کد خبر: 1158640
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004rPk
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰
خاطرات «ملاحسنی» در قالب اثری خواندنی
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، شامل بخش‌هایی از خاطرات زنده‌یاد حجت‌الاسلام حاج شیخ غلامرضا حسنی امام جمعه فقید ارومیه است که در دوران حیات آن بزرگ نشر و توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی یافته است.
محمدرضا کائینی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، شامل بخش‌هایی از خاطرات زنده‌یاد حجت‌الاسلام حاج شیخ غلامرضا حسنی امام جمعه فقید ارومیه است که در دوران حیات آن بزرگ نشر و توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی یافته است. این مجموعه یک دوره شش دهه‌ای از تاریخ ایران را در بر می‌گیرد و خاطرات و مشاهدات شگفت راوی را پیش روی خواننده قرار می‌دهد. خاطرات «ملاحسنی» در صدر خود دیباچه‌ای دارد که شمه‌ای از آن به قرار پی آمده است:
«حجت الاسلام‌والمسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی معروف به ملاحسنی، از روحانیون مبارز در آذربایجان است. زندگینامه، فعالیت‌ها و مبارزات وی، بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی در آذربایجان را تشکیل می‌دهد، به طوری که انقلاب اسلامی در این خطه، بدون نام و یاد ملاحسنی معنا و مفهوم نخواهد داشت. او از آغاز دوران بلوغ تا به امروز - که حدود ۶۰ سال است- یک روز هم غیرمسلح نبوده است. در زمان اشغال آذربایجان توسط ایادی حزب دموکرات و توده، به جنگ با آنان برخاست. در ایام رژیم ستم‌شاهی پهلوی، با مزدوران شاه و ساواک درگیر شد و با زندان، شکنجه، اهانت، تحقیر، توبیخ و تمسخر، قدمی به عقب ننشست و محکم و استوار با امام خمینی و آرمان‌های او هم‌گام و هم‌نوا شد. آقای حسنی در خطه آذربایجان، شخصیتی منحصربه‌فرد شد. او از اوایل دهه‌۴۰، نماز جمعه را در زادگاه خود اقامه کرد و در پوشش این مراسم عبادی، مبارزات سیاسی- انقلابی خود را سازماندهی و عمق بیشتری بخشید. پس از پیروزی انقلاب، استان آذربایجان و کردستان را که مورد تاخت‌وتاز گروه‌هایی چون: حزب دموکرات، کومله و خلق مسلمان قرار گرفته بود، نجات داد. او با بسیج مردم بر ضد تجزیه‌طلبان، یک تنه در برابر همه آن‌ها ایستاد و به همین سبب مورد حقد و کینه دشمن واقع شد و چند بار نیز ترور گردید، اما از همه آن‌ها جان سالم به‌در برد. دشمن که از وی دست‌بردار نبود، در یک اقدام هماهنگ و جدی از طریق روزنامه‌های زنجیره‌ای به ترور شخصیت او دست زد تا جایی که در شبکه اینترنت یک سایت ویژه به این امر اختصاص داد! از این جهات خاطرات و مبارزات ملاحسنی را در نوع خود و بحق، می‌توان در سطح ایران بی‌نظیر یا حداقل کم‌نظیر توصیف کرد.
مرکز اسناد انقلاب اسلامی بنا به رسالت تاریخی خود، به ضبط، تدوین و انتشار بخشی از خاطرات و مبارزات این روحانی سلحشور و خستگی‌ناپذیر پرداخته است. این مجموعه طی ۳۰ ساعت مصاحبه انجام پذیرفت که پس از حذف سؤالات، زواید، تکرار‌ها و بازنویسی و در نهایت مطالعه و تصحیح و تکمیل و کنترل نهایی توسط آقای حسنی، در پنج فصل به ترتیب زیر تنظیم و تدوین شد: فصل اول، دوران کودکی و تحصیلات/فصل دوم، پا به پای انقلاب/فصل سوم، بارقه امید/فصل چهارم، جنگ‌های مسلحانه با اشرار و ضدانقلاب/فصل پنجم، فعالیت‌های پس از انقلاب. البته آنچه در این فصول تقدیم خوانندگان می‌شود، تنها زوایای محدودی از ابعاد وسیع خاطرات و مبارزات این روحانی مجاهد در عرصه‌های گوناگون است و مرکز اسناد انقلاب اسلامی بر این عقیده است بسیاری از ابعاد مبارزاتی و دفاعی او به خاطر گذشت زمان و اشتغالات روزمره و رخداد‌های دیگر، به دست فراموشی سپرده شده است و به این علت، از مسلحان، نزدیکان، اطرافیان دلسوز ایشان و به خصوص از مردم شهر ارومیه درخواست دارد، در جهت تکمیل خاطرات و مبارزات وی و تاریخ انقلاب اسلامی این خطه، اطلاعات، پیشنهادات، خاطرات و اسناد و مدارک خود را در اختیار این مرکز قرار دهند...».

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار