کد خبر: 1133112
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004km0
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۱
روایت معاون رئیس جمهور در امور زنان درباره نشست بین‌المللی «بانوان تأثیرگذار»

نخستین کنگره بین‌المللی بانوان تأثیرگذار روز ۳۰دی‌ماه با حضور شماری از چهره‌های برگزیده و فعال در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به میزبانی ایران برگزار شد؛ نشستی که در آن جمع زیادی از بانوانی حضور یافتند که به واسطه تلاش‌های خستگی‌ناپذیر در مسیر ایجاد تغییر و تحول اجتماعی، سیاسی و فرهنگی گام‌های بلندی برداشته‌اند.
انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور به بیان بازخورد‌هایی جالب از میهمانان خارجی این کنگره و نقد حاشیه‌سازی‌های مخالفان دولت در این زمینه پرداخته است.
تعجب میهمان ژاپنی از سطح کار زنان ایرانی
بسیاری از میهمانان تأکید ویژه‌ای داشتند مبنی بر اینکه نقطه‌نظرات و رویکرد اصولی جمهوری اسلامی و همچنین دستاورد‌های آن را در کشور‌های خود بازتاب خواهند داد. ما در حاشیه این کنگره یک نمایشگاه نیز برگزار کردیم و دستاورد‌های بیش از ۲۰۰شرکت را به نمایش گذاشتیم که مدیرعامل همه این شرکت‌ها از بانوان بوده‌اند که این امر موجب شگفتی میهمانان شده بود. چنان که می‌گفتند: «ما باور نمی‌کردیم زنان ایرانی در چنین سطحی فعالیت داشته باشند.» حتی خانمی که از ژاپن آمده بود می‌گفت: «من به جرئت می‌گویم که خانم‌های ایران در سطحی به مراتب پیشرفته‌تر از زنان ژاپنی کار می‌کنند.» همچنین برخی در روند بازدید‌هایی که داشته‌اند، از مشاهده کالا‌های تولید ایرانی تعجب کردند و معتقد بودند با وجود تحریم‌ها این حجم از محصولات تولید داخلی بسیار عجیب است.
مؤثر در تغییر نگاه به ایران
نمایندگان برخی کشور‌ها پس از بازتاب گسترده برگزاری این نشست تماس‌های زیادی با ما می‌گرفتند و تأکید داشتند که چنین اقداماتی می‌تواند در بی‌اثر کردن سناریوی برخی کشور‌ها علیه ایران موفق باشد. برخی میهمانان این نشست، وقتی تهران را ترک می‌کردند این مهم را تصریح می‌کردند که این سفر در تغییر نگاه‌شان به ایران بسیار اثرگذار بوده است. اعضای یکی از گروه‌های حاضر در ایران می‌گفتند که در آغاز حضورشان در هتل محل اقامت، برای خروج از اتاق دچار ترس و خوف بوده‌اند و می‌ترسیده‌اند که کشته شوند! یا خانم دیگری در فرودگاه گفته بود: «آیا من می‌توانم زنده برگردم؟» یا برخی می‌پرسیدند: «آیا شما می‌توانید در همه مقاطع دانشگاه وارد شوید؟»
واکنش میهمان آلمانی به تمایل برخی از ایرانیان برای زندگی در غرب
همچنین در حاشیه این نشست با یکی از بانوان آلمانی میهمان صحبت می‌کردم که ماجرای رفت و آمدش به داخل شهر و گفتگو با شماری از زنان شهروندمان را روایت می‌کرد. او می‌گفت: «گاهی که در رستوران یا کافه غذا می‌خوردم، برخی از خانم‌های ایرانی که متوجه ملیت خارجی من می‌شدند، برای گفتگو نزد من می‌آمدند و نسبت به حضور در کشور‌های غربی مشتاق بودند.» ایشان از من می‌خواست فضایی را برای گفتگو با این دسته از زنان که تمایل به سفر و زندگی در کشور‌های غربی دارند، فراهم و آن‌ها را توجیه کنیم این تصور که اروپا بهشت است، درست نیست، آن هم در حالی که خود ایران از نعمت‌های بسیاری بهره‌مند است. این حرکت بسیار خوب، سودمند و اثرگذار بسیاری را ناراحت کرده است. این افراد باور نمی‌کردند بعد از اقدامات چند ماهه اخیر که برای زیر سؤال بردن وضعیت زنان ایرانی انجام دادند، چنین نشستی در سطح گسترده برگزار شود و در سراسر جهان مورد استقبال قرار گیرد. منتقدان با یک ظاهربینی سطحی و نگاه تحقیرآمیز بالا به پایین، ترکیب جمعیتی حاضر در این نشست را زیر سؤال بردند. چنان که مشاهده کردم عکس یکی از میهمانان را که رئیس مجلس دپارتمان یکی از کشور‌های امریکای‌لاتین بود، منتشر کرده و به تمسخر نوشته بودند «زن تأثیرگذار.» در حالی که در این سخنان منتقدانه فقط به کوچک بودن کشور او توجه کرده بودند. دست بر قضا این فرد از کشوری آمده بود که دستیابی زنان به مناصب و موقعیت‌های بالای اجتماعی و سیاسی در قیاس با یک کشور پیشرفته بسیار دشوارتر است، اما او توانسته بود به مرتبه بالایی دست یابد، یعنی در روند مبارزه با خشونت علیه زنان و توانمندسازی دارای کارنامه روشنی است.
در مثالی دیگر برخی منتقدان عکس میهمانی از کشور «بورکینافاسو» را منتشر کردند و موقعیت کشور او را مورد تمسخر قرار دادند. در حالی که خانم‌هایی که به شدت تحت ظلم و ستم هستند، برای کمک به زنان و جامعه و ارتقای سطح علمی و فکری و اجتماعی جامعه تلاش می‌کنند، باید بیشتر دیده شوند، اما برخی عادت کرده‌اند که بیشتر به دیدار مقامات کشور‌هایی بشتابند که نگاه متکبرانه به ایران دارند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار