کد خبر: 1133620
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kuC
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۲
مردانی:
رئیس سازمان بسیج اساتید کشور گفت: نیاز است شورای هماهنگی تبیین با حضور رؤسای دانشگاه‌ها و سایر بخش‌ها و نهاد‌ها و تشکل‌های فرهنگی تشکیل شده و هم‌افزایی اثربخش صورت گرفته و از موازی‌کاری پرهیز شود.

محمدرضا مردانی در پنجاه و هشتمین اجلاس معاونان فرهنگی دانشگاه‌های کشور با اشاره به بخشی از بیانات امام خمینی (ره) در جلد ۱۵ صحیفه درباره اهمیت فرهنگ، اظهار کرد: رهبر کبیر انقلاب فرمودند اساسا فرهنگ هر جامعه موجودیت و هویت آن جامعه را تشکیل می‌دهد و به هر میزان در سایر حوزه‌ها موفقیت کسب شود، ولی فرهنگ نباشد آن حرکت پوچ است.

وی افزود: فرهنگ از آن موضوعاتی است که سال‌هاست مورد بی‌مهری واقع شده و واژه فرهنگ ابتدا در عنوان وزارتین علوم و آموزش و پروش مورد تأکید واقع شده بود و نامش «وزارت فرهنگ و آموزش عالی» بود؛ اما در طول زمان از عنوان نیز حذف شد، در حالیکه در حوزه عمل یعنی آموزش و تربیت، بخش فرهنگی باید اساس کار این مراکز باشد و علی‌رغم اینکه برنامه‌های متعددی برای فعالیت فرهنگی طراحی می‌شود، نتیجه‌ای متناسب با آن حاصل نمی‌شود که این‌ها نیاز به آسیب‌شناسی دارد تا ببینیم چرا اثربخشی برنامه‌های فرهنگی وتربیتی در دانش‌آموزان و دانشجویان کاهش پیدا کرده است.

مردانی با بیان اینکه در چشم‌انداز علمی و فرهنگی و آموزشی کشور، اسناد بالادستی خوبی از جمله اسلامی شدن دانشگاه، تحول بنیادین در آموزش و پرورش و سند نقشه جامع علمی کشور و مهندسی فرهنگی کشور وجود دارد، تأکید کرد: اینکه چرا اهداف این اسناد در سطح جامعه هدف به‌خوبی پیاده نشد و نتیجه مورد نظر حاصل نشده، نیاز است در جمع فرهیختگان دانشگاهی مورد بررسی و واکاوی بیشتری قرار گیرد.

رئیس بسیج اساتید، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور یکی از علل اساسی این مسئله را در نوع نگرش به مقوله فرهنگ در مراکز آموزشی و تربیتی عنوان و تأکید کرد: با اینکه در برخی مراکز گاهی اوقات برنامه‌های متعدد فرهنگی، برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود، اما نتایج مطلوبی حاصل نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری چاره مواجهه با حوادث اخیر را جهاد تبین قرار دادند، گفت: از این رو با کمک هیأت‌های اندیشه‌ورز متشکل از اساتید روانشناسی، جامعه‌شناسی و علوم سیاسی و دیگر اساتید به بررسی علل و عوال ناآرامی‌های اخیر در کشور پرداخته شد و ابعاد گوناگون و عوامل مؤثر در آن مورد بررسی قرار گرفته و نتایج حاصل شده دسته‌بندی و برای نحوه مواجهه با ابعاد جنگ ترکیبی دشمن در این رابطه و بیان حقایق و روشنگری در جامعه دانشگاهی و تحقق جهاد تبین مدنظر مقام معظم رهبری پیشنهاد می‌شود «قرارگاه جهاد تبیین» در سطح آموزش عالی کشور شکل بگیرد و مسئولیت آن با وزیر محترم علوم تحقیقات وفناوری باشد، تا مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر جهاد تبیین را در دانشگاه‌ها محقق کنیم.

مردانی ضمن قدردانی از اساتید و دانشجویان انقلابی در دفاع همه‌جانبه از دستاورد‌های انقلاب اسلامی به بیان برخی دلایل همراهی دانشگاهیان در اغتشاشات و اتفاقات اخیر کشور در دو بخش دانشجویان و استادان پرداخت و عنوان کرد: القای یأس و ناامیدی از آینده شغلی، ترغیب به مهاجرت، ترویج عرفان‌های کاذب به‌جای معرفت دینی، احساس القای تبعیض جنسیتی، تأثیرپذیری از برخی جریانات غرب‌گرا، عدم اطلاع از فضای واقعی کشور‌ها و فروپاشی انگاره‌های ذهنی از طریق عملیات روانی دشمن که تمرکزی برای فکر کردن برایشان نمانده، تبلیغات عدم پایبندی به ارزش‌های اخلاقی، ناکارآمدی در عملکرد برخی مدیران در پاسخگویی به نیاز‌های دانشجویان، تقابل گفتمانی و عملی تمدن اسلامی با تمدن غربی، ضعف در الگوسازی و چهره‌های تأثیرگذار برای جوانان از طریق سلبریتی‌ها در حوزه آسیب‌شناسی دانشجویان مطرح شده است.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور مهم‌ترین دلایل در حوزه اساتید را نیز دلبستگی برخی به اندیشه لیبرال دموکراسی، ضعف در آگاهی عمیق از حقایق دینی و ارزش‌های اسلامی، ضعف برخی اساتید در برقراری ارتباط با دانشجویان، توهم استغنا و ضعف در تحلیل صحیح مسائل کشور، نارضایتی از میزان درآمد شغلی، تأثیرپذیری از جنگ شناختی دشمن دانست.

وی در همین زمینه افزود: اکثریت اساتید و دانشجویان مانند گذشته با این حیله دشمن همراهی نکردند و مثل همیشه با حفظ هوشیاری خود در خنثی‌سازی این توطئه شوم، دشمن را حیرت‌زده کردند.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور ادامه داد:، ولی بخش اندکی از دانشجویان و اساتید در دام جنگ ترکیبی دشمن در هر دو طیف قرار گرفتند، لازم است در دانشگاه‌ها اولویت این مسائل مورد بررسی قرار بگیرد و فعالیت‌های اثربخش و برنامه‌های اثرگذار فرهنگی در دستور کار قرار گیرد.

مرادنی تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب چاره این کار را تبیین واقعیت‌ها بیان فرمودند؛ یعنی دلایل حقانیت انقلاب اسلامی و باطل بودن اقدامات دشمن باید به‌خوبی تبیین و از همه ابزار‌ها استفاده شود. نیاز است شورای هماهنگی تبیین با حضور رؤسای دانشگاه‌ها و سایر بخش‌ها و نهاد‌ها و تشکل‌های فرهنگی تشکیل شده و هم‌افزایی اثربخش صورت گرفته و از موازی‌کاری پرهیز شود.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار