۸۹۶ دستگاه از این گروه تولید و ۱۰‌هزارو۱۷۸ دستگاه به فروش رفته بود. 

در مجموع در ماه نخست امسال پارس‌خودرو ۱۴‌هزارو۶۵۴ دستگاه خودرو تولید و در مقابل ۷‌هزارو۹۸۷ دستگاه فروخته است. پارس‌خودرو در دو ماه پارسال ۱۹‌هزارو۱۳۱ دستگاه خودرو تولید و ۱۷‌هزارو۴۱۳ دستگاه فروخته بود، بنابراین در دو ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۴‌هزارو۴۷۷ دستگاه کمتر تولید شده است که عمدتاً مربوط به توقف تولید کوییک معمولی دنده‌ای می‌شو د. بر این اساس تولید خودرو در پارس‌خودرو با ۲۴‌درصد کاهش مواجه شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار