کد خبر: 1185423
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004yNj
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۵

در سالگرد آغاز فتنه موسوم به «زن، زندگی، آزادی» ادعای اعتصاب کسبه و بستن مغازه‌ها برای اعتراض به نظام، باز از سوی براندازان مطرح شد، در حالی که روز گذشته در کشور تعطیل رسمی بود و طبعاً قریب به اتفاق مغازه‌ها و تمامی بازار‌ها تعطیل بودند.
اعتصاب از جمله کلیدواژه‌هایی بود که در جریان اغتشاشات پاییز ۱۴۰۱ بسیار مورد توجه براندازان و رسانه‌های ضدانقلاب بود. برنامه آن‌ها این بود که اعتصابات فراگیر ایجاد کنند تا از این نظر به کشور ضربه وارد شود. در این مسیر، آن‌ها چند کار را همزمان انجام می‌دادند:
اول. تشویق و تبلیغ به بستن کسب و کار‌ها با ادبیات لطیف و در عین حال حماسی؛ دوم. اجبار مردم به بستن مغازه‌ها با ایجاد ناامنی یا تهدید به آسیب رساندن به مغازه‌ها؛ سوم. بازتاب گسترده تصاویر تعطیلی بازار‌ها در فضای مجازی و رسانه‌های رسمی در حالی که فیلم و عکس‌های مذکور در ساعات ابتدایی روز گرفته می‌شد که هنوز کسبه اقدام به بازگشایی مغازه‌های خود نکرده بودند و چهارم. حملات تیم‌های سایبری براندازان با فحاشی گسترده به صفحات فروش آنلاین برای تعطیلی کسب و کار خود.
البته بخشی از کسبه هم از ترس آسیب دیدن سرمایه خود، به محض آغاز ناآرامی‌ها یا احتمال آن، مغازه‌های خود را می‌بستند، چون برای خودشان یا سرمایه و مغازه‌شان احتمال خطر وجود داشت و اقدام عاقلانه‌ای هم بود. در این میان کسبه‌ای هم بودند که تحت تأثیر آنچه جنبش زن، زندگی، آزادی نامیده می‌شد، به زعم خود دست به اعتصاب زدند. اما نتوانستند آن را ادامه دهند و اظهار می‌کردند که به تصور قریب‌الوقوع بودن انقلاب در ایران! مغازه‌های خود را بسته‌اند، اما در تأمین هزینه‌های خود دچار مشکل شده‌اند و فریب خارج نشینان را خورده‌اند و کار بیهوده‌ای را انجام داده‌اند و به خود هم ضرر زده‌اند.
در هر حال، براندازان همه تعطیلی‌ها را به نام خود فاکتور کردند.
روز گذشته و همزمان با سالروز آغاز فتنه موسوم به «جنبش زن، زندگی، آزادی» صفحات مجازی براندازان همان بازی دروغین سال گذشته را تکرار کرد و با نمایش تعطیلی مغازه‌ها، آن را پاسخ مثبت مردم به فراخوان خود برای اعتصاب سراسری تعبیر کردند. در حالی که از یک هفته قبل و زمانی که فراخوان اعتصاب را منتشر کردند، با این تذکر در بخش نظرات صفحات خود روبه‌رو شدند که شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ در سراسر ایران، به دلیل شهادت امام رضا علیه‌السلام تعطیل رسمی و مغازه‌ها و بازار‌ها تعطیل است.
اما در جریان شور و حال کذایی براندازان برای نمایش اعتصاب در روز تعطیل، گاف بی‌بی‌سی فارسی، میزان صداقت آن‌ها را در انتشار اخبار نشان داد. بی‌بی‌سی فارسی روز گذشته در ضمن خبری مدعی شد که «نیرو‌های امنیتی و مأموران حکومتی سعی دارند جلوی تجمع مردم را بگیرند و مغازه‌ها را وادار می‌کنند ببندند.»
یعنی از سویی براندازان مدعی تعطیلی بازار به دلیل اعتصاب بودند و از سویی دیگر، بی‌بی‌سی معتقد بود مأموران مغازه‌دار‌ها را مجبور به تعطیلی کرده‌اند؛ و جالب اینکه همه این ادعا‌ها در خصوص روزی بود که در ایران تعطیل رسمی است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار