۳۳ پروژه آبخیزداری در گیلان تکمیل می‌شود
کد خبر: 1132850
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004khm
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
با هدف جلوگیری از فرسایش خاک و کنترل رسوب در ارتفاعات و سرچشمه رودخانه‌ها و همچنین جلوگیری از وقوع سیلاب ۳۳ پروژه آبخیزداری در استان گیلان به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

محمدرضا عبداللهی، معاون فنی و آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اجرای ۳۳ پروژه آبخیزداری در ۱۱ شهرستان این استان گفت: این پروژه‌ها در شهرستان‌های رودسر، املش، رضوانشهر، رودبار، ماسال، تالش، آستارا، رشت، صومعه‌سرا، فومن و لنگرود در دست اجراست. وی ادامه داد: از این تعداد پنج پروژه مطالعاتی، ۹ طرح بیولوژیک و ۱۹ پروژه مکانیکی اعم از سازه‌ای و عمرانی در دست اجرا داریم که تعدادی از آن‌ها آغاز شده و برخی دیگر در مراحل مختلف از جمله مزایده قرار دارد.
این مسئول گفت: هدف اصلی از اجرای پروژه‌های آبخیزداری در گیلان با توجه به حجم بارندگی، جلوگیری از فرسایش خاک و کنترل رسوب در ارتفاعات، سرچشمه رودخانه‌ها و در نهایت کنترل سیلاب است.
عبداللهی با اشاره به تفاوت کار آبخیزداری در استان‌ها تصریح کرد: آبخیزداری در استان‌های خشک در جنوب کشور و مرکزی دنبال ذخیره گاز است، اما ما در استان به دنبال کنترل رسوب هستیم.
وی با بیان اینکه در آبخیزداری دو مدل کار شامل اقدامات بیولوژیک پوشش گیاهی و مکانیکی (ایجاد سازه‌هایی که بتوان جلوی رسوب و حرکت خاک را گرفت) انجام می‌شود، افزود: رسوبات در پایین دست در بستر رودخانه‌ها در صورت بروز سیلاب می‌تواند به شکل رواناب و گل آلود موجب تخریب بسیار زیاد سازه‌ها شود، ضمن اینکه جنگل و مرتع را تخریب کند و نهایت با ورود به تالاب انزلی موجب بروز مشکلات شود.
معاون فنی و آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با تأکید بر اینکه آبخیزداری در استان به دنبال مدیریت فرسایش و کنترل رسوب برای جلوگیری از حرکت سیلاب است، ادامه داد: در همین راستا امسال از سه محل منابع ملی، استانی و محرومیت‌زدایی اعتبارات دریافت کردیم، البته این استان جزو استان‌های برخوردار از ردیف محرومیت‌زدایی قرار گرفت. عبداللهی با اشاره به سفر بهمن ماه سال گذشته رئیس‌جمهور به گیلان تصریح کرد: مصوب شده بود از محل این سفر ۱۲۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های آبخیزداری خصوصاً برای تالاب انزلی اختصاص یابد تا با این مبلغ اقدامات آبخیزداری در بالادست ۱۰ رودخانه‌ای که به این مکان می‌ریزند، انجام شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار