کد خبر: 1181931
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004xTP
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
مفهوم عمیقی به نام شهادت در میان اشعار شاعران همراه با تقابل دوگانه عقل و عشق به وفور به چشم می‌خورد، اما در میان داستان‌های ایرانی از منظر عرفانی کمتر به این موضوع پرداخته شده‌است
نوید پارسا
 
استاد ادبیات دانشگاه تهران درباره رمان «درد‌دل‌های دردسر‌آمیز» با موضوع ترویج فرهنگ مقاومت و شهادت شرحی نوشته‌است. 
محمدرضا شفیعی کدکنی، استاد دانشگاه تهران درباره رمان «درد‌دل‌های دردسر‌آمیز» نوشته محمد حسن شاهنگی با موضوع ترویج فرهنگ مقاومت و شهادت که به‌تازگی از سوی انتشارات صریر منتشر و روانه بازار نشر شده، در شرحی نوشته‌است: «مفهوم عمیقی به نام شهادت در میان اشعار شاعران همراه با تقابل دوگانه عقل و عشق به وفور به چشم می‌خورد، اما در میان داستان‌های ایرانی از منظر عرفانی کمتر به این موضوع پرداخته شده‌است. دکتر شهیدی در شرح مثنوی آورده: مرگ‏ چهار قسم است؛ مرگ سرخ‏، و آن تحمل جفا و باز داشتن آزار است. مرگ زرد و آن گرسنگی و شکیبایی ورزیدن است در حالت سختی. مرگ سپید و آن کناره ‏گیری است از مردم؛ و مرگ سیاه و آن مخالفت نفس و هواست و کار خالص نشود جز با این چهار مرگ. خوارزمی در ترجمه خود از احیاء‌العلوم، کلامی مشابه با گفتار بخاری در شرح تعرف دارد؛ با این تفاوت که او روایت مربوط به کلام بخاری را نیز ذکر می‌کند: مداد عالمان و خون‏ شهیدان را روز قیامت بسنجند، یعنی این دو اهمیت و وزنی عظیم دارند. 
عطار در ابیاتی با دعوت به شهادت و درگذشتن از جان و سر و ارائه الگو‌هایی همچون امام‌علی (ع) و امام‌حسین (ع) می‌گوید که گذر از جان، صیرورت به جانان و واصل شدن به دریای سبحان را در پی دارد و این یعنی بی‌کرانگی و وسعت شگرف مقام شهید:
هستی خود را در این آتش بسوز.
چون علی جام شهادت‏ را بنوش‌
از سر جان و دل و دین درگذر،
 چون که با او دست داری در کمر
هر که از جان بگذرد جانان بود
واصل‏ دریای حق سبحان بود
این استاد پیشکسوت دانشگاه در ادامه آورده‌است: اخیراً رمانی به دستم رسید که این نگاه و ملاحظات در آن پر‌رنگ است؛ نام کتاب «درد‌دل‌های درد‌سر‌آمیز» است که نامی مسماست و ارتباط زیادی با این مضامین دارد. رمان و شعر دو قالب مهم در ادبیاتند که در ایجاد موج در جامعه نقش غیر‌قابل‌انکاری دارند؛ تحریک احساسات در میان این دو قالب به مراتب بیشتر از سایر قالب‌هاست. حتی در زمانه حاضر که با تراکم و کثرت رسانه‌های نوظهور مواجهیم، تأثیر‌گذاری و اثر‌بخشی داستان و شعر بر عموم طبقات مخصوصاً جوانان غیر‌قابل‌انکار است.»
بنابر این گزارش کتاب «درد‌دل‌های دردسر‌آمیز» نوشته محمد حسن شاهنگی با موضوع ترویج فرهنگ مقاومت و شهادت به تازگی توسط انتشارات صریر منتشر و روانه بازار نشر شده‌است. 
این کتاب روایت پسر جوانی به نام حمید، دانشجوی رشته جامعه‌شناسی است که نسبت به بسیاری از مسائل فرهنگی، اعتقادی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی پیرامونی‌اش تردید‌ها و سؤالات زیادی دارد. او از رفتن در یک اردوی جهادی دانشجویی در روز‌های عید نوروز، در دقیقه ۹۰ انصراف می‌دهد، اما در ادامه حوادثی برای او اتفاق می‌افتد و آدم‌هایی سر راه او قرار می‌گیرند که او را در شرایطی متفاوت از جریان زندگی عادی‌اش قرار می‌دهد. 
کتاب «درددل‌های دردسر‌آمیز» رمانی متفاوت برای نسل چهارم انقلاب است و شاید بتوان آن را نسخه داستانی از فیلم اخراجی‌های ده‌نمکی معرفی کرد. شخصیت اصلی داستان یعنی حمید شباهت‌های زیادی به مجید سوزوکی اخراجی‌ها دارد. او از ابتدا قهرمان داستان نیست، بلکه مسیری را طی می‌کند که قهرمان می‌شود. مسیر این قهرمان‌شدگی در این داستان مورد پرداخت داستانی قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر این شخصیت همانند بسیاری از کاراکتر‌ها صرفاً یک تماشاگر حوادث نیست، بلکه خود وارد گود می‌شود و اقدام می‌کند. در این رمان، سوژه شکاف نسل‌های اول انقلاب با نسل‌های سوم و چهارم مورد توجه قرار می‌گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار