کد خبر: 1213129
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۵
کابینه نتانیاهو چندی پیش ادعا کرد که ۸۰ درصد زیرساخت‌های حماس را در شمال و جنوب غزه منهدم کرده است، اما گزارش‌های واصله خلاف ادعای صهیونیست‌ها را ثابت می‌کند
جوان آنلاین: ارتش صهیونیستی درحالی قرار است دوباره نظامیان بیشتری را به شمال غزه اعزام کند که در چهار ماه گذشته با وجود بسیج ۳۰۰ هزار نیروی تازه‌نفس در کشف ۸۰ درصد تونل‌های حماس و مخفیگاه اسرای صهیونیست ناکام مانده است؛ تاکتیکی که با توجه به حجم تلفات گسترده اشغالگران، نوعی خودکشی و فرستادن نظامیان به مسلخ غزه است. 
 
به گزارش «جوان»، در شرایطی که با افزایش تلفات رژیم صهیونیستی در غزه موج انتقادات علیه کابینه افراطی شدت گرفته است، ارتش اشغالگر سعی دارد آتش جنگ را همچنان شعله‌ور نگه دارد. رادیو ارتش رژیم صهیونیستی روز دوشنبه گزارش داد که حضور نظامی این رژیم در شمال نوار غزه قرار است طی هفته‌های پیش رو افزایش یابد و دلیل آن نیز بازگشت نیرو‌های جنبش حماس به آن مناطق است. طبق این گزارش، ارتش رژیم صهیونیستی قصد دارد چندین حمله گسترده و محدود به بخش‌های مختلف از شمال نوار غزه انجام دهد تا از بازگشت رزمندگان مقاومت به آن مناطق جلوگیری کند. به نوشته روزنامه جروزالم‌پست، ارتش اسرائیل گفت که حدود ۲هزار نیروی حماس در شمال غزه حضور دارند و نشانه آن نیز شلیک راکت از آن مناطق به شهرک‌های صهیونیست‌نشین در روز یک‌شنبه برای اولین‌بار طی یک ماه اخیر است. ارتش اشغالگران همچنین وقوع درگیری‌های مسلحانه در شمال غزه بین رزمندگان مقاومت و نظامیان صهیونیست طی ۲۴ ساعت گذشته را دلیلی بر حضور و هدایت نیرو‌های حماس توسط فرماندهی این جنبش در شهر غزه می‌داند. این درحالی است که پیش‌تر ارتش رژیم صهیونیستی «تیپ کریاتی» را که در شمال و شرق شهر خان‌یونس در جنوب نوار غزه مستقر بود، خارج کرد. 
بازگشت مجدد به شمال غزه درحالی است که ارتش در هفته‌های اخیر از برخی مناطق شمالی خارج شده بود و اعلام کرد که در مرحله سوم، عملیات زمینی را کاهش داده و به حملات هوایی بیشتر متمرکز خواهد شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و دیگر مقامات صهیونیستی بار‌ها ادعا کرده‌اند که شمال غزه را از وجود نیرو‌های حماس پاکسازی کرده‌اند ولی به نظر می‌رسد رزمندگان فلسطینی کماکان سنگر مبارزه با دشمن را در این منطقه حفظ کرده‌اند. پیش‌تر رسانه‌های عبری زبان گزارش داده بودند که با وجود دستاوردسازی ارتش در شمال غزه، حماس نیمی از کنترل این منطقه را در دست دارد. 
کابینه نتانیاهو چندی پیش ادعا کرد که ۸۰ درصد زیرساخت‌های حماس را در شمال و جنوب غزه منهدم کرده است، اما گزارش‌های واصله خلاف ادعای صهیونیست‌ها را ثابت می‌کند. روزنامه نیویورک‌تایمز، دیروز به نقل از منابع امریکایی فاش کرد که حدود ۸۰ درصد از تونل‌های غزه هنوز توسط اسرائیل کشف نشده است. این منابع گفتند که اسرائیل برای کشف تونل‌های حماس نیاز به استخدام نیرو‌های نظامی و کارشناسان بیشتری دارد. 
بر اساس آمار‌ها قریب به ۵۰۰ کیلومتر تونل در زیر غزه وجود دارد و نیرو‌های حماس از آن‌ها برای اجرای عملیات علیه صهیونیست‌ها استفاده می‌کنند. ارتش اسرائیل با وجود بسیج ۳۰۰ هزار نفری تاکنون فقط توانسته چند تونل را که خود حماس آن‌ها را تخلیه کرده بود، کشف کند. صهیونیست‌ها حتی نتوانسته‌اند مخفیگاه اسرای خود را در غزه کشف کنند. 
اعزام نیرو‌های جدید به شمال غزه پس از آن انجام می‌شود که دو مقام ارشد امنیتی رژیم صهیونیستی روز جمعه به شبکه اسرائیلی «کان» گفتند که ارتش به رهبری سیاسی اطلاع داده که حماس شروع به بازیابی توانایی‌های خود در مناطق خاصی در سراسر غزه کرده است. شهرداری‌های تحت رهبری حماس، اخیراً دوباره شروع به ارائه خدمات به فلسطینی‌ها در مناطق مرکزی و شمالی کرده‌اند. علاوه بر این، گروه‌های مقاومت فلسطینی کمیته‌های اضطراری تشکیل داده‌اند که در کنار شهرداری‌ها فعالیت می‌کنند. به گفته منابع امنیتی در اسرائیل، اینکه نتانیاهو هنوز تصمیمی برای «روز بعد از جنگ درغزه» نگرفته، به احیای مجدد کنترل حماس در بخش‌هایی از غزه کمک می‌کند. 
ارتش اسرائیل هدف از تجاوز نظامی به غزه را نابودی حماس و پاکسازی این گروه‌ها از وجود گروه‌های مقاومت اعلام کرده، اما نه تنها به این هدف اعلانی نرسید بلکه حماس توانسته تلفات سنگینی را به نظامیان اشغالگر وارد کند و بر اساس آمارها، نزدیک به ۶۰۰ نفر به هلاکت رسیده و بیش از ۵ هزار نظامی زخمی شده‌اند که حدود ۲ هزار نفر دچار معلولیت‌های شدیدی شده‌اند. با وجود این حجم از تلفات، نتانیاهو و تندرو‌های کابینه قصد دارند بار دیگر نظامیان‌شان را به مسلخ غزه بفرستند. 
 
 شهرک‌سازی در غزه 
درحالی که جنگ در غزه کماکان ادامه دارد و افق روشنی برای پایان آن وجود ندارد، راست‌های افراطی خواب‌های جدیدی برای آینده این منطقه دیده‌اند. در کنفرانسی که یک‌شنبه شب در قدس اشغالی با موضوع شهرک‌سازی در غزه و شمال کرانه باختری به دعوت حزب افراطی قدرت یهود به ریاست ایتمار بن‌گویر، وزیر امنیت داخلی برگزار شد، ۱۲ تن از اعضای کابینه نتانیاهو و ۱۵ تن از اعضای کنست حضور داشتند و خواستار شهرک‌سازی در غزه پس از جنگ ویرانگر و مستمر علیه این منطقه شدند. شرکت‌کنندگان در این کنفرانس تأکید کردند که «تن‌ها کوچاندن فلسطینی‌ها صلح را به ارمغان خواهد آورد» و وزرا و نمایندگان پارلمان رژیم صهیونیستی در پاسخ به عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر، طوماری را با عنوان «قرارداد پیروزی و شهرک‌سازی دوباره در نوار غزه و شمال السامره (کرانه باختری)» امضا کردند. 
حماس کنفرانس «شهرک‌سازی در غزه و کرانه باختری» را مؤید طرح سیستماتیک تل‌آویو برای کوچاندن اجباری و پاکسازی نژادی مردم فلسطین دانست و آن محکوم کرد. حماس تأکید کرد برگزاری این کنفرانس «منعکس‌کننده بی‌توجهی این رژیم سرکش در مقابل قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی و تصمیمات اخیر دیوان بین‌المللی دادگستری است که خواستار اتخاذ همه تدابیر لازم برای توقف نسل‌کشی در غزه شده است». تلاش تندرو‌ها برای شهرک‌سازی در غزه درحالی است که سازمان ملل و غربی‌ها همواره مخالفت خود را با ساخت شهرک‌های جدید در کرانه باختری اعلام کرده‌اند و اجرای این پروژه در غزه هم نه تنها برای صهیونیست‌ها صلح را به ارمغان نخواهد آورد بلکه با تشدید تنش‌ها سرزمین‌های اشغالی بیش از پیش ناامن خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار