کد خبر: 1134748
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۷

به دنبال اظهارات یکی از مقامات ارتش امریکا درباره قریب‌الوقوع بودن خطر جنگ میان این کشور و چین، وزارت خارجه چین به امریکا درباره عبور از خط قرمز این کشور با اشاره به تایوان هشدار داد.
مایکل مینیهان، فرمانده بخش تحرک هوایی ارتش امریکا پیش‌بینی کرد ایالات متحده و چین ممکن است تا کمتر از دو سال دیگر وارد جنگ شوند و به نیرو‌های تحت امر خود گفته آماده‌سازی برای یک جنگ بالقوه را تسریع کنند. این ژنرال نیروی هوایی ارتش امریکا می‌گوید: «حسم به من می‌گوید ما تا ۲۰۲۵ با چین وارد جنگ می‌شویم. شی جین‌پینگ سومین دوره ریاست جمهوری خود را تثبیت کرده و در اکتبر ۲۰۲۲ شورای جنگ خود را هم تشکیل داده است.»‌به ادعای او، انتخابات ریاست‌جمهوری تایوان در ۲۰۲۴ برگزار می‌شود و این می‌تواند یک دلیل باشد. انتخابات ریاست‌جمهوری ما هم ۲۰۲۴ برگزار می‌شود و این می‌تواند حواس امریکا را پرت کند. فکر می‌کنم همه چیز برای ۲۰۲۵ برای چین هماهنگ باشد. به دنبال این اظهارات، مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا در مصاحبه با «فاکس نیوز» گفت: «هرچند امیدوارم پیش‌بینی او اشتباه باشد، اما فکر می‌کنم حق با او است.»
وزارت خارجه چین روز دو شنبه موضع این کشور در قبال تایوان را تکرار کرد و به واشنگتن درباره تبعات عبور از خط قرمز پکن به شدت هشدار داد. در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است: «موضوع تایوان یک خط قرمز در روابط چین و امریکا است و واشنگتن نباید برای عبور از آن تلاش کند.» این در حالی است که وزارت دفاع تایوان در توئیتی نوشت، شش جنگنده ارتش چین به همراه پنج ناو حوالی ساعت شش صبح به وقت محلی در حریم دریایی و هوایی تایوان مشاهده شدند. نیرو‌های مسلح تایوان در حال نظارت و رصد اوضاع هستند و اعلام کردند که ناوها، جنگنده‌ها و سیستم موشکی مستقر در زمین ارتش چین مسئول این فعالیت‌ها هستند. ناو‌ها و جنگنده‌های ارتش چین برای چهارمین هفته پیاپی در پیرامون حریم دریایی و هوایی تایوان مشاهده شدند. این فعالیت‌ها تقریباً هر روز اتفاق می‌افتد و در حالی است که تنش‌ها بین دو طرف رو به افزایش است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار