کد خبر: 1158906
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004rU2
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۵
نظری و گذری بر خاطرات شهید آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مؤیدی قمی
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، خاطرات شهید آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مؤیدی قمی را در بر دارد. این مجموعه توسط حسین مهدیه تدوین شده و مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آن را روانه بازار نشر کرده است.
محمدرضا کائینی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، خاطرات شهید آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مؤیدی قمی را در بر دارد. این مجموعه توسط حسین مهدیه تدوین شده و مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آن را روانه بازار نشر کرده است. تارنمای ناشر در اشارتی کلی، این کتاب را به ترتیب پی‌آمده توصیف کرده است: «خاطرات آیت‌الله مؤیدی فارغ از ابعاد آموزنده معنوی از این منظر که بخش اصلی حوادث آن در فضای اختناق‌آمیزِ پس از دستگیری امام خمینی روی داده، قابل توجه است و بازخوانی خاطرات ایشان می‌تواند زوایای جدیدی از روند مبارزه با رژیم پهلوی را بازگو کند. متأسفانه در دوم مهرماه سال ۱۳۹۴ و هم‌زمان با روز عید قربان، برخی منابع اخباری نگران‌کننده و ضدونقیض از به شهادت رسیدن بسیاری از حاجیان مخابره کردند. در این میان، اما خبر شهادت آیت‌الله محمدرضا مؤیدی قمی مرجع تقلید، عضو شورای منتخب مجمع عالی تفسیر و یکی از اساتید برجسته حوزه‌های علمیه قم که درس تفسیر قرآن را به یکی از دروس اصلی حوزه‌ها تبدیل کرد و برای مهجوریت‌زدایی از قرآن نیز فعالیتی چشمگیر داشت، شنیده شد....»
در معرفینامه دیگری بر سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، خاطرات شهید آیت‌الله مؤیدی اینگونه معرفی می‌شود: «این کتاب برگرفته از ۲۶ جلسه گفتگو با آیت‌الله مؤیدی، مرجع تقلید، عضو شورای منتخب مجمع عالی تفسیر و یکی از اساتید برجسته حوزه‌های علمیه در مرکز اسناد انقلاب اسلامی است. مهاجر الی‌الله مشتمل بر ۹ فصل می‌باشد که هشت فصل ابتدایی آن، خاطرات آیت‌الله مؤیدی از اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور از سال ۱۳۲۰ تا سال ۱۳۵۷ و دوران پیروزی انقلاب اسلامی است و فصل انتهایی، به دوران بعد از پیروزی انقلاب و مسئولیت‌های ایشان در آن دوره می‌پردازد. فصل اول مشتمل بر شرح مختصری از پیشینه خانوادگی، کودکی، تحصیلات، ورود به حوزه علمیه، وضعیت سیاسی اجتماعی آن زمان و بررسی جایگاه حوزه علمیه است. فصل دوم به زعامت آیت‌الله بروجردی در حوزه علمیه قم می‌پردازد و فصل سوم و چهارم کتاب، شامل خاطرات آیت‌الله شهید مؤیدی از مبارزات نهضت اسلامی از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۳ می‌باشد. واکنش امام خمینی به پیشنهاد زعامت حوزه علمیه بعد از رحلت آیت‌الله بروجردی، یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که در فصل سوم بدان پرداخته می‌شود. در فصول پنجم و ششم، خاطرات آیت‌الله مؤیدی از دوران تبعید امام خمینی و فعالیت‌های ایشان در آن دوره از جمله برگزاری دعای توسل در جهت مبارزه با رژیم پهلوی و زنده نگه‌داشتن یاد و نام امام و وقایعی که با برگزاری این مراسمات برای ایشان رخ داده، بیان شده است. محور فصل هفتم این کتاب، تحلیل و بررسی کلی اوضاع قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، همراه با خاطراتی درباره آیت‌الله سعیدی، آیت‌الله حاج آقا مصطفی خمینی و دکتر علی شریعتی می‌باشد. در فصل هشتم این اثر نیز نحوه شهادت حاج آقا مصطفی خمینی، علل شتاب گرفتن انقلاب و حوادث منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی بررسی شده است. فصل آخر کتاب هم شامل خاطرات راوی از دوران پیروزی انقلاب اسلامی، ورود امام به وطن، همراه با بیان مسئولیت‌های ایشان در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی می‌باشد. مهاجر‌الی‌الله توسط حسین مهدیه تدوین و از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در هزار نسخه و با قیمت ۲۳ هزار تومان، در اختیار مخاطبان قرار گرفت....»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار