کد خبر: 1132860
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004khw
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴
عضو شورای رقابت:
عضو ناظر مجلس در شورای رقابت گفت: شورای رقابت درباره عرضه خودرو در بورس کالا مصوبه‌ای نداشته است و آنچه اعلام شده، نظر رئیس این شورا است.

مهدی طغیانی درباره نامه رئیس شورای رقابت به رئیس سازمان بورس مبنی بر توقف عرضه خودرو در بورس کالا، اظهار داشت: شورای رقابت می‌تواند در مورد کیفیت عرضه و یا اصلاح قیمت گذاری پایه نظر دهد، اما این شورا نمی‌تواند درباره اینکه خودرو در بورس کالا عرضه شود یا نه، اعلام نظر کند، چرا که اساسا این موضوع در حوزه اختیارات شورای رقابت نیست.

عضو ناظر مجلس در شورای رقابت افزود: شورای رقابت درباره عرضه خودرو در بورس کالا مصوبه‌ای نداشته و آنچه امروز اعلام شده، نظر شخص رئیس این شورا مبنی بر توقف عرضه خودرو در بورس تا زمان بررسی این موضوع در شورای رقابت است.

وی همچنین در مورد نامه تعدادی از نمایندگان به شورای رقابت نیز یاد آور شد: نامه برخی از نمایندگان به این شورا در خصوص تعیین تکلیف منابع حاصل از مابه التفاوت قیمت کارخانه‌ای خودرو و قیمت فروش در بورس بود، که باید این مابه تفاوت در قالب مالیات به دولت بازگردد و یا اینکه در صندوقی واریز و هزینه بهبود کیفیت صنعت خودرو کشور شود، اما اصلاً بحث عدم عرضه و یا ادامه روند قرعه کشی از سوی نمایندگان مجلس مطرح نبوده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: تصمیم‌گیری درباره نحوه هزینه کرد منابع حاصل از این مابه التفاوت نیاز به مصوبه مجلس دارد که می‌تواند در لایحه بودجه و یا در قالب طرحی مجزا از سوی نمایندگان تعیین تکلیف شود، اما تا آن زمان برای عرضه خودرو در بورس کالا منعی وجود ندارد.

طغیانی خاطرنشان کرد: عرضه خودرو در بورس کالا مثبت بوده و بهتر از مدل قرعه کشی است، چرا که دارای ساختاری شفاف، استاندارد و مناسب است، اما بحث بر سر اختصاص مابه‌التفاوت قیمت است که باید حل شود.

وی افزود: افزایش قیمت خودرو در بازار هیچ ربطی به عرضه خودرو در بورس ندارد، چرا که بازار‌های مختلف مثل بازار ارز و بازار خودرو به هم مرتبط هستند و به عبارتی سرمایه گذاری جایگزین محسوب می‌شوند، لذا معمولاً تقاضای‌های سرمایه‌ای به سوی بازار‌های جایگزین مثل بازار خودرو سرازیر شده و باعث افزایش قیمت می‌شوند.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار