کد خبر: 1222279
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
در شرایطی که جامعه جهانی به دلیل فاجعه انسانی در غزه، دنبال توقف درگیری‌ها و پایان دادن به نسل‌کشی فلسطینیان است، سران صهیونیستی و امریکایی در آستانه ورود به هفتمین ماه این جنگ وحشیانه ترتیبات امنیتی جدیدی را برای این باریکه تحت محاصره در نظر گرفته‌اند. پس از آنکه دولتمردان کاخ سفید نتوانستند، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر صهیونیستی را از حمله زمینی به شهر رفح در جنوب نوار غزه منصرف کنند، اکنون نسخه جدیدی را برای حمله به این منطقه پیچیده‌اند. 
جوان آنلاین: با تصمیم رژیم صهیونیستی برای حمله زمینی به رفح با هدف نابودی حماس، امریکا برای فرار از زیر بار فشار‌های خارجی گزینه جایگزین برای حمله زمینی را به صهیونیست‌ها ارائه داده که تفاوت چندانی با طرح نتانیاهو ندارد و همان سناریوی کشتار فلسطینیان، اما با تلفات کم غیرنظامیان است. در این نسل‌کشی تل‌آویو مثل همیشه تنها نیست و سلاح‌های مرگبار امریکا به کمک اشغالگران می‌آیند، اما حماس گفته که درس فراموش‌نشدنی به دشمن خواهد داد. 
 
در شرایطی که جامعه جهانی به دلیل فاجعه انسانی در غزه، دنبال توقف درگیری‌ها و پایان دادن به نسل‌کشی فلسطینیان است، سران صهیونیستی و امریکایی در آستانه ورود به هفتمین ماه این جنگ وحشیانه ترتیبات امنیتی جدیدی را برای این باریکه تحت محاصره در نظر گرفته‌اند. پس از آنکه دولتمردان کاخ سفید نتوانستند، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر صهیونیستی را از حمله زمینی به شهر رفح در جنوب نوار غزه منصرف کنند، اکنون نسخه جدیدی را برای حمله به این منطقه پیچیده‌اند. 
 بر اساس گزارش شبکه صهیونیستی کان، ژنرال چارلز کیو براون، رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا طرح کلی عملیات نظامی در رفح را به هرتزی هالووی، رئیس ستاد اسرائیل ارائه کرده است. براساس این گزارش، چارلز براون طی گفت‌وگوی اخیر با هالووی اظهار داشت که با توجه به تعداد تلفات غیرنظامیان در بخش‌های شمالی و مرکزی غزه، ایالات متحده تلفات گسترده غیرنظامیان در رفح را تحمل نخواهد کرد. براون پیشنهاد واشینگتن را چنین بیان کرد: «رفح به طور کامل از بقیه نوار غزه جدا و منزوی شود و نیرو‌های اسرائیلی عملیات‌های هدفمند در نقاط خاص براساس اطلاعات نظامی انجام دهند. امریکا همچنین پیشنهاد تشکیل یک اتاق جنگ مشترک با اسرائیل را داده است.» براساس گزارش کان، «امریکا ناامیدی خود را از نبود یک طرح برای پساجنگ در غزه اعلام داشته و پیشنهاد حفاظت از مرز غزه و مصر با استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای جلوگیری از قاچاق سلاح از طریق کریدور فیلادلفیا را داده است.»
امریکا مخالف حمله به رفح نیست، اما بار‌ها اعلام کرده که اسرائیل باید هدفمند عمل کند تا آمار تلفات غیرنظامیان کمتر باشد. امریکا در شرایطی دنبال کاستن از تلفات غیرنظامیان در رفح است که همزمان با ارسال سلاح‌های مخوف به اسرائیل، نسل‌کشی در غزه را تشدید می‌کند. به گزارش روزنامه القدس‌العربی، برخی مسئولان ارشد امریکایی اعلام کردند: «واشینگتن مجموعه جدیدی از بمب‌های کشنده به رژیم صهیونیستی ارسال خواهد کرد. این مجموعه بمب‌ها بیش از هزار و ۸۰۰ بمب «مارک۸۴» به وزن ۲ هزار پوند و حدود ۵۰۰ بمب «مارک۸۲» به وزن ۵۰۰ پوند را شامل می‌شود.» طرح جایگزین واشینگتن درحالی است که ارتش صهیونیستی قصد دارد به شهر رفح در نزدیکی مرز با مصر حمله کند. این آخرین منطقه پرجمعیت تحت کنترل حماس است. کشور‌های غربی و مصر مخالفت خود را با تهاجم به این شهر اعلام کرده‌اند و خطر تلفات گسترده در میان پناهجویان را ذکر کرده‌اند. سازمان ملل و نهاد‌های حقوق بشری نسبت به عواقب حمله زمینی به رفح ابراز نگرانی کرده‌اند که می‌تواند نسل‌کشی فلسطینیان را افزایش دهد. 
 
 تصمیم جدی نتانیاهو و پاسخ قاطع حماس
به‌رغم هشدار‌های جهانی، نتانیاهو تصمیم خود را برای حمله زمینی به رفح نهایی کرده است. به گزارش شبکه الجزیره، نخست وزیر صهیونیستی روز دوشنبه مدعی شد بدون انجام عملیات نظامی در شهر رفح، هیچ پیروزی بر جنبش حماس حاصل نخواهد شد و انجام این عملیات قطعی است. وی با بیان اینکه بدون عملیات نظامی در رفح، هیچ‌گونه پیروزی بر جنبش حماس ممکن نیست، افزود: «امریکا مانع از این کار نخواهد شد ولی ملاحظاتی را روی درخواست امریکا اعمال خواهیم کرد.» وی نسبت به بازگرداندن همه اسرای صهیونیستی متعهد شد و گفت: «ماهیت عملیات ما شامل فشار نظامی بر حماس و مذاکره است. فشار نظامی و انعطاف در مذاکرات منجر به آزادی اسیران می‌شود.» همزمان با ادعای نتانیاهو، ارتش اسرائیل هم با پخش اعلامیه‌هایی خطاب به ساکنان رفح هشدار داد: «شما باید فوراً از رفح خارج شوید. رفح یک منطقه جنگی خطرناک است.»
نتانیاهو و دوستانش مدعی هستند که با حمله زمینی به رفح می‌توانند اهداف اعلانی خود یعنی نابودی حماس و آزادی اسرای صهیونیست را محقق کنند، اما رهبران مقاومت فلسطین گفته‌اند که دست اشغالگران به اسرا نخواهد رسید و پاسخ قاطعی به جنایت ارتش صهیونیستی خواهند داد. اسامه حمدان از اعضای ارشد حماس روز دوشنبه در مصاحبه با الجزیره، درباره تازه‌ترین تحولات مربوط به تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه و مذاکرات برای دستیابی به توافق آتش‌بس گفت: «هنوز درباره دور جدید مذاکرات هیچ صحبتی نشده است. ما خواهان پاسخ به پیشنهادات و خواسته‌های خود درباره توقف تجاوز رژیم اشغالگر، خروج از غزه، بازگشت آوارگان و بازسازی غزه هستیم. این در حالی است که رژیم اشغالگر هیچ تعهدی در پاسخ‌های خود ارائه نکرده و پاسخ‌هایش تلاش برای اتلاف وقت بوده است.» این مقام ارشد حماس خاطرنشان کرد: ما هرگونه حرکت تهاجمی به سمت رفح را رد می‌کنیم و به هیچ وجه این موضوع را نخواهیم پذیرفت. ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تجاوز به رفح انجام می‌دهیم، اما مقاومت برای مقابله با حمله احتمالی به رفح آماده است. اگر اشغالگر به تجاوزات خود ادامه دهد، مقاومت آماده مقابله با آن است. حمدان تأکید کرد: «توقف اشغالگری و تجاوز ضروری است و ما حق داریم یک کشور مستقل با پایتختی قدس شریف تأسیس کنیم. هرگونه تلاش برای سرمایه‌گذاری روی کشور‌های عربی برای مقابله با فلسطینی‌ها به نتیجه نخواهد رسید.» حماس در شش ماه گذشته نشان داده که توان ضربه زدن به دشمن صهیونیستی را به خوبی بلد است و در صورت حمله زمینی به رفح هم به احتمال زیاد تلفات سنگینی را به اشغالگران تحمیل خواهد کرد.
برچسب ها: حماس ، غزه ، رژیم صهیونستی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار