کاهش خروج پول حقیقی از بازار سهام
کد خبر: 1133149
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kmb
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۲
بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند مداخله بی جهت در بازار سرمایه به عنوان یک ریسک بیرونی می‌تواند منجر به کاهش اعتماد سهامداران شود.

بازار سرمایه در روزی که هنوز در شوک تصمیم‌گیری برای عرضه خودرو در بورس بود، با افت شاخص روبرو شد، البته در ابتدای معاملات روز سه شنبه شاخص‌های کل و کل هموزن کاملا در خلاف جهت یکدیگر حرکت کرده و در پایان معاملات نماد‌های شاخص ساز بورس موجب افت تعداد بیشتری از سهم‌های بورسی شدند.

برخی کارشناسان بازار سرمایه معتقدند نامه دیروز شورای رقابت درباره خروج برخی خودرو‌ها از بورس، موجب افزایش ریسک‌های بازار سرمایه شده است. اگر این شوک بر بازار وارد نمی‌شد شاخص می‌توانست رشد بیشتری در معاملات دیروز و امروز داشته باشد. اما نکته مهم آسیب اینگونه مداخلات به اعتماد سرمایه گذاران است که ریسک بازار را افزایش داده است.

* وابستگی بورس به نماد‌های خودرویی

در این باره، وحید جعفری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: بورس به شیوه سنتی به نماد‌های خودرویی وابستگی بالایی دارد و هرگاه این شرکت‌ها وضعیت خوبی داشته باشند، حال بازار سرمایه نیز خوب است.

وی ادامه داد: خودرویی‌ها به عنوان لیدر بازار سهام شناخته می‌شود، شاید این موضوع خیلی درست نباشد، اما اتفاقاتی که برای نماد گروه خودرویی می‌افتد می‌تواند تاثیر زیادی روی بازار سرمایه داشته است.

این کارشناس بازار سرمایه با ارزیابی بازار از نظر تحلیل تکنیکال تاکید کرد: محدوده یک میلیون و ۶۵۳ هزار واحدی که به عنوان محدوده ۱۱۳ درصدی موج قبلی هدف الگوی هارمونیک شناخته می‌شود، همچنان برای شاخص بورس تهران جذابیت دارد و شاخص در این محدوده در حال نوسان است و از نامه‌های ناگهانی صادر شده توسط نهاد‌های مختلف ترس و واهمه دارد.

* حرکت خلاف جهت شاخص‌های بورس

بنابراین گزارش در پایان معاملات امروز سه شنبه بورس، شاخص کل با کاهش ۷ هزار و ۸۹۴ واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و ۶۴۶ هزار و ۵۴ واحد پائین آمد. بازدهی این شاخص منفی ۴۸ صدم درصد است.

شاخص کل هموزن با رشد ۲۹۲ واحدی در رقم ۵۲۲ هزار و ۹۹۳ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص مثبت ۶ صدم درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس، با کاهش ۷۸ واحدی در سطح ۲۱ هزار و ۲۷۲ واحد قرار گرفت.

* افزایش ارزش کل معاملات بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۳ هزار و ۵۲۱ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۱ هزار و ۴۱۵ میلیارد تومان بود که ۴۸ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش ۳۰ درصدی به نسبت روز گذشته به رقم ۶ هزار و ۹۰۳ میلیارد تومان رسید.

* تداوم خروج سرمایه از بازار سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای چهارمین روز متوالی منفی بود و ۱۷۶ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خاور (ایران خودرو دیزل)، فملی (ملی صنایع مس ایران) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، نماد‌های حآفرین (ریل پرداز نو آفرین)، خودرو (ایران خودرو) و فروژ (صنایع فروآلیاژ ایران) بیشترین ورود پول را داشتند.

* رشد ارزش صف‌های خرید بورس

در پایان معاملات روز سه شنبه، ۳۱۵ نماد رشد قیمت داشتند و ۳۴۱ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۴۸ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۲ درصد بازار افت قیمت داشتند.

در جریان معاملات امروز، ۱۱۵ نماد صف خرید داشتند و ۴۰ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۲۳ درصدی به ۸۷۳ میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش ۳ درصد کاهش یافت و ۳۲۲ میلیارد تومان بود.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار