کد خبر: 1216612
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۰
واکنش جلایی‌پور به مصاحبه عباس عبدی
حمیدرضا جلایی پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از امضاکنندگان بیانیه موسوم به ۱۱۰ نفر، در یادداشتی به مصاحبه عباس عبدی در حمله به امضاکنندگان بیانیه، با تصریح بر این نکته که «بخش بزرگی از مصاحبه از جنس کنایه‌های بعضاً غیرمنصفانه و تحقیرآمیز و مبتنی بر اطلاعات اشتباه و نقد‌های شخصی و غیرراهبردی است که خیری در طرح یا پاسخ به آن‌ها نیست.» در نقد مواضع عبدی نوشته است: «.. از ایشان که تلویحاً نگران مصادره معنای رأی ما توسط خالص‌سازان است، می‌پرسم آیا همین نگرانی را نسبت به مصادره معنای رأی ندادن ما توسط ترامپ و نتانیاهو و ائتلاف ایران‌ستیزان و براندازان خشونت‌گرا هم دارد؟ آیا تحریم‌ها و تهدید‌های بیشتر علیه ایران که ازجمله با مصادره معنای کاهش مشارکت انتخاباتی انجام می‌شود هم نباید جایی در محاسبات مصلحان داشته باشد؟ آیا تقویت حد وسط سیاسی و پرهیز از قطبی‌سازی‌ای که می‌تواند به خشونت و امتناع توافق‌های ملی گشایشگر بینجامد، با رأی روزنه‌گشا و اعتراضی بهتر حاصل می‌شود یا رأی ندادنی که فوراً به نفع ایران‌ستیزان و براندازان خشونت‌گرا فاکتور می‌شود؟ صرف‌نظر از جنگ روایت‌ها و تلاش‌ها برای مصادره معنای رأی دادن یا ندادن، خود انواع رأی دادن هم «واقعیت»‌های متمایزی نیستند؟ آیا همین استقبال بخشی از اصولگرایان میانه‌روتر از این بیانیه و در گرفتن گفتگو‌های سازنده در رسانه‌های‌شان با حضور اصلاح‌گرایان خودش نوعی روزنه‌ای که گشوده شد، نیست؟»
 
دوری کنندگان از انتخابات  محکوم به فراموشی‌اند
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اشاره به اتخاذ دو رویکرد در جبهه اصلاحات مبنی بر تحریم انتخابات و انتشار بیانیه روزنه‌گشایی توسط طیفی از نخبگان این جریان گفت: کسانی که راه دوری از انتخابات را برگزیدند محکوم به فراموشی و محدود شدن به جمع‌های روشنفکری هستند که سخنان آن‌ها تأثیری در سطح عمومی جامعه ندارد. 
عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران روز گذشته با حضور در غرفه گروه رسانه‌ای «جوان» در بیست و چهارمین نمایشگاه مطبوعات با اشاره به اتخاد دو رویکرد در جبهه اصلاحات مبنی بر تحریم انتخابات و انتشار بیانیه روزنه گشایی توسط طیفی از نخبگان این جریان گفت: کسانی که راه دوری از انتخابات را برگزیدند محکوم به فراموشی و محدود شدن به جمع‌های روشنفکری هستند که سخنان آن‌ها تاثیری در سطح عمومی جامعه ندارد. سلیمی نمین با اشاره به تخریب‌های اخیر برخی از شخصیت جریان‌های انقلاب گفت: متأسفانه شعبده بازان دیروز، امروز ادعای لیدری سیاسی دارند و این وضعیت را باید فاجعه آمیز خواند. این نوع تخریب‌ها سرمایه‌های اجتماعی جریان انقلاب را تضعیف می‌کند. 
 
حکیمی‌پور: با تحریمی‌ها نسبتی نداریم
دبیرکل حزب اراده ملت با بیان اینکه ما طرفدار تفکر اصلاح‌طلبانه هستیم و قائم به شخص نیستیم، گفت: دوره شخص‌محوری تمام شده و جریان اصلاحات رئیس ندارد. 
احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت در گفتگو با ایرنا در تبیین موضع حزب متبوعش نسبت به دو رویکرد اصلاح‌طلبان برای «تحریم» یا «مشارکت» در انتخابات ۱۱ اسفند، گفت: ما از ابتدا با تحریمی‌ها نسبتی نداشتیم، چون صندوق رأی را محصول مجاهدت مردم ایران و از دستاورد‌های نهضت مشروطه می‌دانیم که پس از انقلاب اسلامی هم به رسمیت شناخته شد. وجود برخی انتقاد‌ها دلیل نمی‌شود صندوق رأی و نهاد انتخابات را کنار بگذاریم، چون معتقدم باید از صندوق رأی محافظت کرد. 
حکیمی‌پور در پاسخ به سؤالی در خصوص جدایی حزب اراده ملت از جبهه اصلاحات توضیح داد: ما سه سال پیش جزو جبهه اصلاحات بودیم، اما به دلیل اختلاف با احزابی مانند مشارکت و سازمان مجاهدین، از این جبهه خارج شدیم. 
حکیمی‌پور دلیل این اختلاف را اتخاذ تصمیم‌ها در خارج از جبهه عنوان کرد و ادامه داد: تصمیمات جبهه اصلاحات در محافلی خارج از جبهه اتخاذ می‌شد؛ حال آنکه جریان اصلاحات باید نهادمحور باشد و ما حضور اشخاص حقیقی را قبول نداشتیم و معتقدیم افراد باید با شناسنامه فعالیت سیاسی کنند. 
 
رویکرد پایداری رسیدن به وحدت حداکثری است
اگر همه طیف‌های جبهه انقلاب بر شاخص‌ها تکیه کنند، رویکرد جبهه پایداری همچنان رسیدن به وحدت حداکثری است. 
مرتضی آقا تهرانی نماینده مردم تهران در مجلس و رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری دیروز با حضور در غرفه گروه رسانه‌ای جوان در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران گفت: اگر همه طیف‌های جبهه انقلاب بر شاخص‌ها تکیه کنند، رویکرد جبهه پایداری همچنان رسیدن به وحدت حداکثری است. وی افزود: در این زمینه جلساتی را با طیف‌های مختلف شروع کرده ایم و در حال رایزنی هستیم. 
 
ما اهالی «روزنه» در اقلیت هستیم
سخنگوی حزب ندای ایرانیان با اشاره به انتقادات جریان رادیکال اصلاح‌طلب از انتشار بیانیه روزنه از سوی جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب گفت: در حال حاضر در جریان اصلاحات ما اهالی روزنه اقلیتیم، اما تلاش می‌کنیم تبدیل به اکثریت شویم. 
سعید نورمحمدی، سخنگوی حزب ندای ایرانیان با حضور در غرفه گروه رسانه‌ای جوان در نمایشگاه مطبوعات با اشاره به انتقادات جریان رادیکال اصلاح‌طلب از انتشار بیانیه «روزنه» توسط جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب موسوم به بیانیه ۱۱۰ نفر، به خبرنگار جوان گفت: در حال حاضر در جریان اصلاحات ما اهالی روزنه اقلیتیم، اما تلاش می‌کنیم تبدیل به اکثریت شویم. تفاوت اهالی روزنه با مخالفان آن در جریان اصلاحات امید و ناامیدی است. سخنگوی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه اصلاحات همواره با امید زنده بود و ما اجاره نمی‌دهیم خاکستر یأس جریان اصلاحات را فرا بگیرد به انتقادات حجاریان از امضاکنندگان بیانیه روزنه اشاره کرد و گفت: زمانی در سال ۱۳۸۲ ما برای یکی از جمع‌های تشکلی خودمان بیانیه‌ای از آقای حجاریان گرفتیم که در آنجا شعار اصلاحات مرد زنده باد اصلاحات را مطرح کردند امروز متاسفیم که آقای حجاریان از مشی امیدوار خود برگشته است.
برچسب ها: انتخابات
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار