کد خبر: 1188830
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004zGg
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
رئیس سابق ستاد ارتش رژیم صهیونیستی:
هزاران شهرک‌نشین صهیونیست همزمان با ایام اعیاد عبری برای سی‌ونهمین هفته پیاپی در اعتراض به اصلاحات قضایی نتانیاهو به خیابان‌ها آمدند و همزمان، تل‌آویو صحنه درگیری اریتره‌ای‌تبار‌ها با یکدیگر شد تا چالش امنیتی اسرائیل بیش از پیش نمایان شود. رئیس کمیسیون رژیم صهیونیستی هشدار داده که اسرائیل درگیر جنگ مذهبی است و معاون ستاد ارتش رژیم صهیونیستی هم گفته که تاکنون امنیت اسرائیل را در این سطح بد ندیده است.

اسرائیلی‌ها دیروز همزمان با اعیاد یهودی، تونل تازه‌ای در زیر مسجدالاقصی افتتاح کردند که از سطح زیرین صحن براق تا قصر‌های اموی امتداد پیدا می‌کند. این تونل جدید منجر به یهودی‌سازی بسیاری از آثار و نشانه‌های شهر قدس و مسجدالاقصی شده و گامی دیگر به سمت ترویج ایده وجود معبد ادعایی سلیمان است. این تونل که ۲۰۰ متر طول و ۱۲ متر ارتفاع دارد، استحکام قبله اول مسلمانان را بیش از پیش در معرض خطر قرار می‌دهد، چیزی که نشان‌دهنده توسعه نماد‌های صهیونیستی در قدس و در ظاهر، نشانه‌ای از قدرت ساختار‌های اسرائیل است. در ورای این ظاهر اما، شکاف‌ها در داخل جامعه اسرائیلی به شکلی فزاینده رو به افزایش است. دیروز به رغم شروع عید عبری موسوم به «سایه‌بان‌ها» (عیدالعرش) هزاران شهرک‌نشین برای سی‌ونهمین هفته پیاپی در اعتراض به اصلاحات قضایی نتانیاهو به خیابان‌ها آمدند. این تظاهرات در شرایطی برگزار شد که هشدار‌های سرویس‌های امنیتی درباره احتمال وقوع عملیات‌های ضد اسرائیلی فلسطینیان افزایش یافته است. تظاهرات‌کنندگان در شهر تل‌آویو خیابان ایالون را مسدود کردند که منجر به درگیری آن‌ها با پلیس شد. ده‌ها هزار نفر هم در خیابان کابلان در تل‌آویو دست به تظاهرات زدند. هرئل، معاون سابق ستاد ارتش اسرائیل که در جمع معترضان حضور داشت گفت: «اقدامات دولت برای تضعیف دادگاه عالی قبلاً منجر به خسارات گسترده‌ای به بخش مهم بازنشستگان یگان‌های ارتش اسرائیل شده و این امر باعث از دست دادن کارایی و ظرفیت عملیاتی مهم آن‌ها شده است.» به گفته هرئل، این آسیب آرام آرام به سمت بخش‌ها و ساختار‌هایی در حرکت است که ارتش اسرائیل بر آن استوار است و این پایان کار نیست. هرئل همچنین به قانون معافیت کامل دانش‌آموزان مدارس دینی از خدمت سربازی اجباری اشاره کرد و گفت: تصویب این قانون باعث از بین رفتن انگیزه در میان سربازان جذب شده و از هم پاشیدگی دستگاه نظامی ارتش اسرائیل می‌شود. وی گفته که «این پایان ارتش و معجزه‌ای خواهد بود که ما آن را در اینجا ایجاد کردیم» و تأکید کرده که هرگز امنیت ملی اسرائیل را در چنین وضعیت بدی ندیده است.
همزمان با تظاهرات اعتراضی در نقاط مختلف اسرائیل، پناهجویان اریتره‌ای‌تبار نیز بار دیگر در تل‌آویو با یکدیگر درگیر شدند و در نتیجه این درگیری ۱۰ نفر از آنان به ضرب چاقو زخمی شدند. به گزارش «آی ۲۴ نیوز» در درگیری میان پناهجویان اریتره‌ای تبار در منطقه «هاتفکا» واقع در جنوب تل‌آویو نزدیک به ۱۰صهیونیست بر اثر ضربات چاقو زخمی شدند.
با تداوم چالش‌های امنیتی در اسرائیل، موشه گافنی، رئیس حزب «یهدوت هتورات» و رئیس کمیسیون مالی در کنست (پارلمان)، در نشست داخل حزبی از مخالفان تغییرات قضایی انتقاد کرده و گفته که ما در میانه یک جنگ مذهبی هستیم. گافنی ادعا می‌کند که اقتصاد اسرائیل تحت تأثیر انقلاب قانونی (اصلاحات قضایی) قرار نگرفته و برخلاف آنچه برخی ادعا می‌کنند در شرایط عالی قرار دارد. وی در سخنرانی خود گفت: «مسئولان بازار و اقتصاد چند ماه پیش درباره میزان تاثیر اصلاحات قانونی بر اقتصاد توضیح دادند و «می‌گفتند به اقتصاد ضربه می‌زند»؛ اما مدت زیادی از آن زمان گذشته و چیز متفاوتی دیده نمی‌شود.» وی ادعا کرد: آن‌ها در این جنگ‌شان اقتصاد را نشانه نگرفته‌اند و ما در عید کیپور در تل‌آویو دیدیم که در مراسم دعا چه گذشت. ما در بحبوحه جنگ مذهبی هستیم. جنگ آن‌ها با ما جنبه اقتصادی، امنیتی و اجتماعی ندارد، جنگ مذهبی است و ما باید با آن مقابله کنیم. در مقابل این صهیونیست دست‌راستی، عودید فوریر، عضو کنست از حزب «اسرائیل خانه ما» گفت، اقتصاد رژیم درگیر یک توفان شدید است و شهروندان به دلیل افزایش قیمت‌ها در حال غرق شدن هستند و آن وقت همه چیز برای رئیس کمیسیون مالی فوق‌العاده است! وی افزود، کسی که جنگ مذهبی را مدیریت می‌کند همان کسی است که میلیارد‌ها شکل را از کمک هزینه برای بازماندگان هولوکاست، از سیستم آموزشی و از دستگاه امنیتی به نفع سیستم‌های آموزش دینی مستقل وابسته به احزاب «شاس» و «یهدوت هتورات» کسر می‌کند و کودکان مذهبی را از یادگیری ریاضی، انگلیسی و علوم باز می‌دارد.
۱۴ عملیات مقاومت ظرف ۲۴ ساعت
در سطح خارجی، چالش‌های امنیتی رژیم صهیونیستی رو به افزایش است. تنها طی ۲۴ ساعت منتهی به دیروز، ۱۴ عملیات مقاومتی در کرانه باختری و قدس اشغالی رخ داد که طی آن سه نظامی صهیونیست زخمی شدند. مرکز داده‌پردازی فلسطینی (معطی) گفته که این عملیات‌ها شامل یک مورد تیراندازی و ۱۳مورد درگیری بین جوانان فلسطینی و نظامیان اشغالگر صهیونیست بوده است. مبارزان مقاومت فلسطین در شهر طولکرم اشغالگران صهیونیست را به گلوله بسته و با آن‌ها وارد درگیری مسلحانه شدیدی شدند. در درگیری‌های جوانان فلسطینی با اشغالگران صهیونیست در شهرک رام در قدس اشغالی نیز سه نظامی صهیونیست زخمی شدند. نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی صهیونیست‌ها همزمان با ایام عید عبری، به حالت آماده‌باش کامل درآمده‌اند و نگرانی از عملیات فلسطینیان وجود دارد. ارتش، تعداد گشتی‌های خود را در خط فاصل میان کرانه باختری و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ بیشتر کرده و شمار نیرو‌های پلیس مستقر در اطراف کنیسه‌ها هم افزایش یافته است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار