پلنگ‌های «پیروز» از تهران تا توران
کد خبر: 1120491
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hUR
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
آگاهی مدنی ایرانیان به قدری بالا رفته است که خبر پیداشدن دو توله یوز جدید، همه را خوشحال کرده است. تا همین چندوقت پیش، ممکن بود حیواناتی حفاظت شده عمداً کشته شوند و آب هم از آب تکان نخورد. اما اکنون همه نگران حال «پیروز» هستند

آگاهی مدنی ایرانیان به قدری بالا رفته است که خبر پیداشدن دو توله یوز جدید، همه را خوشحال کرده است. تا همین چندوقت پیش، ممکن بود حیواناتی حفاظت شده عمداً کشته شوند و آب هم از آب تکان نخورد. اما اکنون همه نگران حال «پیروز» هستند. حالا هم که از آسمان برای پیروز جفت پیدا شده است، خبر‌های خوشحال‌کننده دست‌به‌دست در شبکه‌های مجازی می‌چرخد و همه امیدوارند که نسل یوز ایرانی دوباره جان می‌گیرد. مجموعه این اتفاقات را باید به فال نیک گرفت. در خبر دیگری یک پلنگ بالغ در پادگان سرخه‌حصار ارتش در تهران دیده شده است که فعلاً همانجا پرسه می‌زند و مانده است.
روز گذشته خبری مبنی بر پیدا شدن دو توله یوز ایرانی در منطقه توران منتشر شد. بررسی‌های بعدی نشان داد که این توله یوز‌ها ماده بوده و قابلیت باروری دارند. از طرف دیگر، «پیروز»، توله یوز ایرانی که در ناز و نعمت فراوان به دنیا آمده و بزرگ شده، نر است و تا پیش از این همه نگران جفت پیروز و وضعیت درحال انقراض یوز ایرانی بودند. حالا جفت پیروز در توران خودنمایی کرده است.
افزایش امید‌ها برای افزایش جمعیت یوز ایرانی
بهرامعلی ظاهری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: دو توله یوز پیدا شده در منطقه پناهگاه حیات وحش توران ماده هستند و این مهم، امید را برای افزایش جمعیت این گونه ارزشمند تقویت کرده است.
وی با بیان اینکه توله‌زایی یوزپلنگ خارج از زمان زایش بوده، تصریح کرد: زایمان یوزپلنگ به طور معمول در اوایل بهار انجام می‌شود، زیرا دمای هوا و سایر شرایط طبیعی برای رشد و نمو توله‌ها مناسب است، اما زایمان یوز در نیمه دوم پاییز در طبیعت توران پدیده‌ای نادر بوده و احتمال بقای توله‌ها را در طبیعت بسیار دشوار می‌کند.
طاهری گفت: برای بررسی سلامت توله یوزپلنگ‌ها، از متخصص داخلی دام کوچک دانشکده دامپزشکی، متخصص داخلی دام بزرگ سازمان محیط زیست کشور و متخصص مامایی و بیماری‌های تولیدمثل و برخی اعضای متخصص دیگر در این حوزه استفاده شده و این افراد اکنون در منطقه حضور دارند و در حال فعالیت هستند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان ادامه داد: وضعیت توله یوزپلنگ‌ها بررسی شده و در حالت پایدار قرار دارد.
توله یوزپلنگ‌ها چگونه پیدا شدند
ظاهری گفت: چوپان مهدیشهری روز پنج شنبه در حین چرای دام خود در پناهگاه حیات وحش توران صدای حیوان را می‌شنود و به نزدیکی صدا می‌رود و در نهایت دو توله‌یوزپلنگ را مشاهده می‌کند و می‌گیرد. پس از آن موضوع را در روز جمعه به محیط‌بانان گزارش می‌کند و از همان موقع جست وجو برای یافتن مادر دو یوزپلنگ آغاز شد که تاکنون با وجود تلاش‌ها هنوز مادر توله‌ها پیدا نشده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان ادامه داد: چهار دوربین تله‌ای در محدوده اصلی دو توله‌یوزپلنگ پیدا و ۴۰ دوربین تله‌ای در دیگر نقاط پارک ملی توران نصب شده و تصاویر برای یافتن مادر توله یوزپلنگ‌ها بررسی می‌شود. وی تصریح کرد: اگر مادر دو توله یوزپلنگ پیدا نشود تصمیم‌گیری بر پرورش دستی توله‌ها است.
ظاهری درباره انتقال توله یوز‌ها به پارک پردیسان تهران یا نگهداری در توران گفت: هنوز تصمیم نهایی در این خصوص گرفته نشده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان در پاسخ به پرسش چرایی حضور چوپان در توران تصریح کرد: منطقه ۱۰۰ هکتاری پارک ملی توران از دام خالی شده و دام در پناهگاه حیات‌وحش و منطقه حفاظت شده توران وجود دارد.
حالا دیگر پیگیری وضعیت یوز ایرانی و «پیروز»، دغدغه ایرانیان است. فارغ از اینکه تلاش‌ها برای جلوگیری از منقرض شدن گونه باارزش یوز ایرانی به ثمر بنشیند یا نه، تغییر رویکرد ایرانیان نسبت به محیط زیست و گونه‌های حفاظت شده، یک نشانه خوب و امیدوارکننده است.

https://www.javanonline.ir/fa/news/1120457

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار